En Yüksek Kalsiyum Hangi Gıdalarda  var ?

Kalsiyum insan vücudunda kemik , kas ve immün sistem açısından çok önemli bir mineraldir. Kalsiyum ihtiyacını karşılamak için tıbbi takviye Kalsiyum ilaçları kullanılabilmektedir. Fakat biz sihirli kadın yazarları olarak bir çok gıdadan rahatlıkla günlük kalsiyum ihtiyacını karşılanabilecek olan kalsiyum mineralini bir ok farklı gıdadan edinilebileceği için doğal yöntemlerle gıdalardan edinmeyi tercih ediyor ve öneriyoruz.

Kadın sitesi olarak sizlerle günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayabileceğiniz gıdaları paylaşmak istiyoruz.

Reklam

 

Hangi Gıdalarda Yüksek Kalsiyum var ?

Kalsiyum insan  vücudumuzda en çok bulunan mineraldir. Halk arasında bilindiği gibi Kalsiyum hayvansal ürünler olan Yumurta, süt ve süt  ürünleri olan yoğurt ve peynirde yeterli miktarda  bulunuyor.

Fakat Günlük kalsiyum ihtiyacınızı sadece Yumurta süt ve süt ürünlerinden karşılamak zorunda değiliz .

Kalsiyum hayvansal gıdalar haricinde bir çok üründe de bolca bulunmakta …

 

Yüksek Kalsiyum içeren Besinler

 • Süt Ve Süt Ürünleri

  hangi-gidalarda-yuksek-kalsiyum-var-2-sut-urunleri

Süt, Peynir ve Yoğurt En çok bilinen Kalsiyum kaynaklarıdır.

Süt : Günlük ihtiyacı karşılayabilmek için 2 bardak kadar süt kalsiyum ihtiyacının önemli miktarını karşılar fakat gaz sorununa neden olabilir.
Sert peynirler : Sert İnak, keşi, koyun peynirleri daha çok miktarda kalsiyum minerali içerir. Peynir yumuşadıkça kalsiyum oranı azalmaktadır. En fazla kalsiyum içeren peynir Parmesan peyniridir.  Ayrıca olgun ve sert peynirler daha az laktoz içermektedir.

Yoğurt: Bir kase yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacın yaklaşık üçte birini karşılar. Aynı zamanda metabolizmayı düzenler

Reklam
 • Yumurta

Günde 1-2 Yumurta günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilir. Yumurta besin değeri çok yüksek gıdalardan biridir . Bunun yanında ne yazık ki alerjen bir üründür.

 • Yeşil yapraklı sebzeler

  hangi-gidalarda-yuksek-kalsiyum-var-3-sebzeler

Taze Fasülye , Kıvırcık marul gibi Sebzelerin tamamı kalsiyum içermektedir.

Brokoli, Kara Lahana, Ispanak,Pazı : Özellikle Kara lahana, Ispanak,pazı, Brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum miktarı olarak çok yüksektir. 1 tabak Ispanak veya  pişmiş kara lahana günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık dörtte birini (%25 )  karşılar .

Çiğ Sebzeler: Tabi sebzeleri tamamen diriliklerini yitirecek kadar tüketmemek kaydı ile . Sebzeleri çiğ olarak tüketmeniz Aynı zamanda günlük C Vitamini ihtiyacınızı karşılamak konusunda da çok değerlidir.  Günlük 1 kase çiğ yeşillik salatası yemenizi öneriyoruz.

 • Tohumlar

Tohum besinlerin bir çoğunda kalsiyum mineral miktarı çok yüksektir.

Chia Tohumu , Susam , Haşhaş : Haşhaş , susam ve chia tohumu gibi tohumlar kalsiyum miktarı olarak oldukça zengindir.

 • Bakliyatlar

Kuru Bakliyatların hemen hemen hepsinde yüksek miktarda kalsiyum vardır ve günlük ihtiyacın önemli bir kısmı bakliyatlardan karşılanabilir.

Mercimek, Kuru Fasulye : Yeşil Sebze Bakliyatları olan Mercimek ve Kuru fasulye ve Kalsiyum miktarı en yüksek kuru bakliyatlardır.  Bir bardak haşlanmış kuru fasulyede günlük ihtiyacın yaklaşık dörtte biri kadar kalsiyum bulunur.

 • Kuru Yemişler

  hangi-gidalarda-yuksek-kalsiyum-var-4-çerezler

Kuru yemişlerin hemen hemen hepsinde Kalsiyum vardır. Kuru yemişlerin hem iyi hem kötü yanları vardır. Ay Çekirdeği Kabak Çekirdeği gibi yemişler kalsiyum içerir fakat çok fazla tüketilmesi nedeni ile farklı sorunlara neden olabilir. En fazla kalsiyum içeren kuru yemiş Bademdir.

Badem Aynı zamanda içerdiği çinko ve diğer faydalı elementler nedeni ile çok değerli bir kuru yemiştir tabi Tuzsuz ve Çiğ badem tüketmek kaydı ile 1 avuç ( yarım küçük kase) kalsiyum ihtiyacınıza destek olur.

 • Kuru Meyveler

Kayısı, elma gibi meyvelerin kuruları Kalsiyum içerir.

Kuru İncir: Bu meyveler arasında Kuru incir, kuru meyveler içinde en fazla kalsiyum içeren kuru meyvedir. Tabi Meyveler kurudukları zaman içlerinde bulunan insülin miktarı yükselmektedir.

 • Balıklar

Balıklar sadece Fosfor ve Omega 3 kaynağı değildir bazı balıklar Kalsiyum da içermektedir.

Somon ve Sardalye :  Sardalye ve Somon balıkları Kalsiyum miktarı yüksek besinler arasında yer almaktadır.

 

Yukarıda sizlerle paylaştığımız yüksek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz besinlerden zevkiniz ve günlük damak tadınıza göre düzenli olarak tüketmeniz kalsiyum ihtiyacınızı herhangi bir tıbbi hap yada besin takviyesine  ihtiyaç duymadan karşılayabilirsiniz.  Tabi ki tüm faydalı gıdalarda olduğu gibi bu gıdaları da ihtiyaç kadar tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Her şeyin fazlası zararlı yeteri kadarı faydalıdır.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.