MANGİ TEMİZLİK SETİ

Temizlik seti 

Evi temizlemek için kullandığımız en önemli araçlardan biri eğilip yer silmekten bizi kurtaran temizlik seti olarak satılan temizlik moplarıdır. Bu araçların birçok farklı firma logosu altında modeli bulunmaktadır. Kadın sitesi tavsiyeler bölümünde markalardan ziyade kullanım kolaylıkları ve nasıl bir sete sahip olmanız konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz…

Reklam

 

Temizlik Mop Seti nasıl olmalı

MANGİ TEMİZLİK SETİ
hangi-temizlik-mop-seti-1

Mop temizlik setleri farklı şekil ve çalışma prensipleri ile çalışır.

Kimisi dönen bir mekanizma ile önce temizlik malzemesi ve su içeren su içerisinde karışım yapıp ardından bir kurulama bölümünde yine dönerek çalışırken. EN son çalışma prensibi dikine bir su haznesine daldırıp çıkartma ardından çalışan modellerdir.

Her iki uygulamada kullanım alanına göre tercih edilebilir fakat bazı temel temel temizlik seti prensipleri çok önemlidir.

 

Temizlik Mop set satın alma kılavuzu

 1. Şekline değil işlevine ve ergonomisine bakın. Temizlik setleri çok güzel renk ve şekillerde üretiliyor fakat önemli olan sizin için çalışma kolaylığı ve temizliği olmalı. Çünkü temizlik setini evinizin en görünür yerine koyup misafirlerinizle onu seyretmeyeceğinizi düşünüyoruz. Dolayası ile sizin temizlik yaparken hayatınızı kolaylaştıran, sağlığınızı koruyan ve en dayanıklı olanı ve alanınıza göre ergonomik olması çok önemlidir. Bunu lütfen unutmayın
 2. Set en az 2 hazneli olmalı: temizlik seti kovası en az 2 hazneli olmalı. Bunun nedeni ilk haznede deterjanlama 2. hazneye de kirli suyu akıtmak amaçlıdır. Aksi taktirde eğer tek hazneli kova kullanırsanız her bir temizleme işlemi sonrası mop süpürge ya da fırçasını bir sonraki sefer kirli suya sokmuş olursunuz. 2 haznelilerde kirli suyu arındırmak için imkânınız olacaktır.
 3. Süpürge ucu malzemesi Amacınıza uygun olmalı. Temizlediğiniz yüzey türüne göre temizlik başlığı olan mop takımlarını tercih etmenizi öneriyoruz. Aksi taktirde en kullanışlı mop seti alsanız dahi kolay temizlik sağlayamaz ve fazla efor ve zaman harcarsınız.
 4. Malzemeye dikkat: Temizlik seti alırken kullanılan malzeme çok önemlidir. Plastik parçalar çoğunlukla benzer kalite olsa da dayanıklı olmayan plastik malzemeler kullanılmış temizlik setleri kolayca kırılıp hem temizliğinizin yarım kalmasına zaman ve fazladan para kaybetmenize neden olacaktır. Aynı zamanda eğer metal parçaları varsa bunların paslanmaz çelik gibi ya da alüminyum gibi malzemelerden olmasına dikkat etmelisiniz. Paslanan demir gibi malzemeler kısa zamanda su ile temas etmesi yüzünden paslanacak bu da bir süre sonra temizlik yerine leke bırakması sebebi ile yeni bir takım alma zorunluluğunda bırakacaktır.
 5.  Mümkünse tahliye vanası olanları tercih edin.  Bu vana çok önemsenmese de süreli kovayı kaldırıp su dökerken hem sağlığınızı korur hem de etrafa saçılan suyu tekrar temizleme işleminden sizi kurtarır.
 6. Temizleme başlığı Kolay bulunur ve pratik olmalı: Mop ucunda yeri temizleyen malzeme kolay bulunur ve pratik montajlı olmalıdır. Aksi taktirde montaj sırasında sorun yaşayabilir ve model değiştikçe temizleme parçasını bulamamnız nedeni ile yeni bir takım almak zorunda kalırsınız. Zaten üreticilerin yeni bir model çıkartmalarının nedeni de budur.
 7. Mutlaka fazladan temizlik ucu alın. Günümüzde neredeyse her ay aynı marka aynı işi yapan farklı temizlik seti sunuyor. Bunun nedeni tüketim alışkanlıklarını arttırmak. Bu sebeple işinizi en iyi şekilde gören mop seti ve en dayanıklı olanı almanız ve yedek başlıkları da fazladan almanız sizin açınızdan en ekonomik olanı olacaktır.
 8. Mümkünse başlık ıslak ve kuru olarak kullanılabilmeli. Temizlik bezi hem ıslak hem de kuru olarak kullanılabilen değiştirilebilen bir bez olmalıdır. Böylece ıslak temizlik ardından sadece başlığı değiştirip hızlıca kurulama ve lekeleri önleme işlemi yapabilirsiniz.
 9. Temizlik ucu kolay kurumalı. Temizlik ucu kolay kuruyan bir malzeme olmalıdır aksi taktirde koku yapma ve bakteri üretme ihtimali çok yüksektir. Kolay yıkanan makinada yıkanabilen mikro fiber gibi malzemeler çok daha pratik ve sağlıklıdır.

 

Temizlik Mop set nasıl kullanılır.

Mop set kullanımları çalışma prensibine göre değişmektedir. Genel olarak önce deterjan haznesine silme aparatı sokulur ve deterjanlı yada sirkeli su ile iyice karıştırılıp ardından bir miktar suyu sıkma ünitesinde kurutulur ve yerde uygulanır. ALdığınız mop setin kullanma talimatlarını mutlaka okuyun ve ona göre uygulayın.

Bunun yanı sıra mopu sağlıklı kullanmanın temel bir kaç kuralı vardır.

 1. Mop bezini yada süngerini asla ıslak bırakmayın . KIslak kalan bez yada sünger kokar, bakteri biriktirir ve kısa zamanda çürür.
 2. Mop kovasınbda su bırakmayın . Bakteri üretir ve koku yapar
 3. Temizlik setini sabunla yıkayın. Kullandıktan sonra mop kovasını deterjan yada sabunla süngeri de el sabunu ile yıkayıp mutlaka kurutun. Bölece hem hijyenik olarak saklamış hem de daha uzun süre kullanımını sağlamış bir sonraki kullanıma hazır şekilde bırakmış olursunuz…

Yukarıda sizlere  belirttiğimiz tavsiyelerin günümüz temizlik sistemleri için geçerlidir. Alacağınız marka ve şekil tamamı ile sizin kullanım tercihinize özeldir.

Güzel günler dileriz

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.