Hemoroid , belirtileri, tanısı, tedavisi

Hemoroid asla ihmal edilmemeli !

Halk arasında  yaygın biçimde basur olarak da bilinen hemoroid rahatsızlığı, doktora gitmekte ve bir uzmandan yardım almakta en çok zorlanılan rahatsızlıklardan biridir Tıp her geçen gün Gelişmekte ve daha önce problem olan birçok sağlık sorunu kolaylıkla teşhis edilerek tanı doğrultusunda tedaviye kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Birçok insan gerek utanma duygusu , gerekse operasyon geçirme ve bu operasyonun sonucu olarak zahmetli dönem geçirme korkusu ile birçok Rahatsızlığın tanısından kaçındığı gibi hemoroid için doktora gitmekten kaçınmaktadır. Kadın sitesi sağlık bölümünde “hemoroid rahatsızlığı ve tehlikeleri” yazısına yer veriyoruz…

Reklam

 

Hemoroid rahatsızlığı nedir?

Hemoroid rahatsızlığı birçok farklı şekilde gözlemleyebilmek ile beraber makat bölgesinden dışkılama sırasında veyahut da durup dururken görülen kanamalar en yaygın belirtilerinden biri olan bir batın bölgesi (makat,dışkılama sistemi) rahatsızlığıdır.

Hemoroid, iç hemoroid olarak dışkı kanalı içerisinde ve dışkı kanalı dışına doğru çıkan şekilde dış hemoroid olarak 2 faklı şekilde adlandırılır. Genellikle metabolizma rahatsızlıklarının birçoğunda görüldüğü gibi Batın bölgesi yani kalın bağırsak ve kalın bağırsak çıkış noktası olan makat bölgesi rahatsızlıklarında da bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin gerek utanma duyguları gerekse bir müdahaleden Korkma veya müdahale sonrası yaşanılması muhtemel olan rahatsızlıkla dolu Zorlu dönem acı ve sancılarından kaçınma Dolayısıyla Bu problem ihmal edilebilmektedir.

 

Makat kanamalarının nedeni ne olabilir?

İç hemoroid, Dış Hemoroid
hemoroid-ihmal-edilmemeli-2

Kalın bağırsağın iç bölgesi olan makatta gerçekleşen kanamalar hepsinin nedeni hemoroid olmayabilir ve bu kanamalar birçok farklı nedenden dolayı olabilmektedir. Bunlardan birkaç tane başlıca nedeni şöyle sıralayabiliriz.

 • Paris yani damarda oluşan bozukluklardan meydana gelen varis plağının oluşması ve bu planın herhangi bir şekilde zorlanarak deforme olması sonucu kanama meydana gelebilir.
 • Beslenme türünden dolayı katı dışkının çok fazla sertleşmesi ve kalın çeperinde veya çıkış noktası olan makat bölgesinde zorlanmaya bağlı yırtılmaları yol açarak kanamaya sebep olması.
 • Makat bölgesinde yapısal bozulmaların oluşması…
 • Bağırsak içerisinde iyi veya kötü huylu tümör oluşumlarına bağlı kanamalar.
 • Mide kanaması gibi durumların aynı zamanda kalın bağırsak bölgesinde kanamaların oluşması..
 • Enfeksiyona bağlı bağırsak iç bölgesinde oluşan yaralar Dolayısıyla kanama
 • Dışarıdan içeriye doğru gerçekleşen müdahale sonucunda oluşan yırtık ve veya endikasyonlar sonucunda kanama veya enfeksiyon.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi birçok nedenden dolayı dışkılama esnasında veyahutta herhangi bir sebep olmadan durup dururken makat bölgesinde kanamaları yaşayabilirsiniz Bu durumun tanısını internet üzerinde yapacağınız araştırmalar ile koymanız mümkün değildir…

 

Korku Sorunu Çözmez

“Hiçbir muayene şekli veya yaşanması muhtemel acı hayatınızı riske atmaya değmez”

Reklam

Birçok Rahatsızlığın tanısında koyabilmek için yapılması gereken işlemler ve bazı durumlarda uygulanması gereken tedavi acılı veya sancılı olabilmektedir. Gelişen Tıp teknolojisi ile bu acı ve savcıların en aza indirmeye gayret edilse dahi hemoroid gibi rahatsızlıkların tanı ve tedavide ufak tefek zorluklar yaşata bildiği doğrudur.

Fakat ihmal edilen sindirim sistemi kanamaları kolayca çözülebilecek çok ciddi problemlerin başlangıcı olabilir ve önlemi kolayca alınabilir…

 

Hemoroid tanısı nasıl koyulur

Öncelikle makat bölgemizde gerçekleşmekte olan kanamalı hemoroid den dolayı olup olmadığını tanısının doğru şekilde konulabilmesi için genel cerrahi doktoruna veyahutta gastroenterolog uzmanına görünmeniz gerekmektedir…

Rahatsızlık duyulan makat bölgesinin özel bölgelerimizin yakında olması dolayısı ile bazı seksüel çekinceler içerisinde olabilirsiniz konu ile ilgili hemcinsini olan Uzman doktora veyahut da görüntüleme mütehassısı na ulaşabilmeniz günümüzde mümkün.

 • Muayene yöntemleri arasında
 • Kan tahlili
 • Gaita tahlili( katı dışkı/kaka)
 • İdrar tahlili
 • Kolonoskopi
 • Endoskopi
 • Tanı için sözsel beyan

Gibi tanı araçları uzman hekimler tarafından gerekli gördükleri bir veya birkaç tanesine veya hepsine yönlendirilmek koşulu ile uygulanabilmektedir.

Tanı için doktorunuzun sizlere soracağı sorulara olabildiğince doğru şekilde cevap veriyor olmanız kendisinin tanıyı en doğru şekilde koyarak tedaviyi Bu doğrultuda belirlenebilmesi açısından çok önemli faktörlerden biridir…

Hemoroid tedavisi Nasıl olur

Yapacağınız tahliller ve uzman hekiminizin tanı için gerekli gördüğü muayenelerin sonucunda tam olarak neden kanama sorunu ile karşı karşıya olduğunuzun neden ne öğrenebilirsiniz.

Bunun ardından lokal anestezi yada tamamı ile uyutuarak yapılan anestezi ile lazer yada cerrahi operasyonlar yada hafifi durumlarda ilaç tedavisi yöntemleri ile hemoroid tedavi edilebilmektedir.

Erken teşhisin Hayat kurtardığını lütfen unutmayın…

Sağlık ile ilgili diğer yazıları okumak için HEMEN ZİYARET EDİN 

Sağlıklı günler diliyoruz…

Benzer yazılar

3 yorum var: “Hemoroid İhmal Edilmemeli

  1. Sinem hanım merhaba,
   Bunu ne olumlu nede olumsuz cevaplamamız mümkün değil sizleri yanlış yönlendirmek istemeyiz.
   Eğer bir şekilde makat bölgenizde ince sızıntı halinde yada şiddetli hiç fark etmez kanama varsa mutlaka bir doktora danışın…

 1. Bildiğim kadarıyla iç hemoroid ve dış hemoroid diye 2 çeşit basur hastalığı var. Kan gelmesi durumunda en önemli şey kanın rengi. Al renkli kan taze kanı ve dolayısıyle bir yarayı veya lezyonu, koyu kan ise iç kanama olduğunun belirtisidir. Tabi halkımızın çoğunda olan basur rahatsızlığı maalesef doktordan utanıyorum diyerek ihmal ettiğimiz bir hastalık.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.