Hünnap Nedir , Faydaları Nelerdir ?

Binlerce yıldır insanın bitkilerle ve gıdalarla sağlık arayışı devam etmektedir. Bu faydalı gıdalardan biri yaklaşık 4.000 yıldır insanlar tarafından kullanılan Hünnap.

Reklam

Bugün sizlerle hünnap’ın içinde ne var ? , hünnap’ın faydaları nelerdir? sorularına yanıt arıyoruz

Hünnap Nedir ?

hunnap-nedir-faydalari-nelerdir-2

Kahverengi ince kabuklu olan Hünnap Cehrigiller familyasına ait bir bitkidir. Bu bitkinin meyvesi 4.000 yıl önce ilk defa Çin’de yetiştirilimeye başlanmıştır.  Sağlık konusunda çok olumlu etkileri olması dolayısı ile “Tanrı Hediyesi, Ölümsüzlük meyvesi olarak da asırlardır adlandırılan Hünnap’ın  400’den fazla türü olduğu biliniyor. Bazı türleri taze yemek için uygunken bazıları kurutularak yemeye uygun. Hünnap Çeşitli iklim şartlarına dayanıklı ağaçlarda farklı türler olarak yetişiyor.

Hünnap’ın İçinde Ne var ?

Hünnap meyvesinde  insan vücuduna faydalı 8 çeşit flavanoid olduğu belirlenmiş.Bu meyvenin bu kadar yararlı olması içerdiği Micro besinlerin kompleks yapısından kaynaklanıyor.

Apigenin antioksidan özelliğinin yanında anti inflamatuar ve anti tümör özelliklere de sahip, böylece kanser riskini düşürmeye yardımcı. Spinosin ve svertiş adlı flavanoidlerin yatıştırıcı etkileri nedeniyle geleneksel Çin tıbbında hünnap anksiyete ve insomniya tedavisinde kullanılıyor. Puerarin serbest radikallerle mücadelede çok etkili bir madde .  Hünnap aynı zamanda 18 önemli amino asit içeriyor ve vücutta 50.000’den fazla proteinin yapılmasına yardımcı, bunlardan biri de yara iyileştirme sürecini başlatıyor.

Hünnap bir çok  yararlı mikro besin, vitamin ve mienrallar içermektedir.

hunnap-nedir-faydalari-nelerdir-3
  • Hünnap herhangi bir turunçgil meyvesinden yaklaşık 20 kat daha fazla C vitamini içerir.
  • B3 vitamini,
  • Magnezyum,
  • Potasyum,
  • Bakır,
  • Kalsiyum,
  • Manganez,
  • Fosfor
  • Demir

Hünnapın içerdikleri arasında en önemlileri.

Bu maddelerin hepsi bağışıklık sistemini güçlendirmede ve enfeksiyonlarla ve enfeksiyonlara bağlı hastalıklarla  mücadelede çok işe yarar.

Hünnap’ın bazı kültürlerde yıllardır boğaz ağrısı için hünnap çayı kullanımı çok yaygındır. Hünnap çayı çay gibi demlenerek fakat kaynatılmadan içilen bir çay .

Hünnap cilde iyi geliyor

Hünnap özleri cilt dokusunun yenilenmesi ve oluşan hasarların onarımı gücü nedeniyle deri için özel olarak üretilen cilt bakım ürünlerinde de kullanılıyor.

Reklam

Hünnapın zararları Nelerdir ?

Hünnap sağlık için zararlı olan yanı  meyvelerin zararlı şekeri olarak bilinen früktoz içermesidir.

Tüm bu faydalarına rağmen hünnap sınırsız tüketilmemelidir ve mevsim dılı tüketilmemesi ve öğleden sonra ( saat 15.00 dan sonra hiç tüketilmemelidir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu günler dilerim.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.