İfşa etmek ne demek ?

Özellikle dijital dünyanın büyümesi ile birlikte cebimize giren cep telefonları ve bu cep telefonlarına yüklenen aplikasyonlar dan gerek anlık paylaşımlar yaparak Duygu durumumuzu çektiğimiz yine telefonlara yüklü kameralar ile yakaladığımız anları paylaşabiliyoruz.

Reklam

Fakat son zamanlarda özellikle Şöhret isimlerin adı geçtiği ifşa başlıklı konulara sıkça rastlıyoruz.

İfşa genel anlamıyla gizli kalması gereken kişisel görüntü veya yazı ya da belge türü şeylerin 2. Kişiler tarafından ele geçirilip kişinin bilgisi olmadan üçüncü kişilerle paylaşılması durumudur . Yani kısaca “ifşa etmek” özel durumu açığa vurmak anlamına gelir

Peki ifşa Sadece özel çıplaklık içeren fotoğrafların paylaşılması anlamına mı gelir?..

 

İfşa’nın anlamı nedir ?

Genellikle sosyal medya kanallarında ve magazin konularında geçen ifşa olmak durumu özel adların veyahut kişinin çıplaklık hallerinin yayınlanması olarak görülmektedir.

Fakat ifşa sadece çıplaklık içeren görüntülerin yayınlanması anlamına gelmez. Kişiler arasındaki yazışmaların gizli kalması gereken bilgilerin 2. Şahıslar tarafından yani konunun muhatabı olan taraflardan biri veya her iki tarafta olmayan üçüncü bir şahsın kamuya açık alanlarda Bu görüntü belge veya yazışmaları izinsiz biçimde yayınlaması anlamına gelmektedir.

Günümüzde ifşa durumu genellikle mobil cihazlar üzerinden yüklenen Casus yazılımlar aracılığı ile görüntü veya belgelerin ele geçirilmesi şeklinde yaygın biçimde görülmektedir. Kimi zamansa bu mobil telefon adı verdiğimiz fotoğraf çekebilen cihazların fiziksel olarak belli bir süre ele geçirilmesi veya çalınarak içerisindeki belgeleri Ulaşılması sonucu gerçekleşmektedir…

 

İfşa etnek hukuki cezalara sahiptir

Bir kişinin veyahutta kişilerin başka bir kişinin özel görsel ve altta yazılı metinleri ne paylaşıyor olması kişinin gizlilik ve özlük haklarına saldırı olması nedeniyle hukuki cezai sonuçlar içermektedir.

Özellikle dijital Market mecralarda yani internet alanında tespiti zor olsa dahil ip takibi adı verilen cihaz kimliği ve alan takibi sonucunda ifşa hareketinde bulunan kişilerin kimlikleri tespit edilebilmektedir.

Bu durum tespit edildiği zaman maddi ve manevi tazminat hapis gibi kararlar Türk kanunu hükümlerince şahıslara uygulanabilmektedir…

 

İfşa olmaktan nasıl korunulur?

Ifşa olmaktan korunmanın en kesin yöntemi dijital veya mobil cihazlar içerisine önemli belgelerin veya özel fotoğrafların koyulmaması Bu cihazlar tarafından çıplaklık veya cinsellik içeren fotoğraflar çekilmemesi dir.

2. Yöntem ise güvenilir kaynaklardan aplikasyon yani diğer adıyla uygulamalar yüklenmeli. Yüklenen tüm uygulamaların bildirim ve kullanım erişimi gibi ayarları doğru şekilde yapılmalı ve güvenilmeyen uygulamaların fotoğraflar ve mesajları ulaşılmasına izin verilmemelidir.

Hiç kimsenin böyle bir durum yaşanmamasını diliyor önleminizi alarak özel belgelerin veyahut da fotoğrafların mümkün olduğunca az ulaşılabilir yerlerde saklanmasını tavsiye ediyoruz.

TAVSİYELER VE  KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.