İshal nedenleri, belirtileri, çözümü

İshal ile ilgili bilgiler

İshal büyük dışkılamanın sıvı ve kimi zaman su gibi olması halidir. İshal aslında vücudun kendini koruması için harekete geçen bir sağlık mekanizmasıdır. Bu mekanizme vücutta olmaması gereken bir şeyi veya birlikte olmaması gereken bir şeyler olduğunu gösterir. Kadın sitesi sağlık bölümünde “İshal nedenleri, belirtileri, tehlikeleri, ve çözümü ” konusuna yer veriyoruz…

Reklam

 

İshal Aslında Sizi korumak içindir!

diarrhea, nedenleri, belirtileri, çözümü
ishal-belirtileri-nedenleri-cozumu

Çoğu zaman bizleri çok zor durumlarda bırakabilen , İshal diğer adıyla diarrhea insan vücudunun kendini koruma yöntemlerinden biridir. Bu genellikle bir hastalık değil aslında sağlıklı kalabilmek için vücudun geliştirdiği güçlü bir bir korunma mekanizmasıdır.

Eğer özel bir sağlık durumu söz konusu değilse ishal vücudun zehirlenmeden korunmak için vücudun içine giren bir olumsuz etkenin vücuttan atılması için bedensel bir sigortadır.

Vücut bir arada olmaması gereken besin, zararlı madde, virüs, bakteri gibi etkenlerden arındırmak için bedenin dışkı yolu ile dışarı atma çabasıdır. Fakat ishalin bu işlem sırasında meydana getirdiği bazı tehlikeler vardır.

 

İshalin belirtileri

Bedende meydana gelen diarrhea belirtileri çok belirgindir.

Dikkat: eğer ishal ile birlikte kusma veya baygınlık gibi durumlar varsa , lütfen yazıyı okumayı bırakın ve hemen bir sağlık kuruluşuna gidin.

Önde gelen ishal belirtileri ;

Reklam
 • Sıvı yada sıvıya yakın dışkılama,
 • Şiddetli şekilde dalgalanan karın ağrısı veya ani bıçak saplanması benzeri sancılar
 • Aniden tuvalet ihtiyacı doğması
 • Midede şiddetli gaz
 • Katı dışkı tutulamaması
 • Gaz atımı zannederken dışkı kaçırmak
 • Çok sık ve ani tuvalete çıkma ihtiyacı
 • Halsizlik
 • Soğuk terleme
 • Psikolojik anlamda mutsuzluk

 

İshalin tehlikeleri

İshal vücudu korumak için mideden bağırsaklar yolu ile içeride bulunan olumsuz şeyi veya şeyleri amaçlar. Bu işlem sırasında ani tuvalet ihtiyacının doğması ve kimi zaman bizleri zor durumda bırakan dışkı kaçırma sorunlarının yanı sıra sağlık açısından bazı sakıncaları vardır.

 • Çok hızlı sıvı kaybı
 • Vücudun ihtiyacı olan mineral vitamin , faydalı bakteriler ve sodyum gibi mikro besinlerin kaybı
 • Halsizlik, bayılma gibi durumlar
 • Psikolojik anlamda olumsuzluklar

 

İshal Olduğunda ne yapmalı

Eğer ishal durumunu siz , yakınınız veya çocuğunuz gibi bir küçük yaşıyorsa öncelikli olarak ne yiyip içtiğini yada kullandıysa bir ilaç söz konusuysa bunun kontrol edilmesi çok önemlidir. Eğer bir küçük çocuk veya bebek ishal olduysa durum çok ciddiye alınmalıdır.  Eğer bayılma yemek yememe , şiddetli halsizlik gibi durumlar söz konusu ise aslında şiddetli zehirlenme olabilecek bu durum hayati önem taşımaktadır ve bir an önce bir sağlık kuruluşuna baş vurulması gerekmektedir.

Aşağıdaki öneriler sadece normal basit , nedeni bilinen ishal durumlarında uygulanabilecek basit ve vücudun sağlığını korumaya yönelik yöntemlerdir. Kesinlikle tedavi olarak algılanmamalıdır.

 1. Sıvı tüketimi arttırılmalıdır.
 2. Suyu vücutta tutabilmek için tuzlu gıdalar veya az miktarda tuzlu su içilebilir.
 3. Yemek yemeye devam edilmelidir fakat haşlanmış patates , pirincin fazla haşlanması şeklinde yapılan yağsız tuzsuz lapa tüketilebilir.
 4. Sade türk kahvesi içilebilir.
 5. Türk kahvesi üzerine az limon sıkılarak 2 tatlı kaşığı yenilebilir.

 

Bilinçsizce ilaç kullanmayın

Bazen vücudun kendi şartları ile kontrollü biçimde zararlı maddeyi boşaltma ihtiyacı vardır.

Durum sağlık koşullarını zorlamayan kontrol edilebilir bir durumsa vücudun kontrollü biçimde boşaltımının gerçekleşmesi gerekir.

Eğer kontrolsüz şekilde ilaç kullanarak ishali bir an önce sonlandırmak istersek bu durum hem o ilacın size uygun olmama ihtimali hem de atılması gereken şeyin vücuttan atılamaması ile sonuçlanarak gıda zehirlenmesi sonucuna ulaşıp daha ciddi sonuçlar doğurabilir. ..

 

Doktorunuza danışın

Eğer ishal durumunu siz , yakınınız veya çocuğunuz gibi bir küçük yaşıyorsa öncelikli olarak ne yiyip içtiğini yada kullandıysa bir ilaç söz konusuysa bunun kontrol edilmesi çok önemlidir.

Eğer bir küçük çocuk veya bebek ishal olduysa durum çok ciddiye alınmalıdır.  Eğer bayılma yemek yememe , şiddetli halsizlik gibi durumlar söz konusu ise aslında şiddetli zehirlenme olabilecek bu durum hayati önem taşımaktadır .

Bir an önce bir sağlık kuruluşuna baş vurulması gerekmektedir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN TIKLAYIN, OKUYUN

Sağlıklı günler dileriz…

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.