Her gün Yıkanmak Doğru mudur ?

Hepimiz gün içerisinde bir çok farklı nedenden dolayı kirlenir ve kirlenmenin sonucu olarak da kimiz zaman istenmeyen kokular vücudumuzdan çıkar. Bu durum doğal olarak bizleri rahatsız eder.

Reklam

“Her gün temiz olmak için yıkanmak gerekli midir ?”

Bugün Sihirli kadın sitesi yazarları olarak ” her gün yıkanmak doğru mudur yoksa yanlış mıdır ?”  sorusuna cevap arayacağız.

 

Yıkanmak ve Duş Almak

her-gun-yikanmak-dogru-mu-2-yikanmak-nedir

Her gün yıkanmanın doğru olup olmadığını anlamak için önce yıkanmak ve duş almanın ne demek olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Yıkanmak: tüm memeli canlıların belli aralıklarla kendi kokularına bürünmek ve dış etkenlerin yarattığı kirden arınmak için yaptığı bir işlemdir. İnsanlar belli zamanlarda yıkanırlar. Bu bazen haftada 1 defa iken kimiz zaman günde 2-3 defaya kadar kişiye kirlenme yoğunluğuna ve psikolojisine göre değişiklik gösterir. Yıkanmanın amacı vücut kirinden tamamı ile arınmaktır

Duş Almak: Kapsamlı biçimde sabun veya şampuan kullanmadan yada çok az yüzeysel olarak vücuttan su geçirmeyi ifade eder. Tam anlamı ile saçlar genellikle yıkanmaz vücut suya tutulur ve koltuk altı göğüs bacak arası ve özel bölgelerin sabun veya vücut şampuanı ile yıkanmasını ifade eder.

 

Her gün Yıkanmak veya Duş Almak İyi Mi , Kötü mü ?

İnsanlar özellikle 20. Yüzyıl itibari ile daha fazla kirden arınmak amacı ile bir çok farklı ürün geliştirdi.

Reklam

Bu ürünler sabunların daha geliştirilmiş güçlendirilmiş hallerinden vücut ve saç şampuanlarına kadar sıvı ve katı suda çözünen bir çok farklı formda günümüzde banyolarımızda yerini almış durumda.

Bu ürünlerin bazıları saf arındırıcılar iken bazıları da içerdikleri kimyasal ve losyonlarla hem mikropları , bakterileri arındırmaya yönelik ve güzel kokmayı sağlayacak olan ürünler olarak çeşitli şekillerde bulunmaktadır.

Vücudun Kendi Koruyucuları

her-gun-yikanmak-dogru-mu-3

İnsanoğlunun vücudunda kendisini olumsuz çevre olgularından biri olan kirlerden koruyabilmek amacı ile bir çok bakteri ve yararlı mikrop vardır. Bu koruyucuların belirli aralıklarla etkileri kaybetmeleri sonucunda yıkanmaya ve hem kirden arınmaya hem de bu vücut elementlerinin etkin biçimde yeniden yapılanmasına yardımcı olmak gerekir.

” HER GÜN DEĞİL !”

Yıkanma ve yıkanırken kullanılanlar ile ilgili yapılan araştırmalar. Yıkanmak için kullandığımız bir çok ürünün aslında vücudun ihtiyacı olan kendi elementlerini etkisiz hale getirdiği ve anlık kirden arınmayı sağlaması ardından vücudu daha savunmasız hale getirdiğini, bunun yanı sıra parfümlü ürünlerinde vücudun kendi ter salgılarını olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Özellikle her gün duş alan yıkanan kişilerin vücutlarının vücut elementlerini etkisiz hale getirmeleri nedeniyle vücudun hem daha hızlı kirlendiği hem de zararlı toksik maddelere zararlı mikrop, zararlı bakterilere ve kire karşı daha savunmasız oldukları belirtiliyor.

Saçların her gün yıkanması da saçın ve saç derisinin doğal yağlarının oluşumuna engel olduğu saçların zayıflayarak sağlıksız hale geldiği bilinmekte.

 

Hangi sıklıkta yıkanmak , duş almak sağlıklıdır ?

Yapılan araştırmalar kişinin cilt yağlanmasına göre değişmekle birlikte:

Saçların 2 ile 4 gün de 1 defa yıkanmasının sağlıklı olduğu,

Vücudun ise ayrıntılı biçimde 3-6 gün arası bir süre ile yıkanması gerektiğinin en sağlıklı olanı olduğunu gösteriyor.

 

“Her gün Yıkanmam gerek yoksa temiz olamam” düşüncesinde olanlar !

her-gun-yikanmak-dogru-mu-4-sik-yikanmak-dogru-degil

Bunun doğru olmadığını aksine daha hızlı ve çok kirlendiğinizi unutmayın !

Eğer illa yıkanacağım  diyorsanız ya saf suyla vücudunuza kimyasal maddeler sürmeden yada koltuk altlarınıza, bacak aralarınıza ve ayaklarınıza biraz saf sabun sürerek bunu yapmaya gayret etmenizi öneriyoruz.

Karbonat ile koltuk altı ve bacak aranızı yıkarsanız bu parfüm gibi kimyasallar içeren bir çok ürünü kullanmak yerine çok daha sağlıklı biçimde kötü kokuya engel olabilecek bir seçenektir.

Özel durumlar
Bazı insanların her gün yıkanmaları gerekebilir.
Yukarıda bahsettiğimiz yıkanma periyodları normal yaşam içerisinde normal meslekler icra eden kişiler için geçerlidir.
Eğer kimyasallar ile yoğun biçimde temas ettiğiniz ortamlarda çalışıyorsanız bu kimyasallardan arınmak için gereklii olan sıklıklar günde 1-2 gibi değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durumlarda gereken sıklık neyse o sıklıkta yıkanılması önerilir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve temiz günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.