SADECE BUGÜN DEĞİL , HER GÜN ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Hayatımız açısından çok büyük önem taşıyan ve yaşamımızın ilk değişiminin gerçekleştiği an evden ilk uzun süreli kopuşumuzu ifade eden okula başlama dönemimizdir. Bu dönem içerisinde hayatımıza giren Öğretmen, anne ve babamızdan sonra hayatımıza uzun süre dokunacak olan dışarıdaki otorite ve sorumlu kişidir. Peki öğretmenlik mesleğine gerçekten değeri verebiliyor muyuz ? Öncelikle öğretmenlerimizin ellerinden öpüyor ve günlerini kutluyoruz ve Kadın sitesi Yaşam  bölümünde “Öğretmenler günü ” Yazımızı paylaşıyoruz…

 

ÖĞRETMENLİK NEDİR ?

BUGÜN 10 KASIM ! MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'E SAYGI VE MİNNETLE
Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk

Sihirli Kadın site ekibi olarak öncelikle tüm öğretmenlerin öğretmenler günü nü en içten minnettarlıkla kutluyor ve öğretmenlik kavramını birazcık farklı bir gözle ele almaya gayret ediyoruz.

Öğretmenlik öncelikle bilgi sahibi olmayı gerektirir. Yani diğer kişilere öğretim yapacak bilgileri aktaracak olan kişi uzmanlaşmak istediği konuda bir eğitim almaktadır. Bu bilgiyi edinmek yeterli değildir aynı zamanda ileriki zamanlarda bu bilgileri taze tutmak bilimsel olmak ve bu bilgiler hakkında düşünsel yeteneklerini kullanarak aktarma gerekliliği vardır.

Bu eğitimlerin ardından Öğretmen pedagojik formasyon ile birlikte diğer kişilere hitap etmeyi onları kendi çizdiği sınırlar çerisinde öğretim almaya ikna etmelidir. Bir nevi yöneticilik yeteneği vardır yani birden fazla kendisinden bilgi almak için orada bulunan kişiyi bir ritm içerisinde ahenkli biçimde tutmalıdır…

ÖĞRETMEN EĞİTMENDİR !

Öğretmen aynı zamanda aile çatısı altında toplanmış bireylerin en küçüklerinden oluşan bireylere ulaşmaktadır. Tabi ki bu bireyler evden çıkmadan önce yüklenmiş oldukları en değerli pozisyonlarından arınmadan gelirler o sıraların başlarına. Fakat öğretmen o çocuklara aynı mesafede durmak zorundadır ve evlerinde en az 2 kişinin odak noktası olan bu bireylerin her birine eşit şekilde odaklanmalıdır.

Çok basit bir deyişle evde en az 2 kişi 1 küçük insan ile ilgilenirken sınıf içerisindeki öğretmen 1 kişi olarak en az 20 kişiye dikkatini ve ilgisini vermek durumundadır.

Öğretmen edindiği bilgiler ve kendi etik değerleri doğrultusunda temas eder küçük ama potansiyelli akıllara. Çoğu zaman ebeveynler veya küçük ama potansiyeli büyük insanlar sadece etik düşünce şekilleri kendilerine uymadığı için hoyratça eleştirebilirler öğretmenleri çok önemli bir şeyi unutarak.

“ÖĞRETMEN KENDİNİ ADAMIŞ İNSANDIR” 

  • Öğretmen önce öğrenmeye kendisini adamıştır.
  • Kendisini sürekli geliştirmeye adamıştır
  • İnsanlara hitap edebilmeye ve bu yeteneğini de günden güne geliştirmeye adamıştır.
  • Dış dünyada farklı olan küçük insanlara eşit uzaklıkta olma gayesine adamıştır.

Öğretmenlik günümüzde çok fazla hak ettiği değeri görmeyen bir meslek. Meslek yazarken bile aslında hata ettiğimiz bu önemli kurumun değerine biraz daha değinelim.

 

ÖĞRETMENLİK MESLEK MİDİR ? 

Tabi bu kavrama ulaşmadan önce bilincinde olduğumuz bir olguyu tekrar edelim. “TABİ Kİ KARŞILIĞINDA BİR GELİR SAĞLADIĞINIZ TÜM İŞSEL ÇALIŞMALAR MESLEKTİR”.

Biz biraz daha derine bir bakış açısı ile ele almak istiyoruz konuyu aksi taktirde daha da sığlaşarak HIRSIZLIK DA BİR MESLEKTİR sonucuna varabiliriz. Nihayetinde o kişiler de bir emek sarf ederek işlerini iyi yaptıkları taktirde gelir sahibi oluyorlar.  Konumuz bu değil ama yazmamızın tabi ki bir sebebi var.

Dünyanın en çok itibar gören mesleklerini saymak gerekirse.

  • DEVLET ERKANINDA ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER
  • ASKERLİK
  • DOKTORLUK
  • AVUKATLIK
  • PİLOTLUK
  • ÜST DÜZEY YÖNETİCİLİK…

Şeklinde sayarak devam edebiliriz. Fakat genel olarak Öğretmenlik mesleği bu listenin çok altlarında hatta hiç bir şey olamadığında kişinin eğitimini aldığı ve uzmanlaştığı konuda son seçimi olarak görülmektedir. İnanın buna biz çevremizde 1 tane bile benim çocuğum öğretmen olacak diye gururlanan 1 arkadaşımızı bile görmedik.

Fakat ne yazık ki durumun aslında ne kadar büyük hata olduğunu farkında değiliz.

Öncelikle yukarıda yazdığımız ve aslında yüzlerce satır olarak uzatarak çoğaltabileceğimiz mesleklerin hepsini oluşturan Üst- Meslek ÖĞRETMENLİKTİR . Konuyu biraz daha açmak gerekirse diğer mesleklerin tümünün temelinde 1 öğretmen mevcut.

Şimdi şu kelimeyi söylediğinizi hayal edebiliyoruz. E tamam bunu biliyoruz zaten.

İnanın uygulamadığınız hiç bir doğruyu aslında bilmiyorsunuz demektir.

Neden mi çok basit bir şekilde açıklayalım.

Eğer öğretmen elinden geçen kişi sadece aile etikleri ile büyüyor zannediyorsanız büyük yanılgı içerisindesiniz. çünkü evde öz güven pompalanan yada tam aksine özgüveni kırık olarak gelen bir çocuk veya genç okulda öğretmenin kollarına emanet edildiğinde öğretmenin etik ve zihinsel durumu o küçük ve potansiyelli insanların karakteri üzerindeki etkileri ile hayatın gerçeklerini inşa ediyor.

 

ÖĞRETMEN İSTESE DE İSTEMESE DE EĞİTMENDİR !

Öğretim yapan bir kişi bunu kabul etse de etmese de eğitmendir. Çünkü karşısındakiler bir insandır. içerisinde bilgi atılmak için bekleyen bilgisayar dosyaları değildir. Yani öğretmen sadece sınıfa girip aktarması gereken konuyu aktarıp çıksa bile karşısındaki küçük ama potansiyeli büyük insan o durumdan bir şey oluşturur ve bu şey çok önemli bir kabı doldurur, “Bilgi veren insan modeli”

Yani öğretmenlik statüsünde oturan kişi bir şekilde bir rol modeldir ve pasif bir öğretme metodunu seçerse karşısındaki küçük bireyler için öğreten kişi modelini konusunda bilgilendirmiş olur.

Sabit bir kalıp içerisine sıkıştırılan bu meslek diğer meslek temsilcisi olacak olan kişileri oluştururken aynı zamanda bu geleceğin bireylerin karşılarındaki en uzun süre süreklilik ihtiva eden bir şekilde profesyonel etkileşimde bulundukları tek kişidir ve bu en az 10 yıl devam edecektir. Yani ileride gelir sahibi olacakları işler konusunda temel fikirlerini de aslında Öğretmenler oluşturmaktadır.

Konunun temeline biraz daha eğilelim öğretmenler aile ile birlikte küçük bireyler büyüdükleri zaman edinecekleri meslekleri seçmelerine destek olurlar. Fakat bu meslekleri nasıl icra edeceklerini de farkında olarak yada olmayarak yine eğitmenler verecektir. Yani kişi hangi rütbeye, makama sahip olursa olsun o işi iş bilgisi haricinde nasıl kullanacağını belirleyen şey etik değerleridir.

Yani her akademik ve sosyal bilgiyi doğru kullanarak edindiği yerde özgürlük alanına kavuştuktan sonra artık yapacağı hareketi belirleyecek olan kişinin etik değerleri ile gerçek arzusudur.

Bizleri mutlu edecek olan o yere ulaştığımızda gerçek değerlerimiz ortaya çıkacak ve insanlara fayda sağlamak veya zarar verebilme gücüne erişeceğiz.

Bu arzuları ise oluşturan aile yön veren veya değiştiren ise öğretmenler, eğitmenlerdir .

 

EĞİTİMDE ETİK DEĞERLERİN ÇALIŞMA HAYATINDAKİ ETKİLERİ NELERDİR ?

Şöyle hayal edin Doktorsunuz,Avukatsınız, devlet yöneticisisiniz, Ceo sunuz kısaca  kariyer sahibisiniz, istediğiniz zaman istediğiniz işi seçebilme kudretine sahipsiniz.

Şimdi ne yapacaksınız ? Mesela iyi bildiğiniz işinizi yeni bir adım atmak için değerlendirebilirsiniz, başkaları ile bilginizi paylaşabilirsiniz,

yada sadece işinizi çok iyi biliyorsunuz ve tüm ticari bilgilere sahipsiniz ve damla damla diğer insanlara hiç hissettirmeden gayet usta bir biçimde haksız biçimde  ayda 3.000.000 USD kazanabilirsiniz. Yani hiç hissettirmeden hayata sadece kendinize katıklarınızı kendinize dönük olarak kullanarak,sadece kendinize fayda verebilirsiniz.

İlginç değil mi ?  Farklı bir konuda kendini geliştirmiş,bilgi edinen,araştıran, bedenini geliştiren,teknik üreten bir Hırsız da aynı sonuca ulaşabiliyor hatta bazıları ölene kadar çok büyük itibar görebiliyor.

 

Öğretmenlerin ektiklerine  göz yummayın onlar hayatı inşa ediyor 

Ortalama olarak 1 öğretmen normal şartlarda meslek hayatları boyunca yaklaşık olarak kaç öğrenciye uzun süreli olarak temas edebiliyor bir düşünün. Yani bir öğretmenin bir ülkeyi veya dünyayı yöneten insanlar kadar envanteri mevcut.

Aynı zamanda inşa edilen her şey üzerinde inanılmaz büyük bir sorumlulukları mevcut.

Sevgili öğretmenlerin gününün her gün olduğunu düşünen bizler ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.

HAYATINI ASKERLİĞE ADAMIŞ VE ASKERLİĞİ SÜRESİNCE SÜREKLİ OLARAK ÇALIŞMIŞ OLAN VE NİHAİ OLARAK ÖĞRETMENLİK MERTEBESİNE KENDİNİ VAKFEDEN BÜYÜK ÖĞRETMEN  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÜN ANISINA ÇOK GENÇ VE HARİKA BİR ÖĞRETMENİN VİDEOSUNU SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ.

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Sevgi ile kalın …

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.