KADIN PEDİ’NİN ÖNEMİ NEDİR ?

Tüm kadınlar için çok önemli olan adet ( regli ) dönemleri hem hayatımızı etkiliyor hem de sağlıklı olduğunuzu gösteriyor . Bu dönem süresince ve hatta öncesinde kullandığımız Ped‘in önemini biliyor musunuz ?

Sihirli kadın sitesi olarak bugün sizinle her ay başı döneminde kullandığımız pedlerin öneminden bahsetmek istiyoruz…

 

KADIN PEDİ NEDİR ?

kadin-pedinin-onemi-adet-donemi

Öncelikle kadın pedi nin ne olduğuna açıklık getirelim.

Her sağlıklı kadın 11-14 yaşları arasında ergenlik ile başlayarak 50 li yaşlara kadar adet görmektedir. Düzenli olarak adet görmek bir kadının sağlıklı olduğunu göstermektedir. Bu her kadının yaşadığı ve kimi için biraz fazla sancılı geçen tüm hormonların değişiklik gösterdiği dönem de adet kanamasının gerek kıyafetlerimize bulaşmaması önleyen kişisel bakım ürünlerinden biri kadın pedi dir.

Kadın Pedi sadece kıyafetlerimize kan bulaşmasını engellemeye yaramaz, aynı zamanda geni-tal bölgenin sağlığı için çok önemli bir kişisel bakım ürünüdür.

İlk zamanlarında kocaman hışırtılı ve rahatsız edici bir kullanıma sahip olan kadın ped leri artık, külota tutunması kaymaması  için üretilmiş Kanatlı,yapışkanlı,kalın,ince, çok akıntıyı, tutan az akıntıyı tutan parfümlü kadın pedleri gibi  farklı türlerde bir çok kadın pedi bulunmaktadır. Aynı zamanda külodunuza uygun renk ve benzer desenlerde kadın pedi bulmanız da mümkün.

Genelde bu pedler içerisinde jel veya pamuk gibi maddeler bulunan ve sıvıyı tutmaya yarayan peteksi dokuları olan pamuktan üretilmiş kişisel bakım ürünleridir.

 

“Eğer adet görmüyorsanız mutlaka bir kadın doktoruna görünmenizi tavsiye ediyoruz. adet görmemek veya düzensiz adet görmek sadece gebeliği işaret etmez aynı zamanda bir sağlık sorununu işaret ediyor olabilir !”

 

Kadın Pedi Sağlık Açısından Çok Önemlidir !

Kanatllı, yapışkanlı, kalın, ince, çok akıntıyı, tutan az akıntıyı tutan farklı türlerde bir çok kadın pedi bulunmaktadır. Genelde bu pedler içerisinde jel veya pamuk gibi maddeler bulunan ve sıvıyı tutmaya yarayan peteksi dokuları olan pamuktan üretilmiş kişisel bakım ürünleridir.

Kadın pedi özellikle adet dönemlerinde büyük önem taşımaktadır. adet döneminde sağlık açısından olumsuzluklar yaşamamanız için ped kullanmanız büyük önem taşımaktadır. Pedinizi kullanmanız zaten olabildiğince hassas döneminiz olan regli zamanlarında bakteri oluşumu ve mikrop kapmak gibi olumsuz dış faktörlerden sizi büyük oranda korumaktadır.

 

KADIN PEDİ ADET DÖNEMİ HARİCİNDE KULLANILIR MI ? 

kadin-pedinin-onemi-adet-donemi-gunluk-gecelik-akinti-pedleri

 

Kadın pedi sadece adet döneminde kullanılmaz. Belirli dönemlerde Kadınlarda farklı sebeplerden dolayı akıntı olabilir ve  aynı zamanda bu dönemler için üretilen günlük pedler sayesinde adet zamanı dışında akıntınız olduğu zamanlarda da kullanılmaktadır.

Geceleri akıntı ve koku oluşmasına karşı iç çamaşırınıza bulaşmaması ve geni-tal sağlığınızı korumak için üretilen gece pedleri de mevcuttur.

 

ÇANTANIZDA MUTLAKA KADIN PED’İ BULUNDURMALISINIZ

kadin-pedinin-onemi-cantanizda-bulundurun

Evinizde kişisel bakım dolabinizda mutlaka bir kaç çeşit farklı zamanlar ve durumlar için kadın pedi bulundurmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Fakat mutlaka yanınızda taşımakta olduğunuz çanta içerisinde de ped bulundurmayı unutmayın. adet döneminizi her ne kadar iyi bilseniz de her an bir genital akıntı durumu ile karşılaşabilirsiniz. Artık her yerde kolaylıkla ped bulma imkanımız olsa dahi bulacağımız yere gidene kadar bizi utandıracak durumlarla karşılaşmak istemeyiz.

 

ADET DÖNEMİ’NDE KADIN PED’İ NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRİLMELİDİR ? 

Özellikle adet dönemlerin süresinde ped’inizi günde en az 3 defa değiştirmeniz gerekmektedir.   tabi bu durum her kadın için farklılık göstermektedir. Dolayısı ile kanamanın şiddetine göre her kadın kendine uygun olan optimal zamanda değiştireceği pedi tercih etmelidir.

Kadın pedleri her ne kadar çok fazla sıvıyı emdiğini iddia etse dahi ped’inizin uzun süre iç çamaşırınızda kanama sonrası durması sağlığınız açısından iyi değildir. Aynı zamanda çok uzun süre değiştirilmeyen ped hem sızma ihtimali oluşturur ve sizi zor durumda bırakabilir hem de bir süre sonra koku yaparak sizi utandırabilir.

kadin-pedinin-onemi-tampon

 

AYNI ZAMANDA YİNE ADET DÖNEMLERİ İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ KADIN TAMPONU  VE YENİ ADET DÖNEMİ BAKIM ÜRÜNÜ OLAN MENSTRUAL KAP LAR DA YAYGIN KULLANILAN SEÇENEKLERDEN BİRİDİR. ( MENSTRUAL KAP NEDİR MERAK EDİYORSANIZ BURAYI TIKLAYARAK YAZIYI OKUYABİLİRSİNİZ  )

 

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

 

Sağlıklı ve uzun süre adet gördüğünüz bir ömür dileriz.

 

 

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Hijyenik Kadın Pedi çok Önemli

  1. Regl dönemlerimde aşırı kanamadan günde en 8 defa ped değiştiriyorum. Orkid zengin oldu sayemde. Fiyatı daha ucuz ped markası tavsiye edebilecek kimse var mı?

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.