Başarılı iş kadını olmak için bilinmesi gerekenler

Eğer aktif iş yaşamı içerisindeysek hepimizin iş yaşamında hedeflediğimiz kariyer için sizinle paylaştığımız çok önemli bir konudur. Siz de başarılı bir iş insanı olmak istiyorsanız iş kadınları çalışırken nelere dikkat etmeli konusuna hakim olmalısınız. Bugün kadın sitesi kişisel gelişim bölümünde sizinle  “İş kadının dikkat etmesi gereken 7 şey” konusunu ele alıyoruz…

 

Başarı için İş kadınının dikkat etmesi gerekenler

Businesswomen tips
is-kadininin-dikkat-etmesi-gereken-8-ip-ucu-2

Hepimiz farklı eğitimler alarak veya iş yaşamına erken atılarak farklı kariyer planlamaları yapmaktayız.

Fakat erkeklerin dünyası olarak görünen iş yaşamında kadın olarak yükselmek bazen çok zor olabiliyor.

Bu konuyu aşabilmeniz için sizlerle 10 önemli noktayı paylaşmak istiyoruz;

 

1- İŞ YERİNDE ASLA SADECE İSİMLE SESLENMEYİN ( ÖZELLİKLE ERKEK İŞ ARKADAŞLARINIZA )

Çalıştığınız ofiste arkadaşlıklar ediniyorsunuz ve belli bir süre sonra samimiyet kurmaya ve iş arkadaşlarınızla doğal olarak arkadaşlıklar kurmaya başlarsınız. Bunda herhangi bir sakınca yok.

Fakat konu bu samimiyetlerin içeriye yansımasına gelince bu konuda alt, üst yada denk pozisyonlarda yer alan hiçbir iş arkadaşınızla seslenme şeklinizi değiştirmemeli.

Bey, Hanım,  ya da unvanları ile seslenmeyi ne kadar yakınlaşırsanız yakınlaşın unutmayın.

Özellikle erkek iş arkadaşlarınızda bu konuya özen gösterin. Eğer isimlerle seslenmek hatasına düşerseniz devlet yönetimlerinde olduğu gibi politika yürütülen iş yerlerinde kulis konusu olmak için bir konu vermiş olursunuz.

 

2- KİMSEYE SAMİMİ DOKUNUŞLARDA BULUNMAYIN

İş arkadaşlarınızla, ne kadar samimi olursanız olun bedensel temaslarınıza dikkat edin, bu durum bedensel temasta olduğunuz kişi erkek olursa gerek diğer erkek çalışanlar ve gerekse kadın çalışanlar için nahoş düşüncelere sebep olup yine yukarıda belirttiğimiz Kulislere sebebiyet verecektir.

 

3- HER ZAMAN GÜZEL GİYİNİN

İş yeriniz neresi olursa olsun oraya kendinizi güzel gördüğünüz giysilerle ve karakterinizi yansıtan bir tarz ile gidin. Her ne kadar modayı yakından takip ediyor olsanız da o modayı kendi sevdiğiniz şekilde göstermeyi ihmal etmeyin.

Unutmayın sizin gibi aynı modayı takip eden insanlar ile aynı model görünerek farklı olamazsınız.

İş yerinizde hedeflediğiniz konuma sanki o sabah gidecekmiş gibi giyinmeye özen gösterin. Unutmayın ki bu her an gerçekleşebilir.

Ofisiniz içerisinde seçeceğiniz kıyafet ne kadar

 

4- BAKIMLI OLUN OFİSİNİZE MAKYAJSIZ GİTMEYİN

Ofisinize asla makyajsız gitmeyin. Bu konu çok önemli, “KAPIDAN İÇERİ MAKYAJLI GİRİN !”

Zamanınız kısıtlı da olsa, o gün geç uyanmış da olsanız,  moraliniz bozuk veya hastaysanız farketmez, iş yeri içerisinde makyaj tazelemek haricinde allığınıza, rimelinize, rujunuza dokunmamalısınız.

Ofise girmeden makyajınızı muhakkak yapmış olun.

 

5- SAMİMİ AMA MESAFELİ GÜLÜN

Her ne kadar mutlu olursanız olun samimi ama mesafeli bir gülümsemeniz olsun.

Regli döneminizde olmanız yada canınızın sıkkın olması fark etmez, eğer büyük bir sıkıntınız yoksa kimseyi bu duruma şahit etmemeye gayret edin.

 

6- HİÇ BİR SORUNUN CANINIZI ÇOK SIKTIĞINI BELLİ ETMEYİNGÖSTERMEYİN

İşinizle ilgili yada özel yaşamınızla ilgili hiç bir sorunun canınızı çok fazla sıktığını hissettirmeyin. Aslında mümkünse canınızı sıkmamaya gayret edin.

Unutmayın ki Hayatla veya İşiyle ilgili sorunları çok sık konuşur ve şikayet ederseniz bu konu ile başa çıkamayacağınız izlenimi veriyorsunuz demektir.

Güçlü bir kadın ve güçlü bir iş kadını olarak görünmeniz için gerçekten güçlü olmanız yeterlidir.

7- SIRLARINIZI İŞ ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞMAYIN

Asla iş arkadaşlarınızla sırlarınız paylaşmayın. Unutmayın arkadaşlıklar başladığı kadar güzel bitmeyebilir.

Özellikle ofisteki çalışma arkadaşlarınız ile paylaştığınız özel sırlarınız, ileride yaşayabileceğiniz herhangi bir küsme durumunda yine iş kulislerinde karşınızdaki kişinin konuşabileceği bir konu olarak çıkabilir. Konuşmasa bile biliyor olması sizden özgür davranma özgürlüğünüz alır veya kendinizi deşifre edilme korkusu içerisinde bulabilirsiniz.

 

8- SORUNLAQRA DEĞİL ÇÖZÜMLERE ODAKLANIN

İş yaşamında kriz yaşanması gayet doğaldır. Önemli olan soruna değil çözme odaklı olmaktır. Sorunu tespit edip ona en kısa zamanda sağlıklı çözüme ulaştırmak başarılı iş insanlarının etkisinin nedenidir. Siz de çözüm odaklı olun.

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Sevgi ile kalın

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.