Kadının Libidosu Nasıl Artar ?

Eşine karşı cinsel arzu duymamak hatta artık cinsel istek duymamak çoğunlukla itiraf etmese de bir çok kadının yaşamakta olduğu bir durumdur. Cİnsel isteği tetikleyen hormon olan Libido seviyesindeki düşüklük ve gerektiği zaman harekete geçmiyor olması cinsel isteksizliğin en önde gelen sebeplerinden biridir…

 

 

LİBİDO NEDİR NE İŞE YARAR?

kadin-libidosu
kadin-libidosu

Libidosu düşen kadının libidosunu arttırmak için bazı yöntemler önereceğiz. Erkeğe karşı isteği azalan, hayatı monotonlaşan kadınlar, bu sizin kaderiniz değil ! Sigmund Freud tarafından bulunan bu kavram, özetle çiftlerin birbirlerine duydukları cinsel istek ve ilgi anlamına gelir. Cinsel arzular erkeklerin yirmili yaşlarında doruk noktalara ulaşmakta iken kadınlarda ise bu dönem 30-40 yaşları arasında en üst seviyeye ulaşmaktadır. Libido bu yaşlardan sonra vücudun fizyolojik yaşlanması ve buna bağlı çeşitli hormonsal değişiklikler sebebi ile azalır.

Libido düşüklüğü ne demektir?

Cinsel içgüdüler veya cinsel dürtüler bütün insanlarda aynı değildir. Bazılarında seks yapmak için aşırı arzu varken, bazılarında ise cinsel istek azalması olabilir.
Stres ve sağlıksız hayat tarzı düşük libido nedenidir. Azalan libido problemleri tarih boyunca psikologları ve hekimleri yakından ilgilendirmiş, düşük libido sorunlarını tedavi etmek amacı ile birçok alternatif yollar ve çareler aranmıştır…

 

Libido düşüklüğü nedenleri nelerdir?

Kadında libidoyu azaltan nedenler listesi:

 • İstenmeyen erkek ile kompulsif seks (zorlayıcı cinsel ilişki)
 • Anksiyete rahatsızlığı
 • Aşırı stres yüklemesi
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Parkinson hastalığı
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Şeker hastalığı
 • Antidepresan ilaç kullanımı
 • Hormonal ve nörolojik rahatsızlıklar
 • Hipertiroid (Yüksek tiroit salgısı)
 • Çok fazla baharatlı, tuzlu veya sıcak yemekler
 • Çok fazla çalışmak
 • Doğuştan cinsel soğukluk (firijit)
 • Erkeği cezalandırma veya erkek üzerinde egemenlik kurma isteği (tahakküm, dominant yani baskın olma)
 • Çocuklukta yaşanan cinsel tacizler..

 

Libido nasıl yükseltilir?

Libidoyu artırmak için hem fiziksel hem duygusal çözümler ve hem de alternatif tıp ürünü bitkisel tedaviler mevcuttur. Bunları ana başlıklar altında bilimsel olarak incelemek gerekir.

 

FİİLİ OLARAK YAPILMASI GEREKENLER HAKKINDA TAVSİYELER

 1. Düzenli Spor yaparak Fiziki aktiviteyi artırın. Spordan sonra salgılanan enzimler vücudunuz ile barışık olmanızı sağlar ve cinselliğe ilginin artmasına yol açar.
 2. Mükemmeliyetçi olmayın. Sonuçta her ilişki her zaman tatmin edici olmayabilir. Münasebet sırasında ters giden şeyler varsa durumu espirili bir şekilde yorumlamak bu sefer böyle oldu demek karşı tarafı da sizi de rahatlatır.
 3. Fantazi yapmak günah değildir.  Cinsel yaşamı renklendirmek için hayal gücünüzü kullanın. Size heyecan veren fantezileri keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin hayal gücünüzü artırmak için her iki cinsin de hoşlanabileceği bir erotik film libidonun artmasına neden olacaktır.
 4. İlişkiyi tesadüfe bırakmak yerine önceden planlamayı deneyin. Gerekli ortamı siz yaratın. Örneğin erkek için alacağınız seksi bir giysi her iki partnerin de libidosunu yükseltmeye yararlı olacaktır.
 5. Kendi bedeninize konsantre olarak ego yükseltin. Erkekler genelde sadece cinsel organlarına odaklanır. Ancak bir kadının vücudundaki cinsel uzuvların dışındaki diğer erojen bölgeler de cinsel arzuyu artırmaya yardımcı olur.  BU nedenle cinsel tatmin için vücudun  diğer yerlerine de konsantre olmak son derece faydalıdır.
 6. Sorunlarınızı erkeğinizle konuşarak paylaşın. Problemi görmezden gelerek sorun yokmuş gibi davranmak daha kötü sonuçlara neden olabileceğinden seks hakkında konuşmak çok daha bir çözüm olur. Konuşarak sizi nelerin heyecanlandırdığını anlatmalısınız.
 7. Monoton bir yaşam, partnerler arasındaki çekimin azalmasına sebep olabilir. Tekdüzeliği gidermek için hayatınızda arasıra değişiklik yaparak gece dışarı çıkmayı deneyebilirsiniz. Birbirini her gün evde gördüğü yeknesak halinden farklı olarak onu dışarıda görmek ona karşı ilgi ve heyecanı alevlendirebilir.
 8. Profesyonel tıp uzmanlarına danışmalısınız. Libido eksikliği hafife alınacak ve gelip geçici olmayan bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir. Eğer libido düşüklüğü yaşamınızın bir parçası olmuşsa evlilik terapistleri ve psikologlardan yardım alın…

 

LİBİDO ARTIRMAK İÇİN EVDE YAPILABİLECEK YEMEKLER ve GIDALAR :

Yumurta çok faydalı bir besindir. Balık yumurtası havyar, kuğu yumurtası, tavus kuşu yumurtası veya tavuk yumurtasını yemeklerden önce doğal tereyağı içinde kızartarak yemelisiniz.

Bir bardak süt içine bir çay kaşığı bal ekleyerek içmek son derece yararlıdır. Hem hastalıklara karşı direnci arttırır hem de libidoyu düşüren genel sağlık sorunlarını iyileştirir.

Ayrıca evde tüketebileceğiniz Omega 3, pişmiş domatesin içinde bulunan likopen, B vitamini kompleksi, C vitamini, çinko, folik asit, kabak çekirdeği, soya ürünleri, tahıllar, keten tohumu, ceviz, fıstık, badem, kakao, somon balığı, Mesir macunu, cezerye, kudret şurubu, ginseng  afrodizyak özellikleri ile kadınlarda libido artırmaya yarar. Ayrıca  afrodizyak olup olmadığı bilinmese de çok kuvvetli bir antioksidan olan E vitamini ve bunu içeren gıdalar son derece yararlıdır. E-vitamini, C-vitamini ve selenyum ile birlikte kullanıldığında kadınlarda libidonun artmasına neden olurlar.

Ayrıca libidoya iyi gelen bitkiler için tıklayınız.

ve

İlişkiler ve cinsellik hakkındaki diğer yazılarımız için HEMEN BURAYA TIKLAYIN.

Mutlu ve güzel bir ömür dileğiyle

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.