Kabızlık Sorunu

Sindirim sisteminin sağlığı insan vücudu açısından büyük önem taşımaktadır. Dışkılama problemleri genellikle sindirim sisteminde meydana gelen bir sorun nedeni ile meydana gelen sorunlar arasındadır. En yaygın biçimde bilinen dışkılama problemlerinden biri de kabızlık yani dışkılama da zorlanma durumudur. Bugün sizlerle kabızlık sorunu , nedenleri ve çözümleri ile ilgili bilgiler içeren yazımızı paylaşmak istiyoruz…

Reklam

 

Kabızlık Nedir ?

kabizlik-2-nedir-neden-olur

Kabızlık , halk arasında bilinen adıyla peklik sorunu çok yaygın görünen bir sindirim sistemi sorunudur.

Genel olarak görülen kabızlık sorunu belirtileri; dışkının çok sert olması, çok uzun sürede dışkılama, dışkılama sırasında karında midede ve çıkış bölümünde ağrı acı ve sancı olması, çok uzun süre dışkılamama yada dışkılayamama durumu midede şişkinlik ,sancı ve bunun gibi belirtilerdir.

Kabızlık sorununun bir çok olası nedeni olabilir…

Kabızlığın Nedenleri nelerdir ?

Kabızlığın bir çok farklı nedeni olabilir. Tedavisi içinse neden olduğunun doğru şekilde teşhis edilmesidir. Müshil gibi söktürücü ilaçlar ve dışkılamayı kolaylaştıran bitkisel çözümler kabızlık sıkıntılarını giderir fakat sorunun kaynağını çözmez. Aynen ağrı kesici kullanımı gibi sadece durumun sorunun sonucunu hafifletir.

 • Yeterince hareketli olmamak Kabızlığa neden olabilir 

Sindirim sistemi insan bedeninin genel hareketi ile direk olarak iletişim halindedir. . sürekli durağan bir yaşam sürmek egzersiz veya yürüyüş yapmamak kabızlığa neden olabilir. Kabızlığa neden olmasa da sindirimin yavaşlamasına ve farklı sorunlara yol açar

 • Aşırı stres Kabızlığa neden olabilir 

Sindirim rahatsızlıkların bir çoğunun temel kaynağı psikolojik nedenlerdir. Bunun en basit örneklerinden biri canınız bir şeye fazla sıkıldığı zaman diğer bir değişle aşırı stres yüklendiğinizde karnınız ağrır. Aynı şekilde kabızlığın nedenlerinden biri de Aşırı stres durumudur

 • Düzenli olarak ağrı kesici kullanımı 

Düzenli ağrı kesici kullanımı ağrı kesici ilaçların uyuşturan etkileri nedeni ile bağırsak tembelliğine yol açabilmesi gibi bir çok farklı nedenle kabızlığa yol açabilmektedir. Ciddi ağrı veren, tespit edilmiş bir rahatsızlığınız yoksa sürekli ağrı kesici kullanımında kaçınmalısınız. Unutmayın ağrı kesici sizi tedavi etmez sadece bir sağlık sorununun acısını dindirir…

 

 • Susuz kalma  kabızlığa neden olabilir

Su vücudun tüm sistemleri için gereklidir. Su hem kan dolaşımı sağlığı için en önemli faktördür hem de sindirim sisteminin en öncelikli ihtiyacıdır. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışıp gerekli temizliğin yapılıp arınılması için  yeterli miktarda su tüketmek gerekmektedir.

 • Lif yoksunu beslenme Kabızlığa neden olabilir. 

Beslenme yoluyla  aldığımız lifler sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlamanın yanı sıra sistemde duran  atıkları da toplayarak geçer ve vücuttan atılmasını sağlar.

 • Gıda hassasiyeti Sorunları kabızlığa yol açabilir 

Kabızlık bir  gıda hassasiyeti durumunun göstergesi olabilir. En sık rastlanan gıda hassasiyeti süt ürünleri ve  glüten maddesine  olan hassasiyettir.

 • Bağırsak Florasında Tahribat Kabızlığa Neden olabilir. 

Bağırsaklarımız çeşitli yararlı bakterilere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar yediklerimizin parçalanarak besinlerin emilmesine ve atıkların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcıdır. Antibiyotik kullanımı, bazı ilaçlar, stres, inflamasyon gibi çeşitli faktörler bağırsak florasını tahrip eder yararlı bakterileri azaltabilir, yok edebilir ve zararlı mantarların artarak , ince bağırsak bakteri fazlalaşması yada geçirgen bağırsak gibi durumlara yol açabilir. Bu durum da kabızlık sorununa yol açabilir…

 

 • Otoimmün hastalıklar kabızlığa yol açabilir.

Bağışıklık sisteminin yaşadığı bir sorun sonucunda hatalı çalışması sonucu  vücudun kendi sağlıklı dokularına saldırdığı otoimmün hastalıklar da kabızlığa neden olabilmektedir.

 • Tiroid Sorunları Kabızlığa Yol açabilir. 

Hipotiroidizm , yani az çalışan tiroid vücudun birçok sistemini yavaşlatır, bunlar arasında sindirim sisteminin parçası olan boşaltım sistemidir.

 • Bağırsak tıkanması Nedeni ile kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz.

Kronik kabızlık sorunları yani sürekli olarak yaşanan kabızlık durumu haricinde ilk defa kabızlık sorunu yaşıyorsanız bunun nedeni bağırsak yolunda meydana gelen bir tıkanıklık olabilir.

İnce veya kalın bağırsağın bir yerinde tıkanma olabilir ve bu akut kabızlık nedenidir…

 

Kabızlık sorunu Nasıl İyileşir ?

Kabızlık sorunun iyileşebilmesi yaşam kalitesi açısından olduğu gibi sağlık açsıından da çok önemlidir.. Öyle ki sindirim sorunları bir çok farklı rahatsızlığı da tetikleyebilir.

Öncelikle kabızlık sorununuzun neden kaynaklandığını öğrenmeniz çok önemlidir. Örnek olarak bağırsakta tıkanma meydana gelmesinin anlık basit bir nedeni olabileceği gibi ciddi bir yara  tümör veya  Crohn hastalığı gibi ciddi nedenleri olabilir.  Kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Tiroid sorunları, gıda intoleransı gibi sorunlar ihtimaline karşı doktorunuza başvurmanız ardından yapılacak tiroid testleri , otoimmün hastalık testleri gıda intoleransı testleri, endoskopi gibi tetkik yöntemleri ile kabızlık rahatsızlığının nedenleri bulunabilmektedir…

 

Yaşam Şeklinizi değiştirerek kabızlığı önleyebilirsiniz.

Herhangi bir başka sorun olsa da olmasa da kabızlığa karşı bazı yaşam alışkanlıkları edinmeniz kabızlığın yanı sıra sindirim sisteminizin sağlığını koruyacak ve düzenleyecektir.

 • Su tüketimini arttırın: Yaz aylarında da kış aylarında da en az 3 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Su tüketimi sindirim sisteminizin yanı sıra tüm organlarınız beyin sağlığınız ve cildiniz için de çok önemlidir.
 • Lifli Gıdalar Tüketin: Lifli gıdalar tüketmeniz sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayacak ve kalıntılardan arınmanızı hızlandıracaktır.
 • Düzenli olarak hareket edin: Sürekli olarak sıkı egzersizler yapamayabilirsiniz . fakat düzenli olarak orta mesafeler yürüyebilirsiniz. Hareket etmeniz sindirim sisteminizin de sağlıklı hızda çalışmasına yardımcı olacaktır.
 • Gereksiz ilaç kullanmayın: Ağrı kesici ,antibiyotik gibi ilaçları gereksiz ve fazla şekilde kullanmak kabızlık sorunu yanı sıra bir çok farklı sağlıklı sorununa yol açar.
 • Sağlıklı Yağları Kullanın: Zeytin yağı gibi sağlıklı yağlar tüketmeniz Sindirim sisteminize önemli olarak yardımcı olduğu gibi bir çok farklı sağlık faktörünü de beraberinde getirir.
 • Stres Yönetimine dikkat edin:  İnsanların bir çoğu beyin organını vücuttan ayrı düşünür. Fakat günümüzde bir çok farklı organ rahatsızlığının kaynağının psikoloji ile bağlantısı olduğu biliniyor. Yüksek strese neden olan bir durum varsa gerçek nedenini bulun ve onu gidermek için gerekeni yapın gerekiyorsa destek alın.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.