Her Yağ Sağlığa Zararlı Değildir

Gün geçtikçe sofralarımızda yer bulan gıdalar hakkında farklı farklı zararlar gündeme gelmekte. Bu bir çok konuda sağlık konusunun içerisine girerek bizleri zihinsel bir endişeye sürükleyerek “Sağlığımıza Zararlı Şeyler yiyoruz ,ne yapmalıyız ”  düşüncesini yaygınlaştırarak bizi yüksek kaygıya sürükleyerek bu sefer ruh  sağlığımızı tehdit etmekte. Bir süre sonra ise bu tip konularda sağlığı bozan zararlı gıda olarak gösterilen gıdalar yapılan araştırmalar sonrasında aklanmakta ve aslında o kadar zararlı değil hatta yararlıymış savı ortaya atılmakta. Buna örnek olarak kalp rahatsızlıkları için zehir olarak gösterilen ilk önce sarısı sonra beyazı karalanan yumurta’nın günümüzde günde 2 tane yenilmesi sağlıklıdır olarak kanıtlanmış olmasıdır.

Reklam

İşte bu durum günümüzde de Yap lar içn geçerli. Kısa zaman öncesine kadar Yağ zehirdir, sağlıksızdır söylemleri yükselmişti ve neredeyse hepimizi evimize yağ sokmayacak duruma getirmişti.

Yapılan araştırmalar ise Yağların bazı durumlarda o kadar zararlı olmadığı hatta aksine faydalı olduğunu gösteriyor . Bugün Sihirli kadın sitesi olarak sizlerle “Yağlar ve Kanıtlanmış Yararları” konusunu paylaşmak istiyoruz.

Yağlar ve Faydaları Nelerdir ?

her-yag-kotu-degil-2

Yağ adı verdiğimiz bitkilerden hayvanlardan elde ettiğimiz bu tamamlayıcı ve direk olarak kullandığımız gıdalar aslında kullanım miktarları ve şekilleri ile zararsız gıdalar. Yani aslında doğru şekilde üretilmiş, doğru şekilde ve doğru miktarda doğru gıdalarla kullanılan yağlar zararlı değil aksine sağlığımız için gerekli ve faydalı.

Yağlar doğru şekilde üretildiğinde yeterli miktarda doğru şekilde ısıtılarak yada çiğ şekilde tüketildiğinde yararlıdır.

Hangi Yağlar, Nelere Faydalı ?

İnsan bedeni dışarıda gıdalar aracılığı ile  yeterli miktarda yağ takviyesi yeteri miktarda yağ almadığı zaman karbonhidrat yakmaya ve proteinleri gereğinden fazla yakma eğilimi gösterir. Bu vücudun farklı alanlarda ihtiyacı olan bu maddeleri tüketmesine ve buna bağlı olarak da farklı sorunlara yol açmaktadır.

her-yag-kotu-degil-3
 • Düşünülenin aksine Doğru şartlarda doğru şekilde üretilen  yağlar kalp krizine neden olmuyor. Sağlıklı üretim şartlarında üretilmiş Zeytinyağının tip 2 diyabet , kalp hastalıkları ve obezite riskini azalttığı gösterilmiştir. Diğer bitkisel yağların bazıları vücutta meydana gelen inflamasyon ve kalp hastalıkları riskini artırabilmektedir.
 • Bazı vitaminler vücut tarafından sadece yağlar ile alınır. A,D,E,K vitaminler vücuda sadece yağ aracılığı ile girdiği zaman alınabilmektedir. Dolayısı ile yağ alımının eksik olması bu vitaminlerin vücutta eksilmesine neden olarak bir çok farklı soruna yol açmaktadır.
 • Zeytin yağı dünyanın en sağlıklı ve gerekli yağlarından biridir. Fakat her yağın bir yanma noktası vardır ve bu yanma noktasını aştığı zaman toksik yani zehirli maddeler ve serbest radikaller üretir. Zeytin yağı bile yanma sınırı aşıldığında zehire dönüşmektedir. dolayısı ile hiç bir yağ ile kızartma yapmamak gerekliliği gibi zeytin yağı ile de kızartma yemek yapılmaması çok önemlidir.
 • Yağlar enerji sağlar. Vücudun ihtiyacı olan enerji için metabolizmamız iki tür yakıt kullanır.  ; 1. Karbonhidratlar 2. Yağlar (gerektiğinde protein de kullanır). Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji için ihtiyaç duyduğu yağların çoğunu bedenimiz   süt, süt ürünleri et , balık ve kuru yemişlerden alır ve bunlar faydalı yağlardır.
 • 2012 yılında Harvard Üniversitesinde yapılan  araştırmalarda yağlar metabolizmayı günde 300 kalori civarında hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.  Aynı zamanda tok tutma , doyurucu olma  ve doyma konusunda  tatmin edici özelliği nedeni ile Yağlar kilo yapmaz aksine doğru üretimi ve tüketimi halinde kilo verdirir. .
 • Yağlar  İnflamasyonu azaltır. Harvard Ü. araştırmasında sağlıklı yağ tüketen deneklerin iyi kolesterol (HDL) düzeylerinde artış olmuştur. Dolayısı ile Yağar Kan şekerinde artışa neden olmaz, inisülini tetiklemez.
 • Hormonlar için ve hücre sağlığı için yağa ihtiyacımız var. İnsan vücudunun sağlıklı hücre zarı ve bağışıklık hücreleri, hem kadınların hem de erkeklerin  östrojen ve testesteron sağlıklı biçimde hormonlarının üretimi için, inflamasyonu ve metabolizmayı düzenlemek için yağa ihtiyaç vardır.
 • Tekli doymamış yağlar olarak bildiğimiz Mufa ( Monounsaturated )  yağlar hayvansal ve bitkisel kaynaklardan elde edilir. VÜcut için ihtiyacı olan besinler, antioksidanlar ve vitaminler bu yağlarda bulunur. Bu yağlar ivücudun insülin direncini kırar, tansiyonu dengeler ve kötü kolestrolü (LDL) düşürür. Bu olumlu etki kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Bu nedenler Zeytin Yağı , hayvansal yağlar , kuru Yemişler, ve kuru yemişlerden üretilen yağlardan olan Akdeniz Diyeti Faydalıdır.
 • Vücut ihtiyaç duyduğu bazı yağları kendisi üretilemez . Bunlardan ikisi Omega-3 ve Omega 6 yağlarıdır. Bunlar PUFA adı verilen Çoklu doymamış yağlardır. Omega 3 eksikliği kalp hastalıkları riski zihinsel sorunlardan olan , demans (bundama ) hiperaktivite dikkat  eksikliği (ADD) , Alzheimer, Depresyon , Şiddet gibi sorunlara yol açmaktadır. Omega 3 yağları inflamasyona neden olmaz.
 • Kuru Yemişler Tahıllar Tohumlarda ve bu ürünlerden elde edilen yağlarda bulunur.Omega 6 yağları inflamasyone neden olabilmektedir. Bu nedenle kalp krizi riski gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.  Omega 6 ile Omega 3  yağları eşit miktarda tüketilmelidir. Günümüzde ise bu oran yaygın biçimde hatalı tüketiliyor. Bu oran Omega 6 Yağlarının Omega 3 yağlarına oranla neredeyse 20 kat fazladır ve tehlikeyi oluşturan bu tüketim hatasıdır.
 • En yaygın şekilde bilinen Hata doymuş yağların zararlı olduğudur. Hal bu ki doymuş yağlar değil genellikle bu yağların içerisinde hatalı üretim veya bilinçli olarak bulunan şeker ve karbonhidratlar nedeni ile bulunan Palmitik ve stearik asitler dir. Doymuş yağlara bağışıklık sisteminin güçlü olması ve hormon üretiminde ihtiyacımız olmasının en önemli ispatı doymuş yağların anne sütünün içerisinde olan laurik asit maddesinin bulunmasıdır. Bu yağ aynı zamanda Hindistan cevizinde de bulunmaktadır.
 • Doymamış yağlar yüksek ısıya duyarlı yağ türleridir. Yüksek ısıya maruz kaldıklarında okside olurlar. Hindistan cevizi yağı ve hayvansal yağlar olan doymamış yağlar ise yüksek ısıya dayanıklı yağlardır. Dolayısı ile yüksek ısı gerektiren gıdalarda bu yağların kullanımı en sağlıklı olandır.
 • En zararlı yağ türleri,  belirli işlemler görmüş olan margarin adı verilen katı ve sıvı şekilde üretilen yağlardır. Margarinler Düşüm maliyetli olarak hayvansal yağlara alternetif olarak üretilir. Bu yağlar ucuz maliyetleri nededni ile neredeyse kek, patates cipsleri, kurabiyeler gibi tüm paketli ürünlerde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu yağlar kötü kolesterol olarak bilinen LDL artışına neden olur ve bu KANSER, KALP HASTALIKLARI, DİYABET, OZEZİTE, DEMANS gibi bir çok tehlikeli hastalığa neden olmaktadır. Eğer üreticiye güveniyorsanız etikette Hidrojenize , HYDROGENATED ibaresi olan ürünlerden uzak durun.
 • Hayvan sütünden üretilmiş olan saf tereyağ sağlıklı bir yağdır. Yağ oranı ve ısınma şartlarına uyduğunuz taktirde kalp hastalığına neden olmamasının yanı sıra iyi kolesterol oranını ( HDL) yükseltir ve faydalıdır.

İyi Yağ Hangisi

her-yag-kotu-degil-4

Kaliteli ve sağlıklı yağlar;

 • Organik Soğuk sıkım  Sızma Zeytinyağı
 • Organik şartlarda üretilmiş Hayvan sütünden yapılmış Tereyağ
 • Organik Çiğ kuru yemişlerden üretilen yağlar
 • Organik Hindistan cevizi yağı,

Bunların yanı sıra doğal olarak gıdalardan alınması gereken yağları içeren,

 • Balık,
 • Kırmızı Et,
 • Beyaz Et
 • Yumurta
 • Avokado

 

Reklam

SAĞLIKLI YİYECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 . HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Güzel sağlıklı günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.