Isırgan Otu ve Faydaları

Isırgan Otu

Tabiat sorunları ile birlikte şifaları da sunar. Bu tabiatın kusursuz döngüsüdür. Hayatın içerisinde önemsemediğimiz bir çok basit ayrıntı da bu şifaları içerir.Hemen hemen her yeşillikte kolayca bulunan ısırgan otu da bu şifaları içeren bitkilerdendir. Kadın sitesinde bugün sizlerle “ısırgan otu ve faydaları” yazımızı paylaşıyoruz…

Reklam

 

ISIRGAN OTUNDA NE VAR

Yol kenarında, boş arsalarda veya köy yakınlarında sık sık rastlayabileceğimiz ısırgan otunu hepimiz biliriz. Kuytu yerlerde yetişen ısırgan otunun boyu 1,5 metreye kadar yükselebilir. Isırgan otu Haziran ve Eylül ayları arasında çiçek açar. Yeşil çiçekleri ve yakıcı tüyleri vardır. Bu tüylerin içinde Isırgan Zehiri denilen bir çeşit zehir bulunur.

Isırgan otunun etken maddeleri; Histamine, Asetilkolin, Serotonin, Flavonol glukozitler, Sitosterol, Lektin, Kumarin, Hidroksisitosterol, Skopoletin, Tanninler, ve Lignanlardır. Yaprakları asit formik yönünden zengin. Dokunduğumuz zaman canımızı yakan sıvı, aslında ısırgan otunun değerli özsuyu. Ayrıca demir ve magnezyum içeriyor. Yoğun C vitamini içermesinin yanı sıra, ısırgan otunda A ve B vitaminleri de var. Kalsiyum ve pek çok mineral ile tuzlar da bulunuyor…

Isırgan Otunun Faydaları nelerdir ? VE NASIL KULLANILIR

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan Yemeği: Isırgan otu ıspanak yemeği gibi pişirilir. Aynı şekilde yumurtalı ısırgan otu yemeği de yapabilirsiniz. Otu yıkarken ellere zarar vermemesi için eldiven takabilirsiniz. Eldinensiz yıkayacaksanız yaprağın sapndan aşağı doğru yıkayınız. İri ve anaç yaprakları kullanınız. Bu yemek anne sütünün çoğalmasını sağlar.

Ayrıca ısırgan kökü,  ısırgan yaprakları ile birlikte kaynatılarak suyu içilirse kanı temizleyici ve yenileyici özelliği vardır. İdrar ter ve balgam söktürür.

Romatizmaya Karşı: Hafif romatizma hastalıklarında ısırgan yaprakları romatizmalı bölgelere deri kızarıncaya dek sürülür. Hergün bir kere tekrarlandığı taktirde ağrıların yok olduğunu göreceksiniz.

Ezik, Vuruk ve Koltukaltı iltahabına Karşı: Isırgan yaprakları ve tohumları haşlanarak ezilmiş veya vurulmuş bölgeye sarılırsa ağrı dindirici özelliği vardır. İltihaplı koltuk altına sarılırsa iyileşmesini sağlar.

Isırgan Çayı: Isırgan yaprakları toplanıp kurutulduktan sonra, bu yapraklardan çay yapılarak içilir. Ancak çayın balla tatlandırılması gerekebilir. Isırgan çayı kanı temizler ve kanda alyuvar oluşumunu hızlandırır, ateşi düşürür, idrar söktürür. Bu çayın ayrıca nefes yolu rahatsızlığına, mide va bağırsak nezlesine çok iyi geldiği bilinmektedir.

Isırgan Otu İle Hormon Tedavisi: Şayet vücutta hormon dengesizliği var ise, erkeklerde ses inceliği veya sakal çıkmaması gibi durular söz konusu olabilir. Kadınlar için ise tam tersi ses kalınlaşması ve tüylenme gibi bozukluklar meydana gelir. Isırgan tohumları ile bu gibi bozukluklar hiçbir yan etki olmaksızın tedavi etmek mümkündür.

Isırgan otları dişi veya erkek olarak ikiye ayrılır. Dişi tohumlar açık yeşildir. Erkek tohumlar ise koyu yeşildir. Burada yapılmaması gereken; Isırgan toplanır ve bir kap dolusu üzüm şırası içine 1/6 oran ile ilave edilir. Yani bir ölçek tohum ve 6 ölçek üzüm şırası olmalıdır. Bir hafta bekletildikten sonra bu içecekten günde 2 bardan sabah akşam olmak üzere içilmesi önerilir.

Dikkat Edilecekler: Erkeklerin dişi ısırgan tohumu, kadınların ise erkek ısırgan tohumu kullanmaları gerekir. Bir ay devam edilecek bu kürüm sonunda hormon bozukluğunun yan etki olmaksızın düzeldiği görülecektir.

Sarılığa Karşı: Isırgan otu iyice yıkandıktan sonra presslenip suyu çıkarılır. Bu mayiden 12 gün boyunca günde 3 kere bir yemek kaşığı alındığında sarılığı tamamen tedavi edebilir.


Saç Dökülmesine Karşı:

  • 400 gr. ince kıyılmış ısırgan yaprağı – 2 litre su – 2 litre sirke, 10 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra iyice süzülür. Akşamları yatmadan evvel bu su ile saçlarınızı yıkayınız. saçlarınızın dökülmek bir yana gürleştiğine sahit olacaksınız.
  • Isırgan otu ezilerek bulamaç haline getirilip saça uygulandıktan sonra saça uygulanıp 30 dk boyunca sarılıp sonra durulanır. Bu bulamaç aynı zamanda yanık tedavisi için de çok faydalıdır.

Isırgan Otu Salatası: Bu salata kansızlığı ortadan kaldırır. Isırgandan dolayı bol miktarda demir içeren bu salata demir eksikliğine bağlı kansızlık durumlarında çok faydalıdır. Ayrıca anne sütünü çoğaltır. Kadınlarda adet düzensizliğine iyi gelir., basuru önler.

Dikkat edilmesi gereken nokta ısırgan yapraklarının iri ve anaç olanlarından seçilmesi gerektiğidir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.