Helal etiketli ürün ne? Helal Logosu varsa ne anlama gelir ?

Gün geçtikçe tüketim malzemelerinin tümünün üretim ve yaptıkları üretime göre aldıkları denetim sonucu onaylar artmakta.

Reklam

Bu durumun esas sebebi tüketicilerin kullandıkları ürünler ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olma arzusu ve kendilerine ulaşan tüketim malzemelerinin doğru şekilde denetleniyor olmasıdır.

Tüketim malzemelerinin denetlenmesi birçok sebepten dolayı önem teşkil ediyor bu sebeplerden en önde geleni de kişi sağlığı.

Fakat kişinin sağlığından sonra gelen en önemli konulardan biri günümüzde üretilen ürünün kişinin dini inançlarına uygun şekilde üretiliyor olması.

Bugün izinle paylaşmak istediğimiz konu İslam dinine uygun şekilde üretim yapan firmaların almış oldukları helal Onay belgesidir.

Reklam

Helal ürün nedir?

 

Helal ürünler genel bir açıklamayla İslam dinine uygun olarak üretilmiş bu konuya dikkat eden Müslümanların rahatlıkla tükete bilmesi için üretilen ürünlerdir.

Helal ürünler nasıl üretiliyor?

Gıda malzemelerinden temizlik malzemelerine kişisel bakımdan makyaj malzemeleri ne kadar helal onaylı ürünleri artık rahatlıkla görebiliyoruz Peki bu helal ürünler nasıl üretiliyor?

  • Çalışanlar Müslüman olmak zorunda

Öncelikle helal ürün üreten işletmelerin tüm çalışanları Müslüman olmak zorunda.

Eğer bir işletme içerisinde Müslüman olmayan bir çalışan bile varsa o firma helal ürün belgesi alamıyor.

  • Tedarikçi firmalar Müslüman olmak zorunda

Son kullanıcı ürünlerinin üreten firmanın ürün aldığı diğer firmalar Müslüman olmak zorunda ve aynı şekilde çalışanlarının tamamı da Müslüman olmak durumunda.

  • Üretilen ürünleri oluştururken kullanılan malzemeler İslam’ın şartlaına uygun olmalı..

Tüketim malzemelerinin tümünün içeriği İslami şartlara bir şekilde üretilmiş olmalı.

  • Eğer bu bir gıda ürünü ise içerisinde bulunan malzemelerin tümü İslam dininin kitabı olan Kuranı Kerim’de kullanılması Müslümanlara izin verilmiş olan ürünlerden oluşmalı.
  • Bu malzemeler İslam dinin de belirtilen şekilde üretilmiş ve üretim aşamalarının Hiçbirinde İslam dininde yer almayan ürünler kullanılmadan üretilmeli. Örnek olarak Eğer bu bir hayvansal gıda ise yetiştirilen hayvan doğumu dahil İslam şartlarına uygun şekilde beslenmiş atlamış yaşamış olmalı, İslam’da belirtilen şekilde kesilmiş olmalı.
  • Eğer bu bir temizlik ürünü ise aynı şekilde slam’da belirtilen etken maddeler İslam’da belirtildiği şekilde işlenmiş olmalı.
  • Helal kozmetik ürünleri ise sadece İslam dininde belirtilen ürünler olmalı. Bu ürünlerin içerisindeki maddelerin tümü İslam dininin caiz gördüğü hammaddelerden oluşmalı.
  • Helal ürünlerin paketlenmesi yani ambalajlanması için kullanılan malzemeler ve hatta Eğer uzun süreli tüketim malzemesi ise içerisine koyulan hammaddeler bile İslam dininin izin verdiği maddelerden oluşmalı.
  • Eğer bir ürün gerçekten helal ürün ise satış fiyatı bile İslam dininde izin verilen katma değer oranı üzerine koyularak satışa sunulabilir.

Helal ürün sertifikası veren devlet kurumları bu Sertifikayı verirken bu şartlara uygun üretim yapan ve oluşumu olan firmalara vermektedir. Ve İslami şartlara uygun olarak üretilmiş ürünlerin üzerinde helal ürün işareti bulunmaktadır.

Eğer bir ürünün üzerinde Helal Sertifikası damgası yoksa o ürünün üretim aşamalarında veya şirket oluşumlarında veya tedarik firmalarında Müslümanlık şartına uygun olmayan bir işleyiş vardır.

Helal ürünlerin son kullanıcıya ulaştıran mağaza ve marketler konusunda da aynı şartların geçerli olup olmadığı konusunda ise bilgiler farklı farklıdır.

 

KARBONHİDRATLAR HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

 

İyi günler dileriz.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.