Hareketli Çocuklar, yaramaz çocuklar mıdır ?

Çocuk sahibi olsak da olmasak da sürekli etrafımızda enerji patlamaları yaşayarak çığlıklar içinde  oraya buraya koşturan çocuklar birçoğumuzun kolay kolay uyum sağlamakta zorlandığı bir durumdur. Kadın sitesi Anne  Bebek bölümünde ” Hareketli çocuk yaramaz mıdır? ” sorusuna cevap arıyoruz…

Reklam

 

Çocukların koşturmaları ve bağırmaları normal midir ?

hareketli-cocuk-yaramaz-cocuk-mudur-değil-midir

Bu tarz durumlarda çocuklara hemen yaramaz çocuk hareketli çocuk hiperaktif çocuk gibi sıfatlar yakıştırarak durumu tanımlamak çok yaygın bir davranış biçimidir.

Öncelikle bilmeniz gereken çok önemli bir şey vardır çocukların bizlerin de çocuk olduğumuz zamanlarda olduğu gibi önce kendilerini yakın çevrelerini ve sonra da dünyayı tanımlama süreçleri vardır. Bu süreçler içerisinde çocuklar yetişkinlik dönemine gelene kadar farklı şekillerde dünyayı tanımlama yolunu seçerler. Aynı zamanda kişiliklerini ortaya koyma ve kendilerinin de bir birey olduğunu kabul ettirme çabaları doğal gelişim süreçlerinden biridir…Dolayısıyla çocukların sürekli olarak bağırma diğer çocuklarla bir araya geldikleri zaman koşturma bir şeyleri döküp saçma yetişkin olan çevrelerindeki insanlara uygun gibi görünmeyen döküp saçma kırma gibi çevrelerine makul ölçülerde zarar verme durumları aslında doğal olan sağlıklı gelişim süreçlerinin bir parçasıdır.

Çevresinde yetişkin olarak adlı ettiğimiz kişilerin bu durumdan rahatsız olmaları ise çocuklardan tam anlamıyla bağımsız olan bir durumdur. Bu rahatsızlık durumu kişinin kendisi ile ilgili huzursuz kişiliğinden veyahutta dünyayı kabullenemeyen olması gerekenden daha fazla ben merkeziyetçi bir düşünce yapısının olumsuz psikolojik sonucudur…

 

Çok hareketli çocuk ebeveynleri ne yapmalı

Hareketli Çocuk, Yaramaz Çocuk mudur ?
Hareketli Çocuk, Yaramaz Çocuk mudur ?

Bahsettiğimiz çok hareketli çocuklar ebeveynlerin ve hatta çevrelerinin bilgisizce tanı koyma hevesleri nedeniyle “Hiperaktif çocuk” gibi dillendirme bilmektedir.

Birçok e bebeğim hiper-aktivite durumunu bir çeşit Övünmek gibi kullanmaktadır fakat hiperaktivite bir akıl hastalığı durumunu belirten yani biyolojik olarak beyinde söz konusu olan bir sorun nedeniyle gerçekleşen bir durumdur.

Normal çocuk hareketliliği ile hiperaktiviteyi tanısını koyabilmek Biz Sıradan insanlar için çok da mümkün değildir Bu konu ile ilgili çocuk psikolojisi uzmanları ile iletişim halinde olmak gerekir…

 

Eğer çocuklar koşuyor Eğleniyor ve başka çocuklarla bir arada olduklarında coşkuyla eğleniyorlar sa bu durum normal bir durumdur Eğer eve verirseniz ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa problem sizin düşünce sisteminizde demektir.

Çocuğunuz herhangi bir akıl hastalığı tanısı oyulmuş değilse ve diğer çocuklara zarar veren hareketler içerisinde bulunuyor veyahutta kendisine zarar veren davranış biçimleri içerisinde bulunuyorlar sa Bu durumun sebebi sizlerin yetiştirme ve onunla iletişim kurma şeklini sakatlığıdır.

Çocukların hareketli ve gürültücü olmaları çok büyük oranda onların sağlıklı çocuklar olduğunun bir göstergesidir.

SÜREKLİ İTİRAZ EDEN ÇOCUK NASIL KOLAYCA İKNA EDİLİR ?  TIKLA HEMEN ÖĞREN !

veya

KOLAYCA ÇOCUK YETİŞTİRME YÖNTEMLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.