Hamilelikte egzersiz yapmak zararlı mıdır

Birçok kadın hamile kaldığı zaman sağlığının bozulması veyahutta doğuma hazırlanan bebeğinin sağlığında bir sorun yaşaması korkusu ile egzersiz yapmaktan çekilmektedir.

Peki gerçekten Hamilelik sırasında yapılan egzersiz anneye veyahutta bebeğe zarar verir mi?

Sihirli kadın sitesi olarak bugün gebelik süresince egzersiz konusunu sizler için inceleyeceğiz…

Reklam

 

Egzersiz yapmak her zaman önemli

hamilelikte-egzersiz-yapmak-tehlikeli-midir-2

Hamilelikte egzersiz konusunda değinmeden önce şunu belirtmemiz gerekiyor yaşamın her anında vücudun kaslarını esnek ve güçlü tutmak hem iskelet yapısı hem kas sistemi hem de dolaşım sistemi sağlığı açısından çok önemlidir.

Dolayısıyla genel anlamda hamilelikte dahil Eğer mücbir bir durum yani Ciddi bir sağlık problemi veyahutta çocuğa zarar verebilecek doktor tarafından tespit edilmiş bir sağlık problemi yoksa belli şiddet ve seviyelerde kontrol altında egzersiz yapmak da hiçbir sakınca yoktur.

Hatta Tam anlamıyla hamilelik döneminde faydalı bazı egzersizler yapılması gerek gebeliğin daha sağlıklı geçmesi konusunda anneye yardımcı olmakta gerekse anne karnında bulunan bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir…

 

Hamilelik döneminde hangi egzersizler nasıl yapılmalı

Hamilelik süreci Her kadının farklı bünyeye sahip olması ve farklı bir hamilelik süreci geçirmesi nedeniyle doğal olarak farklıdır.

Bu sebepten dolayı şu egzersizleri bu kadar adet yapın demek bizler için çok ciddi bir sorumluluğu almak olduğundan ve bunun Herkes için faydalı olacağını iddia etmemizin mümkün olmaması Dolayısıyla burada sizlere herhangi bir egzersiz şekli öneremeyiz.

Kısaca biz sizleri egzersizi hangi şartlarda yapabileceğiniz ve nasıl yapmanız gerektiği konusunda kimlerden destek almanız gerektiği konusunda bilgilendirmek istiyoruz…

 

Hamilelik döneminde Genellikle hangi egzersizler yapılıyor

Hamilelik süresince yürüyüş yüzme ve çok fazla şiddetli olmamak kaydıyla plates gibi egzersizler yapılabilmektedir.

Doktorunuza danışın

Yukarıda belirttiğimiz gibi her kadının hamilelik süreci ve bünyesi farklıdır.

Dolayısıyla yapabileceğiniz egzersizleri gebeliğini süresince sizi kontrol edecek olan ve size yardımcı olacak olan doktorunuza danışarak egzersiz sınırlarınızı kendisine sormanızı öneriyoruz.

Kendisi size hamileliğiniz süresince hangi periyotlarda ne sıklıkta hangi ağırlıkta egzersizler yapabileceğiniz konusunda bilgilendirecektir. Böylece egzersiz yaparak kendinizi sağlıklı hale getirmeye çalışırken hatalı bir şeyler yaparak kendinizi ve çocuğunuzu riske atma ihtimalini en aza indireceksiniz…

 

Spor hocasından ziyade Medikal egzersiz uzmanı egzersiz programınızı versin

hamilelikte-egzersiz-yapmak-tehlikeli-midir-3

Doktorunuzdan aldığınız bilgi doğrultusunda spor salonlarına gidebilir ve burada gerekli egzersizleri yapabilirsiniz Fakat burada size kılavuzluk etmesi için spor eğitmenlerinden ziyade Medikal egzersiz uzmanlarının denetimi doğrultusunda egzersizler yapmanız en doğrusudur.

Bunun nedeni hamilelik süresince ağırlaşan vücut hali hazırda var olan fakat fark etmediğiniz sorunları açığa çıkartabilir. Omurilik bel rahatsızlıkları kas problemleri veya ortopedi problemleri gibi sorunlar hamilelik süresince öne çıkabilir.

Bu tarz durumlar ile karşılaşmamak için medikal egzersiz uzmanlarının Öncelikle Eğer varsa omurilik kalça ayaklarınıza bağlı olan ortopedi sorunları gibi problemleri tespit etmesi hamilelik süresince yaptınız egzersizlerin şiddeti süresi konusunda tavsiyeler vermesi çok önemlidir.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen BURAYI TIKLAYIP ZİYARET EDİN

mutlu günler diliyorum

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.