Her Yaşta Dans

Müzik ve dans yüzyıllarca bir çok kültürün parçası olmuşlardır. Dans her yaşta güzeldir. Eğlencenin ve keyifli zaman geçirmenin yanı sıra sağlığımız için bir çok faydaları bulunmaktadır. Kadın sitesi egzersiz tavsiyeleri bölümünde ” sağlık ve güzellik için her yaşta dans” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Dansnın Faydaları

Dansın insan vücudu üzerinde ki etkilerini araştıran  Mayo-Clinic araştırmacılarına göre sosyal amaçlı yapılan dans :

  • Stresi azaltmakta
  • Enerji seviyesini yükseltip, fiziksel gücü ve dayanıklılığı artırmakta
  • Kasların koordinasyonunu artırmaktadır…

 

Dans Etmek Zayıflatıyor mu ?

her-yasta-dans-3

1 saat dans ederek yakılan kaloriler 1 saat bisiklet sürmekten veya yüzmekten daha fazladır. Bu nedenle düzenli dans dersleri kilo vermek için etkili bir yöntemdir. Bunların dışında dans etmenin vücuda faydaları şu şekilde özetlenebilir;

  • Kalp hastalıklarına yakalanma oranın düşürür
  • Kan basıncını düşürür.
  • Kilonuzu kontrol etmede yardımcı olur.
  • Kalça ve bacak bölgesindeki kemik gelişimine yardımcı olur.

Son yıllarda vücudu formda tutmak için spor yapma düşüncesi çok yaygınlaştı. Güzellikleriyle ün yapmış kadınların yayınladıkları egzersiz kitapları, bu modanın yayılmasına neden oldu. Ancak haftada üç dört kez spor salonlarının kapılarını aşındıran kadınlar, kilo vermek için çaba harcamalarına rağmen istedikleri sonucu alamamaktan yakınıyorlar. Oysa dans da bir çeşit spordur hem de diğer spor dallarından çok daha etkileyicidir.

Düzenli olarak dansetmenin vücudu forma sokmak açısından son derece yararlı olduğu belirtiliyor. Eski dansçılar ve başarılı dans öğretmenleri, vücutlarını formda tutmak isteyen kadınlara dans etmelerini öneriyorlar. Kuşkusuz ayda yılda bir kısa bir süre dans etmek hiçbir şeyi değiştirmiyor. Dansı bir egzersiz olarak kabullenip düzenli bir şekilde uygulamak gerekir. Elli yaşını geçen ünlü yıldız Goldie Hawn, bir genç kız görünümünde olmasını sanat yaşamına dansederek başlamasına ve dansı her zaman ön planda tutmasına borçlu. Süper model Naomi Campbell’in herkesi kıskandıran vücudu da küçük yaşlarda düzenli olarak dans dersleri almasının bir sonucu. Bugün gösteri dünyasında güzel ve formda oluşlarıyla dikkat çeken kadınların hemen hepsi dansı önemsemiş kişiler.

Bacaklarını ve kalçalarını eritmek için aerobik egzersizleri yapan kadınlar bir süre sonra kalçalarının genişlediğini fark ederler. Oysa bale, çağdaş danslar ve dans temeline dayanan egzersizleri uygulayan kadınların daha ince ve düzgün bir vücuda sahip olmaları bir rastlantı değil. Ayrıca dans öğrenmenin çok eğlenceli bir uğraş olduğunu da hemen belirtelim. Vücut egzersizleri kasları güçlendirir fakat onları gerip uzatmayı sadece dans sağlar. Dans etmek için bir eğlence düzenlenmesini beklemeyin. Evinizde iş yaparken bile radyoda çalınan müziğe kendinizi kaptırıp melodilere uyum sağlayan hareketler yapabilirsiniz.

Dans, vücudu güzelleştiriyor. Bu, tüm güzellik uzmanlarının kabul ettikleri bir gerçek. Dans ederken karamsar düşüncelerden de kurtulup sizi sıkıntıya sokan stresten uzaklaşacaksınız. Vücudunuz esneklik kazanacak. Bugüne kadar jimnastik salonlarında ter dökmenin size fazla bir yarar sağlamadığını düşünüyorsanız, form tutmak için dansı deneyin. Fiziksel ve ruhsal bakımdan rahatlayacaksınız.

Kimler dans edebilir?

her-yasta-dans-2

“Ben kıvıramıyorum” ve “küçük yaşta başlamak lazım” düşüncesi son derece yersizdir. Kıvrak görünmenin sebebi dans ettikçe kaslarınızın uzayarak esneklik kazanmasıdır. Küçük yaşta dans eğitimi almak bir avantajdır ama esneklik her yaşta kazanılabilir. Hatta insan vücudunun en fazla esnemeye uygun olduğu zaman 30-35 yaş arasıdır.Herkes dans öğrenebilir ve dans etmenin keyfini çıkarabilir. Yaşınız,kilonuz ne olursa olsun bir dans eğitmeni tarafından eğitim aldığınızda dansı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Dans Kursları Neden Önemli

Kimimiz kendi kendimize dans ederken bazılarımız da yeteneklerimizi arttırmak ve daha güzel dans edebilmek için dans kurslarınagitmeyi mtercih ediyoruz…İnsanlar dans kurslarını bir çok değişik nedenden dolayı tercih ediyor;
– Egzersiz yapmak ve dans etmek için
– Çok eğlenceli bir hobi edinmek için
– Sosyal ve kültürel etkileşim amacıyla
– Dans etmenin fiziksel ve psikolojik faydaları nedeniyle,
– Profesyonel kariyer edinebilmek amacıyla.Salsa dansı eğitmeni olabilmek ve veya salsa dansı gösterileri yapabilmek amacıyla

Bu arada Erkeklerin dans ederken kıvırması gerektiği yanlış bir ön yargıdır. Tüm eşli danslarda erkek düzgün ve güçlü duruşuyla dansı yönetirken, bayan zarifliğiyle ve estetiğiyle dansı güzel gösterir.

TAVSİYELER ve KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. OKUMAK İÇİN HEMEN BURAYI TIKLATIN

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.