Kadın Cinsel Sağlığı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Sormaya utandığımız ya da doktora gitmeye korktuğumuz konulardan bir tanesi olan cinsellik hayatımızın aslında en önemli olaylarından bir tanesi. Kadın üreme sistemini doğrudan olarak etkileyen cinsel sağlık konusu asında ortaya çıkabilecek ya da çıkmış hastalıklara da nedeni veya çözümü olmaktadır…

 

Kadınlar için Cinsel sağlığın Önemi

kadin-cinsel-sagligi-2

Kadınlar, cinsellikte erkeklerden daha fazla etkilenmektedir. Yani, kadınlar bu sebeple daha fazla hastalanabilirler. Bu sebeple kadınlar tarafından  vajina sağlığını da koruması gerekmektedir. Vajina sağlığının korunması için de doğru iç çamaşırı geçilmeli egzersiz yapılmalı düzenli beslenilmeli ve doğru cinsel yaşam tercih edilmelidir. Yani hem içten hem de dıştan vajina sağlığını korumak mümkün. Ayrıca hangi sıklıkta kadın doktoruna gitmelisiniz bunu bilmeniz gerekmektedir.

Kadınlara özel cinsel sağlık Önerileri

  • İç Çamaşırını Doğru Tercih Etmelisiniz

İç çamaşırları vajina ile doğrudan temas etmektedir. Bu sebeple de doğru iç çamaşırı tercihinin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Dantelli ya da transparan iç çamaşırları cinsel hayatın hareketlenmesi konusunda oldukça yardımcı. Ancak bu tür ürünlerin sürekli olarak kullanılması ne yazık ki vajinadaki bakterilerin daha fazla üremesine sebep olabilmektedir. Pamuklu çamaşırlara yönelebilir arada da olsa dantelli iç çamaşırları kullanabilirsiniz. Ancak burada sadece iç çamaşırı tercihi yeterli değil. Her gün iç çamaşırını değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer rahatsız olmayacaksanız her gece uyurken iç çamaşırınızı çıkartabilir gece vajinanızın nefes almasını sağlayabilirsiniz. Sabah kalktığınızda da farklı bir iç çamaşırı giyerek güne başlayabilirsiniz….

 

  • Beslenmenize Dikkat Etmelisiniz

Beslenme de aslında cinsel sağlığı etkileyen önemli noktalardan bir tanesidir. Vücudunuza giren bütün besinler vajina açısından da çok önemli. Her şeyden önce bolca su tüketmeli idrar yolunuzu temizlemelisiniz. Bunun dışında meyveler yeşil bitkiler ve sebzeler tüketmelisiniz. Bu besinleri tüketirken bol suyla yıkamak son derece önemlidir. Vajina sağlığınızı önemsiyorsanız beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir…

 

  • Cinsel Bölge Temizleyici Ürünler Kullanırken Dikkat 

Piyasada vajina temizleyici çok fazla ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünler PH değeri açısından cinsel organınızın iç ve dış yapısına zarar verebilmektedir. Vajinanızı temizlemek için ayrı bir ürün kullanmanıza çok fazla gerek yok. Vajina kendini temizleyen bir yapıdadır. Bu ürünler özel bölgenizi temizlemekten çok asit yapısıyla zarar verebilmektedir. Eğer kuskundan rahatsız oluyorsanız düzenli olarak yıkanabilir ya da bunun için bir kadın doğum uzmanından yardım alabilirsiniz. İç çamaşırınızı düzenli olarak değiştirmeniz kokunun azalmasına da yardımcı olacaktır.

  • Cinsel Hayat 

Tercih edeceğiniz cinsel hayatta korunmanız gerekmektedir. Vajina sağlığı denilince cinsel hayattaki korunma yöntemleri çok önemlidir. Bu şekilde sadece cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemiyorsunuz, bunun dışında rahim ağzı kanseri ve bakteriler gibi önemli sorunları da engellemiş olacaksınız. Çiftler genellikle korunma yöntemi olarak prezervatif kullanmayı tercih ediyor. Eğer kayganlaştırıcı kullanıyorsanız vajinanızın PH dengesini bozmayacak ürünleri kullanmalısınız. İlişki sonrasında mutlaka cinsel organınızı temizlemeli eğer düzenli cinsel hayatınız varsa mutlaka doktora muayene olmalısınız.

Sorunsuz Bir Seks Hayatı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

kadin-cinsel-sagligi-3

Verimli bir cinsel hayat çiftler için çok önemlidir. Ancak mutlu bir cinsel hayat istiyorsanız bu konuda karşı tarafla anlaşabiliyor ve aynı istek derecesine sahip olmanız gerekiyor. Cinselliğin tercih edildiği yoldan kullanılan korunma yöntemlerine kadar bütün noktalarda anlaşılmış olmak gerekmektedir. Bir tarafın memnuniyetsiz olması ne yazık ki cinsel hayatın sorunlu yaşanmasına sebep verebiliyor. Bu da çiftlerin zaman içerisinde birbirinden uzaklaşmasına neden oluyor.

Eğer sürekli aynı düzenden sıkıldıysanız küçük oyunlar oynayabilir ya da oyuncaklardan yardım alabilirsiniz. Bu şekilde cinsel hayatın monotonlaşmasını da engellemiş olacaksınız.

Yetiştirilme tarzı başta olmak üzere pek çok sebepten dolayı cinsel hayata karşı bakış açımız biraz ön yargılı. Bu sebeple çiftler evlenmiş olsa bile cinsellikten beklediklerini dile getiremiyor. Cinselliği konuşmalı çekingenlikten uzak durulmalıdır. İstediğinizi ya da size yapılmasını istemediğiniz bütün durumları net bir şekilde ifade edebiliyor olmanız gerekmektedir.

Yaşadığınız bazı sorunlar kadın rahatsızlıkları nedeni ile olabilir. EN ÇOK RASTLANAN KADIN RAHATSIZLIKLARI VE BELİRTİLERİ  konusunda mutlaka bilgi sahibi olun.

Sağlıklı güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.