İşe Giderken Nasıl Giyinmeli?

Hepimiz için modayı takip etmek ve kendimize uygun olan moda akımını uygulayarak güzel olmak çok önemli. Fakat bunu her alanda yapmak çok da doğru olmayabilir. Bugün sizlerle İş Yaşamında Kadın giyiminin püf noktaları yazımızı paylaşmak istiyoruz…

Reklam

 

İş Yaşamında Kadınlar Nasıl Giyinmeli ?

Gündelik giyimin giderek daha popüler hale geldiği günümüz iş yerinde, görünüş kurallarını anlamak zor olabilir.

Mesela gündelik Yaşamda yaptığımız veya özel bir gecede giydiğimiz kıyafetler işimizin yapısına uygun olmayabilir. İş yaşamında güzel olabilmek ve kendi imaj çizgimizden ve ruhumuzu yansıtma arzusunu doğru sonuçlandırmak biraz dikkatle çok kolay …

Daha iyi bir fikir edinmek için işte bazı püf noktalar!…

 

İş yerinde Güzel giyinmenin püf noktaları

ise-giderken-nasil-giyinmeli-2
 1. Sektörünüzde neyin uygun olduğunu anlayın.

Herkes iş yerindeki imaj sınırlarını farklı şekilde çizer. Bu imaj kimi zaman çok ciddi bir görünüm iken kimi zaman daha eğlenceli bir tarz olabilir. Fakat iş yerinizin yapısının izin verdiği sınırlar içerisinde giyinmek en temel kurallardan biridir.

Örneğin, şort giyebilirsiniz, ancak iş yerinizin yapısı nedeni ile kısa kesim şortlar giyemeyebilir siniz. Seçiminizi buna göre yapmanız gerekir. Çalıştığınız iş yeri ve yakın çevresinin psikolojik ve fiziki şartlarına uygun olmaya gayret edin.

Şirketinizin belli bir kıyafet düzeni varsa, gözlem yapın ve ona uygun kendi tarz sınırlarınız içinde giyinmeye özen gösterin…

 

 1. Kıyafetlerinizin uygun olduğundan emin olun

Kulağa çok belirgin ve net gelebilir, ancak çoğu zaman “uygun”  kelimesini birçok kişi yanlış anlıyor.

Eğer kıyafetleriniz bedeninize göre çok büyük veya çok küçükse, iyi bir görünüm olmaz .

Giydiğiniz her şey için beden yapınıza yani postürünüze uygun ve bir uyum içerisinde olması gereklidir. Bir giyim tarzı moda diye onu uygulamak zorunda değilsiniz. Bedeninize uygun olan şekilde modayı uygulamanız çok daha doğru olacaktır. Aksi taktirde güzel olmak yerine komik olabilirsiniz.

 1. Uygun gözlük takın.

Eğer gözlük kullanıyorsanız , gözlüklerinizin burnunuza  doğru şekilde oturduğundan ve burnunuzdan aşağı doğru kaymadığından emin olun.

Gözlüğün burnunuzdan aşağı kayması çoğu zaman yaşlı imajı çizer bazen de gereksiz seksi imaj yaratır.

Ayrıca sürekli burnunuzdan kayan gözlüğü yukarı itmek için oynamak istemesiniz. Bu hem sizin hem de çevrenize ki kişiler için dikkat dağıtıcı hale gelebilir…

 

 1. Saçınızı kurulayın.

Saçınızı ıslak bırakmayın.

Islak saç görünümü düzenli bir yaşamınız ve işe aidiyet duygunuz yokmuş gibi görünmenize neden olur.

Bu da kariyeriniz ile birlikte yaşamadığınız imajı yaratabilir.

 1. Çantanıza dikkat edin.

Olmadık bir anda çantanızdan bir şey almak isterken kadın peti çamaşır veya size özel bir fotoğraf gibi kişisel eşyalarınızın çantanızdan çıkmasını istemezsiniz.

Özellikle başkalarının zaman zaman bir bakış atmasını sağlayan bir fermuar yoksa, çantanızın içerisini temiz tutmaya özen gösterin.

Ayrıca sırt çantası takmamaya özen gösterin, bu öğrenci gibi görünmenize neden olur ve daha az dikkate alınma sonucuna ulaşabilir. Omuz ve kol çantaları iyidir.

 

 1. Çok ağır parfümler tercih etmeyin.

Parfüm kullanmakla oda kokusu arasında ki farkı mutlaka biliyorsunuzdur. Biri sizin özgün ten kokunuz ile geldiğinizi ve orada olduğunuzu belli eder, diğeri odanın kötü kokusunu gidermek içindir.

Parfüm kokunuzun çok ağır olmamasına dikkat edin. Parfüm kokusu bir kişide güzelse diğer bir kişide güzel olmayabilir. Başkalarının hoşuna giden veya moda olan her parfüm sizin için iyi olmayabilir.

Bir kokunun size yakışıp yakışmadığına ve ağır olup olmadığına önce siz karar verin ardından da güvendiğiniz birine danışın.

 1. Bakımlı ayakkabılar giyin.

Bir işverenin ve özellikle kadın çalışma arkadaşlarının çoğu zaman ilk fark ettiği şey,  ayakkabılarınızdır.

Ayakkabılarınızın, temiz ,yapısına göre parlak ve iyi durumda olduğundan emin olun.

Emin olun Eğer ayakkabılarınız iyi durumda değilse herkes bunun farkındadır…

 

 1. Saatinize dikkat edin.

Mobil telefonlar hayatımıza girdiğinden beri kol saatlerinin pek fazla işlev görevi kalmamış gibi görünüyor . Fakat doğru ve bütüne uygun bir izlenim yaratmak istiyorsanız en dikkat çekici aksesuarlardan birinin saat olduğunu unutmayın.

Kıyafetinize uygun olan saat tercihi yapmaya gayret edin. Çok koyu renk bir kıyafetle altın renklerde saat kullanamamaya dikkat edin. Bu gereksiz zenginlik göstermek isteyen bir imaj yaratır.

Koyu renklerle gümüşü veya mat saatler kullanmaya gayret edin. Eğer o gün daha eğlenceli ve renkli giyindiyseniz neon renklerle altın veya renge uygun renk bir saat takabilirsiniz.

 1. Otoritenizi yansıtacak rengi tercih edin.

Renk seçimlerinize dikkat edin. Koyu renkler, genellikle açık olanlardan daha güçlü bir izlenim taşır. Sunum yapıyorsanız, . Sunum yapacağınız yeri önceden tespit etmeye çalışın. Giydiğiniz rengin arkanızdaki arka planla karışmadığından emin olmaya gayret edin

 1. Neon renkler ve aşırı gösterişli giysilerden kaçının.

Kadınlar parlak renklere karşı dikkatli olmalıdır. Çok gösterişli kıyafetler iş yaşamında gereğinden fazla dikkat çekici yani aslında dağıtıcı olabilir ve bir nevi bağırmanın görsel eşdeğeri olabilir…

 

 1. Çok fazla seksi olmayın.

Seksi olmak suç değildir . Makul ölçülerde kadınlığınızın önde olması güzel bir şeydir . Fakat aşırı seksi olmak iş yeri için çok da uygun değildir. Sadece iş yerine uygun olmayan kıyafetler giymiş olmakla kalmaz, aynı zamanda yanlış bir izlenim verebilirsiniz.

Çok kısa etek boyları, çok uzun topuklu ayakkabılar, derin v yaka çizgileri ve giysilerin gereğinden fazla gözleri üzerine çeken yapısının yarattığı dikkatli hata yapmanızı bekleyen gözlere maruz kalmaktan kaçının.

Degajesinin derinliğine dikkat ederek V yakalı gömlek giyebilirsiniz, uygun boyda bir mini etek giyebilirsiniz ancak bacaklarınızı kapalı tutma konusunda dikkatli olun. Unutmayın çok seksi giyinen insanlar çok kışkırtıcı oldukları için iş yaşamlarında kendilerini itibarsızlaştırıyorlar…

 1. Düzenli pedikür yaptırın.

Eğer açık bir ayakkabı giyecekseniz . Bu ayak parmaklarınızın görüneceği anlamına gelir. Parmaklarınızı gösterecekseniz, ayak parmaklarınızın bakımlı olduğundan emin olun.

 1. Aşırı aksesuar kullanmayın .

Aksesuarlar, maddi gücünüzü veya eğlenceli iç dünyanızı değil, kıyafetinizi tamamlayacak şekilde tasarlanmış ve kullanılmış olması çok önemlidir. Fazla aksesuar zenginlik ve neşe göstermek yerine garip karşılanıp yadırganır.

 1. Takılar ses çıkarmamalı

Birinin kollarını oynatırken sarkık bileziklerinin ses çıkarması gerçekten dikkat dağıtıcıdır…

 

Kendi Ruh İmajınızı İhmal etmeyin

İş yerinizde de Özel yaşamınızdaki gibi şık ve modern görünmek için yukarıda paylaşmış olduğumuz tavsiyelerin yanı sıra kendi çizginiz olması çok önemlidir. Kendi ruhunuzun küçük cilvelerine olması gereken sınırlar içerisinde izin vermeniz sizi özgün kılacak ve doğru şekilde istediğiniz kadar ilgiyi üzerinize çekmenizi sağlayacaktır.

İŞ YERİNDE DAHA ELİT GÖRÜNMEK İÇİN NASIL GİYİNMELİ

Güzel günler dilerim

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.