Kaliteli ayakkabı nasıl anlaşılır ?

Ayakkabı Almanın 14 Kuralı

Kaliteli ve şık ayakkabı seçme yeteneği bir sanatsal yetenekle karşılaştırılabilir. Bir ayakkabı dükkanına gittiğinizde,  yalnızca dış görüntüsüne bakarak ayakkabı satın almaktan kaçınmalısınız.Doğru ayakkabıyı almak için bazı önemli ipuçlarını bilmeniz gerekir. Kadın sitesi moda tavsiyeleri bölümünde “En iyi ayakkabı nasıl anlaşılır” yazımıza yer veriyoruz…

 

 Ayakkabı Nasıl Seçilir ?

ayakkabi-almanin-14-kurali-1.2

Ayakkabı alırken hem estetik hem de sağlığımız için bazı önemli konulara dikkat etmemiz gerekir.Bugün, deneyimlerimiz ve edindiğimiz bilgileri sizinle paylaşıyoruz!

1.       Parmak kısmının ve topuğun ayağınızın şekline uygun olduğundan emin olun.

Ayakkabınız ayağınızı sıkmasına rağmen giymeye devam ederseniz , ayağınızda kalıcı deformasyonlar olabilir. Topuk çok sert olmalıdır rahat yürümenize engel olacaktır ve doğru yürümek isterken ayağınıza zarar verecektir–  topuk kısmı çok yumuşak da olmamalıdır bu da yürürken geriye doğru olması gerekenden fazla esner ve size çok fazla rahatsızlık verir.

 

2.       Ayağınızın büyüklüğüne göre yeni alacağınız ayakkabılarınızın boyutunu seçmelisiniz.

İster inan ister inanmayın, birçok insanın bir ayağı diğerinden biraz daha büyüktür. Bu nedenle, farklı boyutların birkaç çifti üzerinde denemelisiniz ve her iki ayağının da rahat olduğu ayakkabıyı seçmelisiniz.

3.       Ayakkabının dayanıklılığından emin olun.

ayakkabi-almanin-12-kurali-2

Bahsettiğimiz dayanıklılık ayakkabıyı uzun seneler giyebileceğiniz yada giyemeyeceğiniz konusunda değil. Ayakkabının formunun bozulma eğiliminde olup olmadığıdır. Yüksek topuklu ayakkabılar deniyorsanız, ayağın orta kısmı üzerine biraz baskı uygulayın. Bazı durumlarda, bu topuğun geriye doğru  kaymasına neden olacaktır. Bu, titreyerek yürümenize ve denge kaybı gibi birtakım dezavantajlar yaşamanıza sebep olacaktır. Verdiğiniz para ne kadar uygun olursa olsun  bu ayakkabının size yaşatacağı gerginlik ayakkabıyı yani o parayı sokağa atmanıza sebep olacaktır.

4.       Ayakkabı tabanının esnekliğine dikkat etmelisiniz.

Bir elinizle ayakkabıyı topuk kısmından  tutun ve diğer elinizle ayak parmağı kısmını tutup hafifçe kıvırmaya çalışın. Ayakkabının az da olsa kıvrılması gerekmektedir. Yeterince esnek olmayan bir ayakkabı tabanı, ayak eklemlerinin normal şekilde hareket etmesini önler. Bu yürüyüş bozukluklarına / hızlı yorulmanıza gereksiz şekilde yürürken fazla enerji harcamanıza ve çabuk yorulmanıza neden olacaktır..

 

5.       Ayağınızı sıkan ayakkabıları satın almamanız gerekir;

ayaklarınız kısa süre dar ayakkabılarla yürümeyi  başaracaktır. Fakat dar ayakkabılar, kan dolaşımı ve kas fonksiyonlarıyla ilgili sorunlara neden olabilir. Ayrıca dar ayakkabılar, kısa sürede formunu yitirir ve çirkinleşmeye başlar.

Ayaklarınız zaman zaman şişebilir yada daha önce giydiğiniz ayakkabı dolayısı ile ayaklarınız dar bir formda olabilir ve bundan dolayı denediğiniz ayakkabı ilk giydiğinizde sıkmayabilir fakat aslında ayaklarınıza dar geliyor olabilir. Bu durumla karşılaşmamak için,  ayaklarınıza orta kalınlıkta bir çorap giyin ve ayağınızı bir kağıt havlunun üzerine koyun etrafını bir kalemle çizin ve çizdiğiniz kenarlardan kağıt havluyu kesin.

Bir daha ki sefere ayakkabıcıya gittiğinizde, kestiğiniz kağıt havluyu satın almak istediğiniz ayakkabılara yerleştirin. Her ikisi de kenarlarına yaslanmadan ayakkabılara oturuyorsa o zaman o ayakkabı ayağınıza uygun demektir.

 

6.       Ayakkabıyı satın almak için en ideal zaman öğleden sonralarıdır.

ayakkabi-almanin-12-kurali-3

Günün sonuna doğru, ayaklarımız hafif şişer. Bu, sabah sizi mükemmel şekilde saran ayakkabılarınızın akşamları ayaklarınızı mengene ile sıkıştıran birer işkence aleti olmasına neden olabilir. Bunun gibi bir sorunla karşılaşmamak için ayakkabılarınızı ayağınızın şişmiş hali ile yani öğleden sonraları almanızı öneririz !

7.  Ayakkabının iç yapısını kontrol edin.

İç yüzeyde kaba iç dikişler olmalıdır. İç yüzey yumuşak olmalıdır. Ayağınızı bastığınız Taban yüzeyi esnek olmalı ve çıkarılması kolay olmalıdır.

8.       Yeni ayakkabılar denerken, parke gibi sert bir yüzey üzerinde deneyin.

Sert yüzeyde birkaç adım yürümeden ayakkabı almamaya dikkat edin. Yumuşak halılar, size uygun olmayan herhangi bir ayakkabıyı da sanki rahatmış gibi hissettirir. Daha iyi bir fikir edinmek için, halının dışına çıkıp çıplak sert bir zemin üzerine yürüyün!

 

9.       Yüksek topukları olan ayakkabılar satın almak istiyorsanız, maksimum topuk yüksekliği 9,5 cm olmalıdır.

ayakkabi-almanin-12-kurali-4-yuksektopuk-olcusu

Taban ile topuk arasındaki kabul edilebilir mesafe en az 3 cm olmalıdır. Bu mesafe ne kadar kısa olursa, ayakkabıların doğru ağırlık odağı o kadar dengesiz  olur ve ayak parmaklarına daha fazla ağırlık aktarılır.

10. Unutmamalısınız, zaman içinde ayaklarınızın büyüklüğü değişebilir.

Bu nedenle ayaklarınızı her 2 yılda bir ölçmelisiniz. Özellikle ayakkabılarınızı internet e-ticaret sitelerinden satın almayı tercih ediyorsanız ayak numaranızın değişmiş olma ihtimali sürekli ayakkabı iade edip tekrar sipariş vermenize yol açabilir.

 

Doğru ayakkabı numarası nasıl anlaşılır ?

ayakkabi-almanin-12-kurali-5

11.       Yüksek topuklu ayakkabılar denerken dikkat edilmesi gerekenler,

Yüksek topuklu ayakkabı seçerken  ayağınızın blok boyunca kaymadığından emin olmanız çok önemlidir. Zamanla, ayakkabılar giyilecek ve ayakların daha ileri doğru kaymasına neden olacak ve topuk kırılmasına ve ayakkabının ön yüzeyinin parmak şeklinizi alarak güzel formunun bozulmasına.

 

12.   Kumaş ağırlıklı ayakkabı alıyorsanız neye dikkat etmelisiniz

Kumaş ayakkabının ayaklarınızı sarıyor olmasına dikkat edin,  kumaşın aşınma ile ezileceğini ve ayakkabı içinde ek boş alan oluşmasına neden olacağını unutmayın.

 

13.   Süet ayakkabı alırkenneye dikkat etmelisiniz ,

Süet ayakkabı kumaşının hızla genişlediğini unutmamak önemlidir. Onları dükkanda denerken, ayakkabının ayağınıza sıkıca uyduğundan emin olun. Kısa zamanda gevşeyeceklerdir.

 

14.   Ayakkabıların sivri uçları varsa neye dikkat etmelisiniz,

Sivri uçlu ayakkabının , ayak parmağından ayakkabının ucuna doğru 1-1.5 cm boş alan kalmalıdır. Daha fazla olursa ayağınız öne kayar ve annesinin ayakkabısını giyen çocuk gibi topuğunda boşluuk olur daha az olursa da bir süre sonra işkence aleti gibi ayağınızı sıkacaktır.

DİĞER KADIN MODA BİLGİLERİNİ OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Güzel günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.