Akdeniz diyeti nedir , nasıl yapılır

Akdeniz Diyeti

Sağlıklı kiloya sahip olmak hepimizin isteği iken bir çok farklı diyet listesini internet sitelerinde bulmak mümkün. Bu diyetlerin bazıları hızlı kilo vermeyi hedeflerken bazıları da sağlıklı kiloya sahip olmak odaklı. Biz genellikle sağlıklı şekilde diyet uygulanması ve bu diyetin sürekli olarak yapılabilecek bir beslenme disiplini olmasına gayret ediyoruz. Kadın sitesi form ve beslenme bölümünde “Akdeniz diyeti” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Akdeniz diyeti ve özellikleri

Akdeniz diyeti öğünleri ve uygulanışı
her-mevsim-akdeniz-diyeti-2

Genel olarak Akdeniz yemeklerinin önemli bir kısmını sebzeler oluşturur, yıl boyu her mevsimde bol olan sebze sıkça yenilir. Yemek hazırlanırken mümkün olduğunca yiyeceğin doğallığını bozmadan pişirmeye özen gösterilir. Yemeklerde ağız tadı önemli olduğu kadar, görünüşe de çok önem verilir ve göze hitap etmesi için doğal garnitürlerle (yeşil veya siyah zeytin, yeşil sebzeler, kuru üzüm kullanılır) süslenir.

Bitkisel kaynaklı besinler, çeşitli kronik hastalıkları, özellikle koroner, kalp hastalığı ve bazı kanser türlerini geriletiyor.
Günümüzde bitkisel kaynaklı besinlerin daha fazla yenmesi önerileri bunları yüksek miktarda tüketen popülasyonlarda, çeşitli kronik hastalıkların, özellikle de koroner, kalp hastalığının ve bazı kanserlerin daha seyrek görülmesinden kaynaklanıyor.

Akdeniz ülkelerinin sıcak iklimine ve sağlığa en uygun olan bu beslenme şekli yaz için en uygun diyettir. Akdeniz sahillerinin damak tadının simgesidir Bu beslenme şekli kırmızı ete az yer verir; balık, tahıl, sebze meyve ve lif ağırlıklıdır, zeytinyağı en önemli besindir, süt yoğurt ve peynir protein kaynağı olarak balık ile birlikte yer alır. Bu beslenme tipi kalp damar hastalıkları ve kansere karşı koruyuculuk ile uzun ve kaliteli bir yaşamın temel anahtarıdır…

 

Akdeniz Diyeti Listesi :

  • Sabah

1 dilim tam çavdar ekmeği (erkekler için iki dilim)
50 gram lor peyniri
1 tatlı kaşığı zeytinyağı, kekik, pul biber, taze fesleğen
Domates, yeşilbiber, maydanoz
Şekersiz açık çay

  • Ara öğün

Yazın 1 dilim karpuz , diğer mevsimlerde 1 sert elma veya portakal mandalina muz gibi mevsim meyveleri

  • Öğle:

1 kase mercimek salatası
1 dilim az yağlı beyaz peynir
1 dilim tam çavdar ekmeği

  • Ara öğün:

1 dilim peynir (erkekler için iki dilim peynir)
2 kepekli grisini (erkekler 4 kepekli grisini)
5 yeşil zeytin

  • Akşam:

6 çorba kaşığı kıymalı bezelye
3 çorba kaşığı bulgur pilavı (erkekler için 4 çorba kaşığı bulgur pilavı)
Cacık veya ayran

  • Ara:
    yaz ayları 1 şeftali diğer aylar 1 elma veya mandaline , portakal
    10 fındık…

 

Akdeniz Diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

Gün boyunca 3-4 fincan açık ve şekersiz siyah çay, daha fazla miktarda şekersiz bitki çayı ile en fazla 2 fincan Türk kahvesi yada 1 kupa filtre kahve  içilebilir.

Su tüketimi kadınlar için günlük en az 8-10 bardak ( en az 2 litre) , erkekler için ise en az 12-14 ( en az 3 litre)  bardak olmalıdır. Gerekli durumlarda alkol tüketimi kadın için haftada 2-3 kadeh, erkek için 4-5 kadeh ile sınırlandırılmalı ve şarap tercih edilmelidir.

Salatalara 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yeterlidir.

Sebze yemeklerinde 1 kg için 2 çorba kaşığı zeytinyağı kullanılmalıdır.

1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 5 adet zeytin birbirinin yerine kullanılabilir.

Bu programlar Sağlıklı Beslenme ve Diyetetik biliminin temel ilkeleri göz önünde bulundurularak düşük aktiviteye sahip sağlıklı yetişkinler için örnek olarak hazırlanmıştır.

Kimler Denetimli diyet yapmalı

Kronik rahatsızlığı olanlar ile hiç sağlık muayenesinden geçmemiş olanların, hamilelik, emzirme dönemi gibi özel bir beslenme programı içinde olanların hekime danışmadan veya bir beslenme uzmanı ile şahsen görüşmeden uygulamamaları önemlidir.

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN BASİT EGZERSİZLERİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİ ? O ZAMAN HEMEN YAZIMIZI OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. 

ve

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

,

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN ! 🙂

Sevgiyle kalın …

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.