HER ŞEY KÖTÜYE GİTTİĞİNDE

Hayat bazen olması gerekenden fazla üzerimize yıkılıyor gibi gelebilir.Fakat bu durum ne kadar ağır olursa olsun en büyük nimet , lütuf halen hayatta yani yaşayabiliyor olmaktır.Kadın sitesi Kişisel gelişim tavsiyeleri bölümünde “her şey ters gittiğinde ne yapmalı ? ” yazımızı sizinle paylaşıyoruz

Reklam

 

Hayat değerli

Ne kadar  kötü şeyler olursa olsun, her gün uyanıp hayatınız için müteşekkir olmalısınız, çünkü başka bir yerde başka biri umutsuzca kendi savaşı bile olmayan bir şeyler karşısında sadece hayatta kalabilmek için mücadele veriyordur.

Gerçek şu ki, mutluluk demek sorunların var olmaması değil,  var olan sorunlarla baş edebilme yeteneğinizin olduğu, duygusal haldir.

Mücadelelerinizin olmadığı bir ortamda, kavuşmak istediğiniz  tüm o harika şeyleri hayal edin. Kaybettikleriniz yerine ,  daima sahip olduğunuz şeylere bakın. Çünkü dünya siz aksine davrandığınızda daha da yabancılaşıyor daha doğrusu siz ondan uzaklaşıyorsunuz. Unutmayın dünya için siz yaptıklarınız ile anlam kazanıyorsunuz.

 

İşte size en çok ihtiyaç duyduğunuzda sizi motive edecek Sihirli kadın tavsiyelerinden bazıları.

 • NE YAPMALISINIZ ?

 

 1. ACI,BÜYÜMENİN EN BÜYÜK PARÇASIDIR

 

Bazen hayat, yollarınızdaki tüm kapıları kapatır, çünkü ilerleme zamanıdır. Ve bu iyi bir şeydir aslında.  Çünkü hayat içerisindeki koşullar bizi zorlamadıkça çoğu zaman hareket etmeyeceğiz. Zor zamanlar olduğunda, hiçbir amaç için bir acı gelmediğini kendinize hatırlatın. Seni inciteceklerinden kurtulun, fakat neyi öğrettiğini asla unutmayın. Sadece mücadele ettiğiniz için başarısız olduğunuz anlamına gelmiyor. Her büyük başarı, oraya ulaşmak için farklı şekillerde mücadeleleri gerektirir. İyi şeyler biraz zaman alır. Sabırlı olun ve olumlu kalın. Her şey yap boz parçaları gibi bir araya gelecek; Belki  hemen değil ama eninde sonunda.

Unutmayın, iki çeşit acı vardır: acı, acı ( ölüm acısı, sağlık acısı ve sizi değiştiren ,geliştiren, büyüten acı. Hayatla birlikte hareket ettiğinizde ona direnç göstermek yerine uyum sağladığınızda sizin büyümenizi, olgunlaşmanızı sağlar.

 

 1. HAYATTA HER ŞEY GEÇİCİDİR

 

Bir yağmur yağdığında eninde sonunda durur. Ne zaman incinirse insan eninde sonunda  iyileşir.  Karanlıktan sonra her zaman bir ışık vardır. İnsan her sabah bunu hatırlatırlar,  fakat  sıklıkla kısa süre içinde unutur ve bunun yerine gecenin sonsuza dek süreceğine inanmayı tercih eder. Sanki sancılı olan bu durum hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. Bu mümkün değildir.  Unutmayın :Hiç bir şey sonsuza dek sürmez.

 

O halde işler şu an iyi olursa, tadını çıkarın. Sonsuza dek sürmeyecek. İşler kötüyse endişelenme, çünkü sonsuza dek sürmeyecek. Şu an hayat kolay olmadığı için, bir daha hiçbir zaman gülemeyeceğin anlamına gelmiyor.

Bir şey ancak sizi rahatsız etmediği zaman, gülümsemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Her an yeni bir başlangıç ​​ve yeni bir sondur. Her saniye ikinci bir şans olduğunu fark etmeli insan.  Sadece o an da olup yapabileceğinin en iyisini yapmalıdır insan.

 

 1. ENDİŞE ve ŞİKAYET OLUMSUZ DURUMU DÜZELTMEZ

En çok şikayet edenler her zaman en azını elde edenlerdir. Hiçbir şey yapmadan oturmak ve şikayet etmek veendişe etmek,   başarılı olmaya çalışmaktan çok daha kolaydır.  Unutmamanız gereken en önemli şey ;

Kaybetmiş olabilirsiniz  ama  bitmedi !, Çünkü halen hayattaysanız devam ediyorsunuz demektir !

; Ancak Hiçbir şey yapmazsanız,sadece şikayet ediyorsanız ve zamanı endişelenmek ile geçiriyorsanız bitiyor demektir. Eğer insan bir şeye gerçekten inanıyorsa, denemeye devam eder !.

 

Geçmişin gölgelerinin geleceğin yollarını  karartmasına müsaade etmemelidir insan.  Bugünü, dünü şikayet ederek harcamak, yarınları daha aydınlık yapmaz. Bunun yerine harekete geçin. Öğrendikleriniz, yaşadığınız durumu geliştirin. Bir değişiklik yapın ve karanlığın nerede olduğuna bir göz atmak ve geçmişin geleceği aydınlatması haricinde asla geriye dönüp kendinize acıyarak ve acıtarak bakmayın.

Uzun vadede her ne olursa olsun, gerçek mutluluğun yalnızca sorunlarınızdan şikayet etmeden durduğunuzda gelmediğini ve sahip olmadığınız tüm sorunlara minnettar olmanız gerektiğini hatırlayın.

 

 1. YARALARINIZ , GÜCÜNÜZÜN SİMGESİDİR

Hayatın senin üzerinde, kalbinde bıraktığı yara  izlerden utanmamalıdır insan. Bir yara izi,  yarayı yaratan sorunun bittiğini ve aynı zamanda yaranın kapandığı anlamına gelir. Bu durum, acıyı ele geçirdiğiniz, ders çıkardığınız, güçlendiğiniz ve ilerlediğiniz anlamına gelir. Bir yara, gurur duyacak bir zaferin dövmesidir. Yaralarınızın sizi rehin tutmasına izin vermeyin.

Yaralarının bizi  korku içinde yaşatmalarına izin vermemeliyiz. Hayatındaki izleri yok edemezsin, fakat onlara bakış şeklimizi değiştirirsek çok büyük bir mutluluk hisseder insan.

“Yara izinizi acıyı değil,  iyileşme ve gücünüzün belirtisi olarak görmeye başlayın !,Kudretli insan olmaya başlarsınız” YDK

 

Mevlana Celaladdin Rumi bir keresinde “Yara, Aydınlanma ışığının insana girdiği, nüfuz ettiği ,yer” demiştir.

 

Bu yaraların anlamını tarif etmenin en güzel yoluydu . En berrak her şeyi gören  ruhlar acı çekerek  ortaya çıktı; Bu büyük dünyadaki en güçlü karakterler yara izi ile güçlenir. Yara izlerinizden utanmayın onlara birer hayır değil bir “EVET” işareti olarak görün! ;

BEN YAPTIM! Hayatta kaldım ve hala hayata devam ettiğimi kanıtlayacak izlerim var!, Ve şimdi daha da güçlü olabilmek için bir şansım var. ”

 

 1. KÜÇÜK DE OLSA MÜCADELE, İLERİ DOĞRU BİR ADIMDIR !.

Hayatta, sabır denilen olgu sadece beklemek anlamına gelmez; amaç edindiğiniz konuya gerçekten inanıyorsanız  varacağınız noktaya doğru küçücük bir hareket etmeniz gerekiyor olabilir. Bu adım sonucunda belki inandığınız bir çok şeyden vazgeçmeniz, belki bazı sevdiklerinizden vazgeçmeniz ( iletişimi kopartmanız, yada uzun süre görüşemeyebilirsiniz anlamında) gerekebilir. Yada konfor alanınızdan fedakarlıkta bulunarak çok daha zorlu görünen alışmadığınız bir yaşam şeklinde uzun süre geçirmeniz gerekebilir. Kısa ama doğru olmadığını hissettiğiniz yollar karşınıza bir imkanmış gibi çıkabilir ama siz doğru biliyorum dediğiniz yolda ilerlemeyi seçerseniz. İşte Sabır bu anlama gelmektedir..

Etrafınızda çok yakınlarınız size dünyanın böyle olmadığını ve kendi bildikleri doğru yoldan ilerlemeniz gerektiği şeklinde telkinler verebilir, sizinle dalga geçebilirler.

Eğer siz isterseniz , başarısızlık ve reddedilme ihtimaline rağmen kendinize ait  bu yolda ilerlersiniz.  Ve bu yolda attığınız her adım da hayal edebileceğiniz başka bir şeyden daha iyi hissedeceksiniz.

Yolda Mücadele edilecek  durumlar olmadığını, yolun kendisinin mücadele olduğunu çaba sarf etmeye değer tek şey olduğunu anlayacaksınız. Ve buna değecek.  Bu size iyi hissettirmenin yanı sıra, gerçekten HAYATTA olmanın ne anlama geldiğini gösterecek.

 

 1. BAŞKALARI OLUMSUZ DÜŞÜNÜYORLARSA , BU SENİN SORUNUN DEĞİL !

Negatiflik sizi çevrelediği zaman siz inadına olumlu olun. Başkaları seni aşağıya çekmeye çalıştığında bile gülümse. Bu, coşkunuzu ve hedefinize odaklanmanızı korumak için en kolay yoludur.

Diğer bir insan sana kötü davrandığında, sen olduğun gibi olmaya devam et. Bir başkasının seni daha iyi olacağın ama sana uymayan biri olman konusundaki davranışarı sonucu seni değiştirmesine izin verme.

Şahsen gözükse bile bazen etrafındaki kişilerin sana yaklaşımları senin için olmayabilir. Sadece kendileri yüzünden sana bir davranış biçimi belirlerler.

Her şeyden önce, herhangi bir konuda yeterince iyi olmadığınızı söyleyen birini etkilemek için asla değişmeyin. Başkalarının ne düşündüğü konusunda endişelenmeden önce kendiniz için endişelenin. Neden biliyor musunuz ? ; sizi mutlu edecek olan esas olgu bir şeyi elde etmeniz yada bir şeye benzemenizden ziyade bunu hangi yolla yaptığınız gerçeğidir.

Bir şeye kuvvetle inanıyorsanız, bunun için savaşmaktan korkmayın.

“Başkalarının imkansız olduğunu düşündüğü şeyin üstesinden ancak buna inanarak yolunda yürüyen vazgeçmeyen, daha güçlü biri gelir” YDK

.

Tüm bunların yanış sıra, insan hayata sadece bir kez geliyor. Bunu unutmayın ve  sizi ne mutlu diyorsa onu yapın ve size gerçekten size kendi yolunuzda yürürken saygı duyan size gerçekten gülümseyen kimlerse onlarla birlikte olun.

 

 1. GİTTİĞİN YOL NE OLURSA OLSUN ENİNDE SONUNDA BİR YERE VARACAKSIN !

 

Gerçek güçlü olduğunuzu, ağlamak ve şikayet etmek için o  olumsuz şey olduğunda gelir; işte tam o anda gülümsemeyi ve hayatınızı takdir etmeyi tercih etmelisiniz. Karşılaştığınız her zorlu mücadelede gizli nimetler vardır, ancak onları görmek için kalbinizi ve zihninizi açmaya razı olmalısınız. Her şeyin olması için  zorlamamalısınız. Bazen kendimizi sırf başarmak için delirtiriz. Halbuki bir an durup bir adım geri çekilip durarak, olması gerekenin olmasına izin vermeliyiz.

Nihayetinde hayatınızı sevmek demek ;  sezgilerinize güvenmek,  şans vermek, kaybetmek ve mutluluk bulmak, anıları paylaşmak, tecrübe yoluyla öğrenmek için gidilen uzun bir yolculuk  değil midir ?

Sürekli endişelenmekten ve ve korkarak yolun her adımından şüphe etmekten vaz geçmeniz gerekir. Kafanızı karıştıran endişelerden ve korkulardan kurtulabilirseniz hedeflediğiniz ve yürümeye başladığınız o çok istediğiniz yere varamayabilirsiniz  ama varacağınız yeri çok net görebilir ve hayatınıza buna göre rahatlıkla yön verebilirsiniz.

 

 1. YAPABİLECEĞİNİZ EN İYİ ŞEYİN, DEVAM ETMEK OLDUĞUNU BİLİYORSUNUZ !

Başlamaktan korkmayın – tekrar denemek, tekrar sevmek, tekrar yaşamak ve tekrar hayal etmek.  Zor bir dersin kalbinizi katılaştırmasına izin vermeyin. Hayatın en değerli dersleri çoğu kez en kötü zamanda ve en kötü hatalarla öğreniliyor. Muhtemelen her şey yolunda gitmesini isterken tam aksine her şeyin olumsuz ve daha da kötüye gidiyor gibi hissedeceğiniz yada hissettiğiniz zamanlar olmuş yada olacaktır ve sanki sonsuza dek bu pisliğe takılıp kalacağınızı hissedebilir asla hiçbir şeyin düzelmeyeceğini hissedeceğiniz anlar olacaktır. Böyle olmadığına emin olun!  Bu korkunuz hayatınızda sadece 1 kere gerçekleşecek ve ondan sonrası gerçekten  yok !

Bazen elinizden gelenin en iyisini yapsanız ve hatta başarılı bile olsanız bu durumu değiştiremiyor ve her şey daha da kötü hale geliyor olabilir.

 

Şunu hatırlayın ;

“Kötü gidiş bir şeylerin sizin için aslında yanlış olduğunu gösterir ve daha da kötüye gidiş hayatınızın yönünü değiştirmek için evrenin büyük dümenini oynatarak sizin yönünüzü değiştirme hareketidir !” YDK

 

 • Evet, hayat zor, ama sen de hayatla uyum sağlayabilecek ( Mücadele değil ) kadar güçlüsün. Her gün gülmek için gücünüzü fark edin.
 • Farklı, ama güzel hissetmek için cesaretinizi fark edin.
 • Başkalarını da gülümsetmek için kalbinizdeki güzelliği fark edin
 • Yaşamın içerisinde doğal olan değiştiremediğiniz şeyleri o kadar ciddiye almayın.
 • Sadece hayatta olduğunuz için sahip olduğunuz cömertçe sevgiyi dışarı çıkartın
 • Dürüst olun hayatta yanlış olanları konuşmak yada yaşamak için harcanan nefesin değerini sonunda fark edeceksiniz.
 • Gayretle çalışın. Başaramayacağını hissetsen de, yapabileceğinin en iyisini yapmaya devam et.

KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

Büyümeye devam. Et mutlu kal

Benzer yazılar

2 yorum var: “HER ŞEY KÖTÜ GİTTİĞİNDE

 1. Son dönemlerde hayatımda herşey kötü gidiyor. Çok yalnızlık çekiyorum ama işin aslı arkadaş da istemiyorum. Önce kendimi tedavi etmem gerek. Tavsiyelerinizi dinleyeceğim.

 2. Tavsiyeler çok güzel de bazen gerçekten de herşey üstü üste geliyor. Ne zaman bitecek bu kötü günler dedirtiyor. En iyi tedavi yöntemi psikolojiyi korumak için zaman ve sabır. Doğal olarak demesi kolay ama uygulaması zor süreçler bunlar. Bazen yaşamak dahi istemiyorum dediğiniz günler olabilir. O gün, geçmişteki güzel şeyleri hatırlamak, olmadıüını düşünüyorsanız da gelecekte yaşayacağınız iyi günler için hayaller kurmak acıyı hafifletir psikolojik olarak… Antidepresan mı? Doğal olarak kesinlikle hayır !

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.