Hekim Kimdir ?

Hekim ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra, yüksek öğrenimini tıp fakültesinde ilgili bölümlerde tamamlayarak hekimlik belgesini almaya hak kazanmış insanların ve hayvanların Hastalıklarını tanılayan ve tanılama sonucu tedavi amacı ile bu hastaların sağlığına kavuşması hedefi ile gerekli ilaç ve tıbbi operasyonları gerçekleştiren kişilere verilen genel addır. Türkiye’de diğer ismi “Doktor” dur…

Reklam

 

Doktorların görevi Nedir ? 

Doktorların görevleri Tıp Fakültelerinde öğrenim gördükleri konuda aldıkları uzmanlık kapsamı içerisinde ilgili konularda kendilerine Çalıştıkları Hastane veya muayenehanelere gelen kişilere sağlık konusunda gerekli müdahaleleri yaparak yeniden sağlığına kavuşturmaktır.

Hekimlik profesyonel bir meslek olmanın yanı sıra vicdani bir olgudur. Yani doktorun insani olarak sorumlulukları vardır. Bu sebepten dolayı “Hipokrat yemini” adı verilen bir vicdani bağlayıcılık protokolleri vardır.

Hekimler gördükleri eğitim hizmet vermekte oldukları çatı olan hastane veya kendi muayenehanelerinin prensipleri doğrultusunda gelir elde eden ulvi bir meslektir.

Her Doktor aynı Mıdır ?

Doktorlar tıp fakültelerinde farklı konularda uzmanlaşarak farklı sağlık ve hastalık dallarında eğitim alır ve uzmanlaşırlar.

Dolayısı ile Doktor ( Hekim) unvanı olan her kişi her sağlık sorunu ile ilgili değildir. Genel olarak bir çok konuda denk eğitim alınmasının yanı sıra doktorluk mesleği farklı konulara eğilim gösterdiği için farklı sağlık sorunları ile ilgilenir.

Kalp , böbrek, böbrek, diş ,ruh sağlığı gibi bir çok dalı olan bu meslekte genel tabir doktor olsa da her doktor farklı sorun veya sağlık durumu ile ilgilenmektedir…

 

Doktor’un Genel Anlamı Nedir ?

Yüksek öğretim hizmeti veren özel veya devlet üniversitelerinde , herhangi bir  bilim dalında doktora yapan kimseye verilen unvana Doktor Adı verilir .

SAĞLIK İLE İLGİLİ SİZİN İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Doktorların eksik olmadığı hiç bir zaman onların eksikliğini görmediğimiz bir ömür dileriz. Sağlıklı günler

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.