Taşlaşmış Bulaşık nasıl temizlenir

Bekleyen bulaşıkların kirlerinden donarak inatçı fazla geliştiren taşlara dönüşmesi birçoğunuzun zaman zaman yaşadığı problemlerden biridir. Bugün sihirli kadın olarak donmuş bulaşık kirlerinden Kolayca nasıl temizlendiğini sizinle paylaşmak istiyoruz.

İnatçı bulaşık kirinden Kolayca nasıl temizlenir ?
İnatçı bulaşık kirinden Kolayca nasıl temizlenir ?

Dolmuş Bulaşık nasıl yıkanır?

Öncelikle bulaşıkları dondurma mak için cam veya Demir ya da alüminyum hiç fark etmez tencere tava kalp ve bacaklarınızı içleri boş aldığı anda su dolu bir leğenin içerisine koymanızı öneriyoruz Böylece bulaşıklar taşla açmak yerine yumuşatarak çok daha kolay elde veya bulaşık makinesinde yıkanabilir kıvama 10 15 dakikada gelecektir.

Fakat bunu yapmadıysanız ve bulaşık bir şekilde taşlaştı ise tel ile olmak zorunda almanızın sonucu olarak kap kacak larınızı çizmeden nasıl temizleyeceğiz konusunda Size 3 adet önerimiz var…

 

Eğer inatçı bulaşık kalıntısı metal bir tencere tava yada kaptaysa nasıl temizlemelisiniz ?

inatci-bulasik-kirinden-kolayca-nasil-temizlenir-sirke-ile-kaynat
  • İçerisine yaklaşık bir çay bardağı sirke ve kalan kısmına taşmayacak şekilde su ilave edin hocam üstüne koyun yaklaşık 20 dakika kaynatın. Sadece inatçı kir çıkmak ve kalmayacak pencerenizin dibinde var olan kireç varsa bu temizlenmiş ve pencerenizi ilk aldığınız günkü kadar taze olacaktır.
inatci-bulasik-kirinden-kolayca-nasil-temizlenir-bulasik-makinasi-deterjani-ile-kaynat
  • Tencerenin içerisine bulaşık makinesi kapsüllerinden bir tanesini koyup yine içerisine su ilave ederek kaynamaya bırakın kısa süre içerisinde tencere tava çaydanlık veya metal diğer kapınızın içerisi tertemiz pırıl pırıl olacaktır.

Ayrıca deterjan ile kaynayan suyu sıcakken diğer metal yüzeyli bulaşıklara biraz soğumasının ardından da plastik gibi bulaşıkların temizliği için de kullanabilirsiniz. Tabi çok fazla yağlı kalıntı yok ise …

Not:Bu işlemi yaparken teflon gibi kaplama yüzeyi olan tencere ve tavaları uygulamanızı tavsiye ediyoruz üstlerindeki kaplamayı da sirke çıkartabiliyor ve kullanılmaz hale gelebiliyor…

 

Eğer cam veya plastik gibi bir yüzeyden donmuş bulaşık kirini çıkartmak istiyorsanız

Yapmanız gereken çok basit kesinlikle olma teli kullanmayın bu cam veya plastik yüzeyi çizerek hem buzlu bir görüntüye sebep olacak ve bir süre sonra camını zı veya plastiği kullanılmaz Hale getirecektir.

Alüminyum folyo kullanın

Evet çok basit hemen hemen her evde bulunan Alüminyum folyoyu birazcık deterjan ile kullanmanız yeterli olacak .

inatci-bulasik-kirinden-kolayca-nasil-temizlenir-aluminyum-folyo-ile-sil

Önce biraz sıvı bulaşık deterjanı veya asıvı arap sabunu damlatın ,ardından  Alüminyum Folyo’yu buruşturun ve silmek istediğiniz cam veyahutta plastik yüzeye yavaş yavaş sürün , kolayca kirlerin çıktığını göreceksiniz. Böylece hem çok fazla güç uygulamak zorunda kalmadan kirlerden kurtulacak hem de malzemelerini zarar görmeden temizlenmiş olacak. Kirler çıktıktan iyice durulamayı unutmayın nihayetinde alüminyumu sürdüğünüz alandan yemek yemek sağlığınız için iyi değildir .

Güzel günler diliyoruz…

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.