Salam sucuk sosis pastırma kanser mi yapıyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar işlenmiş et olarak bildiğimiz sucuk sosis pastırma salam gibi işlenmiş etlerin kansere neden olduğunu kanıtladı…

Reklam

 

İşlenmiş et ve kanser

Özellikle sofralarımızın renklenmesi için tükettiğimiz Salam, sucuk, pastırma , sosis , jambon çeşitleri ve sucuk gibi Türk mutfağında da büyük zenginlik olarak giren işlenmiş etlerin tüketilmesinin kanser olma oranında artışa neden olduğu bağımsız olarak yapılan araştırmalar sonucu ispatlandı…

 

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNDEN AÇIKLAMA

BBC haber kanallarının yaptığı habere göre Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen 15 farklı araştırmanın sonucu Salam sucuk sosis pastırma gibi işlenmiş etleri tüketen kişilerin bu gıdaları tüketmeyen kişilerden yüzde 9 oranında daha fazla kansere yakalanma riskleri olduğunu ortaya koydu.

International Journal of Cancer organizasyonunda yapılan açıllamada , özellikle kadınların meme kanserine yakalanma riskini de görülen yüzde 9 (%9) oranında artış gayet ciddiye alınması gereken bir oran olduğu açıklandı. Bu oran yapılan araştırmalar sonucu düzenli olarak yüksek miktarlarda işlenmiş et tüketen insanları ele alarak araştırılmış….

 

Günde 9 gramdan fazla işlenmiş et tüketmeyin

Reklam

Yapılan 15 Araştırmaya göre düzenli olarak günde 9 gramdan daha fazla salam sosis sucuk pastırma gibi işlenmiş et tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere veya daha az tüketen kişilere göre 100 de 9 oranında kansere yakalanma ihtimalleri artıyor.

Dolayısıyla günde 9 gramdan daha fazla işlenmiş et tüketmemeliyiz…

 

Kırmızı et ve kanser ilişkisi bulunamadı

islenmis-et-kanser-yapiyor-kirmizi-et-kanser-yapiyor-mu

Yapılan bu 15 Araştırma sonucunda Uzmanlar kırmızı et ile kanser arasında herhangi bir bulguya rastlanmadığını da belirtiyor.

Kaynak ve tıbbi makaleler:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijc.31848

https://medicalxpress.com/news/2018-10-analysis-published-links-meat-consumption.html

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181002123933.htm

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İSTİYORSANIZ HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.