Hamilelikten doğal korunma yöntemleri nelerdir?

Doğal yollarla hamilelikten korunma yolları konulu makale doğum kontrolü hakkındaki yazımızın bir paçasıdır.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Hamilelikten korunmada Doğal Yolların Etkinliği %75 olarak belirlenmiştir.

Doğal yollarla aile planlaması eşlerin doğurganlık bilinci ile gebeliği önlemek ya da gebeliği planlamak olarak tanımlanır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tanımına göre; Doğal doğum kontrolü,  kadının adet dönemlerini baz alarak, doğal belirtileri gözlemleyerek hamileliğin planlanması veya hamileliğin engellenmesidir…

 

Gebelikten Doğal korunma yöntemleri

1- Rahim Ağzı Salgısı izleme yöntemi (Servikal Mukus gözlemleme yolu)  ile gebelikten korunma :

Bu yöntemde kadın, vajina salgısını her gün ELLE kontrol ederek, salgının eldeki hissini kaydeder. Yumurtlama dönemi yaklaşırken mukus (salgı) artar, incelir, rengi berraklaşır, daha elastik ve kaygan bir hale gelir. Bu durumda salgı iki parmak arasında hafifçe uzatılabilir. Spermlerin yaşamasını sağlayan bu salgı, aynı zamanda sperm hücrelerinin yumurtaya doğru ilerlemesini kolaylaştırır. Yumurtlamadan önceki ve sonraki dönemlerde salgı azalır ve yapışkan bir hale gelir, vajende kuruluk hissedilir. Salgının arttığı bu periyotta cinsel perhiz yapılırarak doğal korunma sağlanır…

 

2- Bazal Vücut Isısı Kontrolü yolu ile hamilelikten korunma :

Yumurtlamadan sonra salgılanan pregesteron hormonu vücut sıcaklığını 0,2 C ile 0,5 C arasında arttırır ve bir sonraki yumurtlamaya kadar yüksek ısıda tutar. Termalleşme denilen bu yükseklik bazal vücut ısısı kontrol yolunun temelidir.

Doğal korunma, adet kanamasının ilk gününden, ısı artmasının belirlendiği 3. günün sonuna kadar devam ettirilmelidir. Ancak bu yöntemin tek başına kullanılması yetersiz olup,  1.ci maddede anlatılan elle muayene yöntemi ve aşağıda 3.cü maddede anlatılan parmakla muayene yolu ile birlikte kullanılmalıdır.

3- Rahim Ağzını Parmakla Kontrol yöntemi (Servikal Palpasyon)

Kadının kendini parmakla muayene ederek,  rahim ağzı (serviks) kenarındaki değişiklikleri kontrol etmesi yoludur. Güvenli dönemde (infertil dönem) rahim dış ağzı kapalıdır ve parmakla rahat bir şekilde erişilir.

Yumurtlamanın yaklaşması ile beraber, östrojen hormonu seviyesi yükseldikçe rahim ağzı da yumuşaklaşır. Rahim, yukarı doğru çekilerek, dış ağızı açılır. Yumurtlamadan yaklaşık 4-5 gün önce yumuşama belirgin bir hale gelir. Bu durumda rahim ağzı parmak ile daha güç ulaşılır bir hale gelir ve yumuşaktır.

Bu yol, çiftlerin rahim ağzı değişikliğini tespit ettikleri günden, rahim ağzının rahatça hissedildiği, sert olduğu ve ağzının kapalı olduğu güne kadar cinsel birleşmeden uzak durmalarına dayalı yöntemdir…

 

4. Takvim ile Hesaplama Yöntemi 

Kadınların bir regl periyodu 30 gün kabul edilirse yumurtlama, adetin başlangıcından ortalama 16-18 gün sonradır. Bu kurala göre adetin başladığı gün 1. gün olursa, regl başlangıcından sonraki 14 ile 21. gün arası gebelik için en riskli dönemi oluşturur. Döllenme için en uygun olan bu dönemde cinsel birleşme yapılmamalıdır. Ancak yumurtlama süresinin tam olarak kesin olmaması nedeniyle bilinememesi ve çeşitli sağlık sorunlarından kolayca etkilenmesi nedenleriyle bu yol güvenilir bir yol değildir. Takvim metodu Mutlak ve Kesin koruma sağlamaz.

5- Geri Çekilme yöntemi

Güvensiz bir doğal korunma metodu olan, cinsel birleşme esnasında erkeğin cinsel organını henüz boşalmadan önce vajinadan çıkartıp, spermlerin dışarıya boşaltılması yolu ile doğum kontrol yöntemi olup, geri çekme yönteminin başarı oranı %75’tir.

Geri çekme yolunun riskleri ve zararları :

Erkekteki zevk sıvısı denilen sıvı, meni gelmesinden önce az miktarda da olsa sperm içerebilir. Kayganlaştırıcı olan bu sıvının içindeki spermler döllenme için gerekli ortamı bulduklarında hamilelik riski de yaratır.

Ayrıca geri çekilme yöntemi doğru uygulandığında bile çiftlerde psikolojik ve fizyolojik problemler yaratabileceği klinik araştırmalarla gözlemlenmiştir…

 

6- Vajinal Yıkama Yolu :

Güvenli olmayan bir doğal korunma yolu olan vajinayı yıkama yöntemi bazı kadınlar tarafından vajinadan spermleri yıkayıp atmak amacı ile cinsel birleşmeden hemen sonra suyla temizlemenin hamileliği engellediğine inanmasından yola çıkan bir metoddur. Bu yol, etkisiz bir doğum kontrol yöntemi olup, spermlerin birkaç saniye içerisinde rahim ağzına ulaşabileceği gerçeğine karşı son derece riskli bir uygulamadır.

7- Emzirme dönemini kullanma yolu :

Doğal olarak adet kanaması olmadığı sürece, emzirme ile hamilelikten korunma yöntemi olarak tanımlanan bu yol özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda emziren kadınların doğurgan olmadığı prensibine dayanır.

Emzirmenin her zaman hamilelikten korunma için yeterli olmadığını belirtelim. En çok 6 ay düzenli emzirme ve regl olmama şartlarında süt veren kadının yeniden yumurtlamasını ve adet olmasını geciktirir.

Bu nedenle emziren kadınlarda gebelikten doğal korunma yolu oranı %85’tir.

İlişkiler ve cinsellik hakkındaki diğer yazılarımız için HEMEN BURAYA TIKLAYIN.

Mutlu günler dilerim

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.