Duruş Bozukluğunu Düzeltmek ve Hızlı Kilo Vermek  İçin En İyi Egzersiz

Genellikle Yaz aylarında bikini içerisine girebilmek ve güzel görünmek için deli gibi spor yapmaktayız.  Şok spor aktiviteleri yapılarak hızlı kilo verilebilir . Fakat sağlıklı olabilmek için her zaman kilomuzun dengeli olmasının yanı sıra sağlığınızın da bozulmaması gerekir. da olmak çok önemlidir.  Bir çok farklı egzersiz ve diyet ideal kiloda olabilmemiz için bize yol gösterir. Fakat bu egzersizler çoğu zaman istediğimiz etkiyi verse de sadece yaz aylarına yönelik egzersizler çok uzun zamanımızı almakta ve çoğunlukla yaz sezonu sonlanmasının ardından egzersizlere bir sonraki yaz ayından birkaç ay öncesine kadar son veririz. Bugün tek hareketle nasıl kilo verilir ve duruş (Postür ) bozukluğu düzeltilir yazımıza yer veriyoruz…

 

EVDE KİLO VERME VE POSTÜR DÜZELTME

hizli-kilo-vermek-ve-postur-duzeltmek-icin-en-iyi-egzersiz-POSTUR

Sihirli Kadın sitesi olarak bugün sizi evinizde rahatlıkla tek başınıza yapabileceğiniz tek hareketlik bir egzersiz ile tanıştırmak istiyoruz , “Ters Plank” ( Reverse Plank ). Bu egzersiz  ile hem duruş bozukluğunuzu ( Postür bozukluğu) düzeltecek ve güzel bir duruşa sahip olacaksınız, hem kısa zamanda ideal kilonuza kavuşacaksınız ve bu diğer bir çok egzersizden daha kalıcı bir etkiye sahip olacak…

 

Ters Plank Nedir? ( Reverse Plank nedir ? ) 

Ters Plank henüz çok yaygınlaşmamasına rağmen çok etkili plates hareketlerinden biridir. Hızla kilo verip forma kavuşturmanın yanı sıra vücut postürünü ( vücudun kemik yapısı dolayısı ile duruş şekli ) düzeltmek gibi sağlık açısından da çok önemli bir özelliği vardır. Yani kilo verirken vücudunuzu olması gereken duruşa getirerek hem daha sağlıklı hem de daha doğru ve diri duruşa sahip olursunuz.

Sizlere Sihirlikadın olarak ters plankın nasıl yapıldığını anlatmak istiyoruz..

 

Ters Plank Nasıl yapılır ? ( Reverse Plank nasıl yapılır )

 1. Yerde oturun ve bacaklarınızı olabildiğince öne doğrugerin. Ellerinizi yere avuç içi tamamı ile değecek şekilde koyun ve azami destek için parmaklarınızı yere tam destek alacak şekilde açın ve yapıştırın.elleriniz baktığınız yöne doğru dönük olmalı yani ayaklarınız istikametine parmakların bakacağı şekile getirin. Elleriniz arkaya doğru da bakabilir fakat elleriniz arka tarafa bakarken bilekleriniz daha fazla yük taşıyacaktır ve öne bakan şekilde kollarınız ve omuzlarınız daha fazla çalışmaktadır.

  hizli-kilo-vermek-ve-postur-duzeltmek-icin-en-iyi-egzersiz-1-tersplank-oturma

 2. Ellerinizle yavaş yavaş belinizi 45 derece kadar bükecek şekilde geriye doğru pozisyon alın. Kollarınızı omuzlarınızdan düz bir çizgiye getirmek için elinizi kalçanızın arkasına yakın şeklilde koyun.
 3. Ağırlığınızı kalçanızdan kurtaracak şekilde ellerinizle ve topuklarınıza verin ve ardından yavaş yavaş kalçanızı yukarı kaldıracak şekilde itin.
 4. Gövdeniz, bacaklarınız ile kalçalarınızı normal düzlemdeki gibi düz bir çizgiyi oluşturana kadar kaldırın.
 5. Karın kaslarınızı sıkarak gerin ve gövde yukarıya doğru itme hareketi yaparken midenizi içeri çekin.
 6. Bu konumda 15 ile 60 saniye arasında sabit kalmaya çalışın. ( süreyi hareketi yapmanız kolaylaştıkça uzatın ).
 7. Yavaşça kalçanızı yere indirin…

 

Ters plank hareketi doğru pozisyon ve duruş

hizli-kilo-vermek-ve-postur-duzeltmek-icin-en-iyi-egzersiz-2-tersplank-kalcakaldirma

Dikkat : Pelvis ( kalça ) bölgesini düşürmeden ve başınızı geri atmadan ve sırtınızı düz tutmanız çok önemlidir. Hareketi doğru yapmanız ile yanlış uygulamanız arasındaki verimlilik çok farklıdır.

Hareketi doğru biçimde yapabileceğiniz süre yukarıda kalmanız yanlış yapıp uzun süre kalmanızdan çok daha değerli ve hızlı sonuçlar verir. Başlangıçta 15 saniyelik periyodlar ile başlamanız önerilir.

Bu hareketi günde 4 – 6 defa tekrarlayın eğer hareket sizi zorlamıyorsa süreyi uzatın.

 

 • Ters Plank’ın Etkileri Nelerdir ?

 1. Kalça ve baldır bölgesindeki yağları yakar ve şekillendirir. Düz plank hareketi ile karşılaştırıldığında, Ters Plank kalça bölgesinde yer alan 3 kası çok daha etkin çalıştırır ve baldır bölgenizdeki kasları çalıştırarak yağ yakımını daha fazla hızlandırır.
 2. Metabolizmayı hızlandırır. Sindirim sisteminizi, kalori dinamik egzersize göre çok daha verimli çalıştırır ve olması gerektiği sıklıkta tuvalete çıkmanıza yardımcı olur. Ters Plank uygulayan insanların çoğunun metabolizma ile herhangi bir problemi olmadığı, bu egzersizi yapmadan önce sindirim problemi olan insanların egzersiz sonrasında metabolizma sorunlarının düzeldiği tespit edilmiştir.
 3. Mükemmel omurga. Sırtınızı düz tutmaya yardımcı olan kasları kullandığınızda, ters plak, duruşun iyileşmesini sağlamaktadır. Özellikle ofis içerisinde çalışan insanlar için önerilmektedir.
 4. Sırt ağrısı ve kramplarını bitirir. Haftada en az 3-4 kez ters plank yaparak, sırt ağrısı ve kramplardan kurtulursunuz. Hem ters plank hem de düz plank hareketi sorumlu kasları etkin bir şekilde çalışır ve güçlendirir.
 5. Karın kaslarınızı güzelleştirir. Pelvis bölgesini düşürmeden ve başınızı geri atmadan doğru şekilde hareketi uyguladığınızda ve sırtınızı düz tuttuğunuzda, Ters plank hareketi karın kaslarınızı belirginleştirir üzerindeki yağ dokusu erir ve bunun yanı sıra kol kaslarınız, bacak kaslarınız güçlenir ve omuzlarınız güçlenir ve düzgün oranlı şekilde genişler.

aşağıdaki Videodan nasıl yapıldığına bakabilirsiniz, aynı zamanda video da gösterdiği gibi ayaklarınızı hareket ettirip hareketi biraz daha güçleştirirseniz etkisi çok daha hızlı forma girersiniz.

 

 

 • Ters Plank Hareketi ( Reverse Plank ) Etkisini ne kadar sürede gösterir; Şaşırtıcı biçimde etkisini 7-10 gün arasında göstermeye başlar 1. Ayı’ın sonunda gözle net şekilde görülür bir değişim ve kilo verme vücut güzelleşmesi ve doğru duruş gözlemlenmektedir.

MUHTEŞEM POPO İÇİN AŞAĞIDAKİ YAZIMIZI MUTLAKA OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ.

Sevgiyle kalın .

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.