Hirsutizm Ne Demek ?

Hirsutizm , En basit anlamıyla kadınlarda çeşitli nedenlerle meydana gelen erkek tipi, aşırı kıllanma , aşırı tüylenme sorunudur. Genel yapı itibari ile erkeklerde doğal olan kıllanma durumunun kadınlarda aşırı kıllanma , aşırı tüylenme şeklinde görülmesi bir sağlık durumu bozulmasının göstergesi olmasının yanı sıra kadınların estetik kaygılarını arttıran bir sorundur. Sizlerle bugün ciddi bir sağlık sorununun göstergesi olabilen Hirsutizm sorununu paylaşırken olabildiğince eğlenceli ünlü fotoğrafları ile sunarak dikkatinizi çekmek istedik .

Hirsutizm Nasıl Anlaşılır ? 

Kadınların bedenlerinde meydana gelen aşırı tüylenme,kıllanmayı anlayabilmeleri için tüylenmenin meydana geldiği erkek tipi adı verilen bölgelere dikkat etmeleri gerekmektedir.

Dünya üzerinde ergenlik çağına giren kadınların yaklaşık 10 da 1 i gibi ciddi oranda görülen aşırı kıllanma durumunun en belirleyici özelliği kıllanma olan bölgelerdir.

Bu bölgeler genellikle erkeklerde doğal kıllanma olan Çene altı, dudak üstü bıyık bölgesi , göğüs, karın bölgesi, sırt bel altı bölge, omuzlar ve kollar gibi belirgin bölgelerdir. Bu bölgelerde Tüylenme aşırı kıllanma gibi durumlar söz konusu ise Hirsutizm sorunu olabilir.  Nadiren de olsa se kalınlaşması gibi durumlar gözlemlenebilmektedir.

Hirsutizm Neden Olur ?

hirsutizm-ne-anlama-gelir-2

Hirsutizm sorunu diğer deyişle aşırı tüylenme durumunu ,tüy dökücüler, ağda ,cımbız, lazer epilasyon gibi epilasyon ve kozmetik seçenekler ile giderebiliriz. Aşırı kıllanma bir hastalık değildir fakat bir rahatsızlığın vücudumuzda yarattığı semptomlar olabilir.

Bu estetik teknikler sadece aşırı kıllanmayı kamufle etmemizi sağlar ve aslında sadece bu konuda ki estetik kaygılarımızı giderir bu nedenler Aşırı tüylenme ( aşırı Kıllanma ) sorunu ile karşı karşıyaysanız Estetik merkezlerine gitmenizden ziyade öncelikle kadın doktoru olmak üzere hekim veya hekimlere sorununuzu dile getirmeniz gerekmektedir.

Aşırı Kıllanmanın Nedenleri

  • Yaygın biçimde 14-16 ergenlik dönemi başlangıcı ardından Kadınlarda görülen Aşırı Kıllanma problemi en yaygın nedeni Polikistik Over sendromu Rahatsızlığıdır .  Polikistik Over sendromu olan durumlarda aşırı kıllanmaya , aşırı sivilcelenme, adet (regl dönemi ) düzensizliği durumu ve saçlarda dökülme sorunu eşlik edebilmektedir. Yapılan araştırmalar her 10 Hirsutizm durjmunun yaklaşık 7 si Polikistik Over rahatsızlığı nedni ile meydana geldiği tespit edilmiştir. .
  • Şeker hastalığı durumunda da hirsutizm sorunları gözlenebilmektedir.
  • Aşırı kıllanma’nın nedeni Nadiren de olsa Yumurtalık Tümörleri Olabilir.
  • Böbrek üstü bezlerde meydana gelen Tümörler.
  • Genetik olarak yani aileden aileden gelen bazı hastalıklar
  • Kimi zaman Hamilelik süreçlerinde annelerde değişen hormonlar ile aşırı kıllanma bölgesel erkek tipi tüylenmeler meydana gelebilir.
  • Beslenme alışkanlığı bozuklukları gibi yaşam tarzı bozuklukları da hirsutizm sorununa yol açabilmektedir.
Hisutizm Teşhisi Nasıl Koyulur ?

Hirsutizm teşhisinin koyulması ve neden kaynaklandığını tespit edilmesi çok önemlidir. makalenin başında belirttiğimiz gibi  ” Estetik çözümler sorunun etkilerini kamufle eder , sorunu çözmez” . Aşırı kıllanmanın neden kaynaklandığının bulunması çok önemlidir.

Bu nedenle kesinlikle Hekim desteği almak gerekmektedir.

Hekimlerin yönlendirilmesi ile birlikte Batın bölgesi Ultrason ( Ultra Sonografi)  yöntemi ile görüntülenme gerçekleştirilerek yumurtalıklarda her hangi bir büyüme, batın bölgesinde kist oluşumları veya başka bir olağan dışı durum olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Hirsutizm Tedavisi

Aşırı Kıllanma sorunun tedavisi sorunun ne olduğu ile ilgili şekillendirilmektedir.

Eğer Batın bölgesinde olumsuz bir durum varsa ilaç tedavisi, diyet uygulamaları, cerrahi operasyon veya bunların tümünü içeren “multidisipliner” tedavi yöntemleri hekim tarafından önerilebilir.

EN YAYGIN KADIN RAHATSIZLIKLARI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İÇİN …

Sağlıklı günler dilerim

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.