Genç Görünmeye Yarayan Besinler

Genç görünebilmek için bir çok farklı yöntem deneriz. Kimi zaman makyaj uygulamaları kimi zaman da bakım maskeleri kullanarak özellikle yüzümüzü genç tutmaya , yaşlılık izlerini yok etmeye çabalarız. Fakat gençlik bilinenin aksine dıştan içe meydana gelen bir şey değildir. Eğer iç sağlığımızı sağlar bedenimizin ihtiyacı olan şeyleri ona sunarsak bedenimiz hücre yenilenme işlemini sağlıklı biçimde yerine getirir. Bu sebepten dolayı tükettiğimiz ve tüketmediğimiz gıdalar çok önemlidir. Kadın sitesi güzellik bölümünde sizlerle “Genç kalmaya yardımcı en önde gelen gıdalar” yazımızı paylaşıyoruz…

 

Genç Görünmeye Yardımcı olan Gıdalar Nelerdir ?

genc-gorunmeyi-destekleyen-besinler-2

Genç görünebilmek için öncelikle tükettiğimiz gıdalara dikkat etmeli ve besin programımızı yeniden düzenlememiz gerekir. Fakat bunun yanı sıra düzenli hareket  de çok önemlidir. Her gün mutlaka en az yarım saat yürüyüş hücrelere oksijen ve aşağıda paylaşacağımız gıdaların vücuda sağlıklı şekilde taşınmasına yardımcı olur.

Aşağıda sizinle paylaşacağımız besinler   bol miktarda  antioksidan, B, E,D,C,K vitaminleri ve  kolin içerdiğinden zengindir ve  bu özelliği ile  hücrelerin daha sağlıklı şekilde yenilenmesine , bu sayede  uzun süre sağlıklı kalmaya yardımcı olur. Bu etkiler sadece vücut içinden sağlığımızı korumakla kalmaz aynı zamanda dış görünüşümüzü de olumlu şekilde  etkiler.

 • Su 

Su bedenin en önde gelen ihtiyacıdır. Besin olarak görülmez fakat saf su yani direk olarak tüketilen suya bedenin ihtiyacı çok fazladır.

Su tüketimi hem vücudu iyonize eder hem de gerekli sıvı ihtiyacını karşılayarak tüm besinlerin sağlıklı maddelerini vücut içerisinde kan oluşumunu güçlendirerek sağlıklı hale getirir.

 • Zeytinyağ

Zeytinyağ dünyanın en değerli yağıdır. Zeytinyağının vücut üzerinde olumlu etkileri saymakla bitmez. Özellikle sızma organik zeytin yağları tüketmeniz bedeniniz için çok önemlidir. Zeytin Yağı değerli yağ olmasının yanı sıra antioksidan özelliğe sahiptir. Günlük olarak yarım çay bardağı zeytin yağı çiğ veya salata gibi gıdalarla birlikte tüketilebilir.

 • Domates

Domates çok önemli bir madde olan likopen içerir. Likopen cildin hasar görmesini önleyen bir bileşendir. Domateste bulunan antioksidatif maddeler kolajenparçalayan enzimlerin aktif hale gelmesini düzenleyerek cildin elastikiyetini mümkün olduğu kadar muhafaza etmesini sağlar. Özetle söylemek gerekirse domates cildi kırışıklardan korur.Bunun yanı sıra domates antienflamatuvar özelliktedir. Domateste bulunan bir başka önemli madde de yaşlanma sürecini yavaşlatan flavonoidler dir….

 

 • Salatalık ( Hıyar ) 

Salatalık içerdiği su ve çeşitli bileşenler ile hem bağırsak işlevlerini düzenler hem de cilt üzerinde çok fayda  sağlar

 • Brokoli

Brokoli vücut içerisinde iltihap oluşumunu ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Brokoli içinde bulunan maddeler yardımıyla yaşlanma sürecini yavaşlatır

Brokolinin içindekiler:

 • C vitamini
 • K vitaminidir.
 • Lutein,
 • Folat,
 • Kalsiyum,
 • Lifler
 • Antioksidan

C vitamini doğrudan kolajen yapımında etkilidir. Kolajen cildin sağlıklı ve genç kalmasını sağlayan birincil maddedir. Kolajen cildin dirençli ve elastik yapıda olmasını sağlar. Brokoliden maksimum faydayı elde etmek için buharda pişirilerek tüketilmesi önerilir.

 • Yeşil Sivri Biber

Yeşil sivri Biber yüksek miktarda c vitamini içeriri . GÜnde 1 -2 adet yenmesi çok değerli olan bu vitamini almamızı sağlar . Ayrıca biber lifli bir yapıya sahiptir.Bu hazmı kolaylaştırır bağırsak hareketlerine yardımcı olarak sağlıklı şekilde kalmasına yardımcı olur.

 • Kapya Biber

Kapya biber gerçek bir antioksidan deposudur. Antioksidanlar vücutta yaşlanma ile mücadele eden en hayati bileşenlerdir. Bunun yanı sıra Kapya biber bolca C vitamini içerir. C vitamini kolajen oluşumunu destekleyici etkisi ile cildin kırışmasını önleyici etkiye sahiptir.

Kapya biberin bileşiminde bulunan karotenoidler de yaşlanma sürecini yavaşlatan çok güçlü antioksidanlardır.

Karotenoidler aslen meyve ve sebzelerde turuncu, kırmızı ve sarı renk oluşumundan sorumlu antioksidatif bileşiklerdir. Bunun yanı sıra karotenoidler cildin çevre kirlenmesinden, dış kaynaklı toksinlerden ve güneşin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur…

Kapya biber ciddi oranda iltihap önleyici etkiye sahiptir. Kaptya biberi çiğ ya da pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

 

 • Ispanak

Ispanak çok fazla ve çeşitli miktarlarda anti oksidan içerir. Anti oksidanlar vücudun oksijenle doyurulmasını sağlar Bu nedenle de vücutta mükemmel bir nemlendirici görevi görürler. Ispanak bunların yanı sıra kolajen oluşumunu arttıran yüksek miktarda C vitaminleri içerir. Kolajen cildin sıkı ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Ispanak içeriğindeki şu maddeler nedeniyle yaşlanma sürecini yavaşlatıcı işlev görür:

 • A Vitamini, ( parlak sağlıklı saçlar oluşumuna yardımcı olur. Cildi yeniler)
 • C Vitamini
 • E Vitamini,
 • K Vitamini Hücrelerde iltihap oluşumunu önler
 • Lutein,
 • Demir
 • Magnezyum

 

 • Yaban Mersini

Yaban Mersini yüksek miktarda A ve C vitaminleri içerir. Bu vitaminlerin yanı sıra antosiyanin adı verilen renk maddelerine de sahiptir. Bu maddeler yaban mersinine koyu mavi mor renk verirler. Antosiyaninler cildi çevre kirliliği, stres ve UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

Sabah saatlerinde yaban mersini tüketilmesi çok faydalıdır.

 • Fındık ve Ceviz

Atıştırmalık olarak ceviz ve fındık  gibi kabuklu kuru yemişler tüketilmesi vücut sağlığını korumak ve yaşlanma etkilerini en aza indirmek  açısından için çok faydalıdır.

Fındık

Fındık yağlı bir yiyecektir. Bolca E vitamin içerir. E vitamininin cilde çok olumlu etkileri vardır.Fındık içerisinde bulunan  E vitamini cilt dokusunu onarır, güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkilerini önler vecildin nem dengesini korumasına yardımcı olur.

Ceviz.

Ceviz ve ceviz benzeri . diğer kabuklu yemişler antienflamatuvar etkiye sahiptir. Ceviz ve kabuklu yemişleri omega- 3 yağ asitlerini içerirler.

Omega -3 yağ asitleri Cildin doğal yağ kalkanını koruduğu için cildin parlamasına imkan tanır. Cildin güneşin zararlı ışınlarından ten hasar görmesine engel olur. Omega -3 yağ asitleri İnsan vücudunda hücre zarını güçlendirerek dayanıklılığı arttırır…

 

 • Avokado

Vücudumuz için sağlıklı yağlar çok önemlidir. Metabolizmanızın sağlıklı şekilde çalışması için yağa ihtiyacı vardır. Burada önemli olan doğru yağ cinsi ile beslenmektir .

Avokadonun içerdiği çeşitli yağlar cildi nemli tutar ve elastikiyetini arttırır. 500 den fazla kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda avokado içinde  bulunan yağ çeşitlerinin  diyetlerinde bolca bulunduran kadınların ciltlerinin daha elastik olduğu tespit edildi.

Avokadonun içeriğindeki bazı bileşenler cildinizi güneşin zararlı etkilerinden ve UV ışınlarından korur. Avokadonun yeşil kısmını tükettiğinizde iyi bir C vitamini ve E vitamini takviyesi yapmış olursunuz. Bu bileşenler cildin oksidatif bozulmalara uğramasını önler. E ve C vitamini birlikte kolajen oluşumunu destekler.

 • Nar

Nar bir çok faydası yararları bulunan, yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip bir kış meyvesidir. Nar yüzyıllardan bu yana sağlık ve bereket sembolü olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni çok güçlü bir antioksidan içeriği ve yüksek oranda C vitamini  içermesidir.

Bu nedenle nar vücutta iltihap oluşumunu önler ve cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinde korur. Bu özellikleri sayesinde nar cildin görünümünün mümkün olduğunca genç halde kalmasına imkan verir.

 • Tatlı Patates

Tatlı patatesin içersinde bulunan betakaroten tatlı patatesin turuncu rengini veren  çok yararlı bir maddedir. Bu anti oksidan vücutta bir takım reaksiyonlarla A vitaminine dönüşür

A vitamini cildin elastikiyetini kazanmasına yardımcı olur. Böylece cilt yumuşak, parlak ve genç görünür. Yumru kök bitkiler yaşlanma karşıtı besinler listesinde yer alır. Çünkü beta karotenin yanı sıra C ve E vitaminleri de içerirler.

C vitamini ve E vitamini birlikte olduklarında cildin parlak olmasını sağlar, serbest radikallerin etkisini azaltır.

Kahvaltıda tatlı patates genç kalabilmek için önerilen bir gıdadır…

 

 • Su Teresi

Su teresi çok fazla faydalı vitamin mineral ve mikro besin  içerir.

 • A vitamini,
 • B1 vitamini
 • B2 vitamini
 • C vitamini,
 • K vitaminidir.
 • Potasyun
 • Kalsiyum,
 • Fosfor
 • Manganez,

Su teresi cildin altındaki katmana antiseptik etkide bulunur. Bu yüzden dolaşımın daha sağlıklı olmasına ve minerallerin hücreler tarafından daha sağlıklı şekilde emilmesini ve ayrışmasını sağlar.

Su teresinde bulunan A vitamini ve C vitamini vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Böylece serbest radikallerin cilt üzerinde yaratmayı hedeflediği ince kırışıkların oluşumunu önleyici toksin maddelerden arındıran  (antioksidatif) etki gösterir.

Salatalara bir avuç su teresi eklenmesinde sağlık açısından faydalıdır. Az bir miktarı su teresi dahi sağlığınızı iyileştirir ve cildinizin daha sağlıklı olmasına ve daha fazla parlamasına yol açar.

 

Organik ve Mevsiminde Gıdalar Tüketin

Yukarıda sizlerle paylaştığımız gıdaların içeriklerinin etkili ve hem sağlığa hem de güzelliğe yararlı olabilmesi için organik şartlara uygun ve mevsiminde tüketiliyor olması çok önemlidir.

Bu gıdaları mevsiminde ve doğru şekilde yetiştirilmiş olarak seçin ve tüketin.

Böylece hem farklı olumsuz maddeleri almamış hem de mevsiminde yediğiniz gıdalar ile bedeninizi iklim şartlarına uyum sağlatmış olursunuz.

GÜZELLİK ve GENÇ KALMAK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN …

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZU OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN HEMEN TIKLAYIN 🙂

Mutlu günler dilerim

 

 

 

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.