Isı sürekli değişiyor soğuk algınlığına dikkat edin !

Yaz aylarının bitip Kışa geçiş dönemi olan sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hava ısısı sürekli değişkenlik gösteriyor.

Reklam

Özellikle Bu dönemlerde soğuk algınlığı ihtimali ve vakaları giderek artıyor…

 

Kat kat giyinin ısıya göre üstünüzü değiştirin

Bildiğimiz gibi grip gibi virüse bağlı olmayan üşütmeye bağlı rahatsızlıkların hemen hemen hepsi ani ısı değişiklikleri Dolayısıyla meydana gelir. Yani soğuk algınlığı çok soğuktan dolayı değil yaygın bir biçimde ani ısı değişiklikleri sıcaktan soğuğa geçiş veya soğuktan sıcağa ani geçiş Dolayısıyla meydana gelir.

Değişken hava şartları nedeniyle gün içerisinde yüksek oranlarda ısı değişimi özellikle hazırlıksız şekilde doğru bir giyim şekli ile dışarı çıkmayan kişileri Gafil avlayarak nezle ciğerlerini üşütmek ve hatta mide üşütmesi gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu durum çalışılan veyahutta eğitim alınan alanların içerisindeki sıcak havadan dışarıdaki soğuk havaya ani çıkışlar şeklinde de meydana gelebilmektedir…

Bu duruma karşı gerek Sonbaharda gerek ilkbaharda mümkün olduğunca ince parçalardan oluşan Fakat çok fazla kat içeren şekilde giymek de fayda var.

Bu şekilde öngörülmeyen ısı değişikliklerine karşı üstümüzdeki bir katı çıkartarak veyahut da yanımızda bulundurduğumuz 21 kat yelek hırka şal gibi Giyim eşyasını kullanarak soğuktan ve ani hava değişimlerinden kendinizi koruyabilirsiniz…

 

Soğuk Algınlığına karşı Çocuklarımızı da korumalıyız

hava-isisinda-degiskenlik-var-soguk-alginligina-dikkat-cocukarinizi-koruyun

Çocuk sahibi olanlar çok iyi bilir çocuklar üşümezler veyahutta üşüdük lerini hissetmezler.

Reklam

Dolayısıyla özellikle bahar aylarında ani hava değişimlerinden etkilenerek nezle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara kolay yakalanırlar.

Özellikle eğitim çağındaki çocukların ders aralarındaki teneffüslerde bolca koşturmak amacı ve eğlenmek amacıyla dışarıya çıkarak sıcak havadan soğuk havaya ve aynı şekilde soğuk havada sıcak havaya geçmeleri bunun en önemli nedenlerinden biridir.

Çocukları kat kat giydirip onların bu kıyafetleri sürekli olarak giymelerini ve çıkartmalarını istemek ve beklemekse biraz Hayalperestliktir.

 

 

Okuyan çocukları dengeli giydirin

Çocuğum giyimini sabit bir kaç kat ile yapıp dışarıya çıkarken üzerine hava ısısına göre bir şey almasını Telkin etmek ve bunu beklemek en doğru olandır.

Ayrıca çocuğunuzu olması gerekenden daha fazla giydir mek de onların terlemesine neden olacak ve okul çağındaki çocukların bu durumdan sıkılarak terlemiş haldeyken üstlerini çıkartma hareketleri dolayısı ile korunmak isterken hasta olmalarına neden olacaktır.

Unutmamak gerekir, grip gibi virüse bağlı kış hastalıklarının yanı sıra soğuk algınlığına bağlı olan mide akciğer üşütmesi gibi hastalıklarda en az grip kadar tehlikeli ve can sıkıcıdır…

 

Çocukların beslenmesine dikkat edin

Her mevsim olduğu gibi çocukların mevsim ve yetişen Gıda ve mevsim meyveleri ile beslenmesi onların Bağışıklık sisteminin gelişimi ve güçlenmesi için çok önemlidir.

Olması gereken miktarlarda C vitamini içeren yeşil biber, kuş burnu, mandalina, portakal gibi gıdalara öncelik vermek özellikle Bahar ve Kış aylarının çocuklarımız için daha kolay geçmesine Yardımcı olacağını Unutmamak gerekir.

Tabii bu durum bizler için de geçerlidir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İSTİYORSANIZ HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.