Hamilelikten korunma araçları, Spiraller ;

Gebelikten korunma yollarından olan spiral uygulaması konulu makale doğum kontrolü hakkındaki yazımızın bir paçasıdır…

 

Hamilelikten korunma yöntemi olarak Rahim İçi Araçlar nasıl kullanılır? 

Modern tıp teknolojilerinin en güvenli doğum kontrol yöntemi olarak benimsediği rahim içi araçlar (RİA) en çok kullanılan hamilelikten korunma araçlarıdır. En bilinen adıyla spiral olarak adlandırılan RİA’lar, geri dönüşümlü, uzun süre etkili doğum kontrol araçlarıdır.

Ülkemizde en çok kullanılan spiral modeli Bakır T390A  olup, spiralin şekli T harfine benzemektedir…

 

Spiraller rahim içine yerleştirilir. Spiral, genelde bakır veya bir steroid hormon içeren, küçük ve plastik bir cisimdir. Kullanım prensibi, spermin üst genital yollara ulaşmasına engel olmak ve yumurtanın  hareket etmesini önlemek suretiyle döllenmeyi engellemektir.

spiral
spiral

Rahim içi hamilelikten korunma araçları ile doğum kontrolü, cinsel birleşmeyi etkilemeyen, güvenli ve çok etkili bir yoldur. Üstelik emziren kadınlar da rahatlıkla kullanabilir.

Spiraller doktor tarafından çıkartılıncaya kadar rahimde durur. Eğer spiral kendiliğinden düşerse vajina yolu ile dışarı atılır.

RİA’lar rahim ağzında yara veya kansere sebep olmaz. Spiralin yerinde durup durmadığı yani düştüğü veya düşmediği spiralin kılavuz ipi kontrol edilerek anlaşılır…

 

Spiraller, AİDS gibi cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Ne zaman uygulanabilir?

Kadının gebe olmadığından emin olunduktan sonra adet süresi boyunca herhangi bir zamanda spiral takılabilir.

 

Spiral varken gebe kalınır mı?

Düşük bir olasılık da olsa % 1-5 oranında  Spiral varken hamile kalma riski vardır. Rahim bölgesine tam yerleştirilememiş bir spiral veya yerinden oynamış bir spiral nedeniyle gebelik riski mevcuttur.  Spiral kullanılmasına rağmen hamile kalma durumunda gebeliğin dış gebelik veya normal bir gebelik mi olduğu ultrason ile anlaşılır. Ultrasonografi ile gebelik kesesi görüntüleninceye kadar durumun takip edilmesi gereklidir.

Spiral ömrü olarak yaklaşık 8 yıl kadar kullanılabilir. Ancak düşme riski olduğundan düzenli doktor kontrolü yapılmalıdır. Bu şekilde minimum risk ile maksimum hamilelikten koruma aracı olarak takılan spiraller en uygun doğum kontrol araçlarıdır.

İlişkiler ve cinsellik hakkındaki diğer yazılarımız için HEMEN BURAYA TIKLAYIN.

Mutlu günler dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.