Hamilelikte Sağlıklı Bebek Gelişimi için Folik Asit’in Önemi

Hamilelik sürecinde değişim gösteren anne bedeni bebek için gerekli vitamin ve mineralleri sağlamaya çabalar ve bu dönemde annelerin tükettikleri gıdalar ve gıda takviyeleri bebeğin sağlıklı gelişimi konusunda büyük önem taşımaktadır. Bu vitamin ve minerallerin bebek gelişimi açısınden en büyük önemi taşıyanları B Vitamini, folik asitlerdir. Folik asit bebeğin hem fiziksel gelişimi hem de zihinsel gelişimi açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Reklam

 

Bugün sihrli kadın sitesi olarak hamilelik sürecinde Folik asitin ( Folic Acid)  bebek sağlığı açısından önemini ele alacağız.

Hamilelikte “Folik Asit” almanın Önemi Nedir ?

hamilelikte-bebek-gelisimi-ve-folik-asit-ve-önemi

Gebelik sürecinde Anne rahminde anneden beslenen bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle hamileliğin ilk haftalarından başlayarak folik asit içeren gıdaların tüketilmesi  çok büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni , folik asit yetersizliğinin anne karnındaki bebeklerde doğuştan fiziksel anomaliler grubuna giren nöral tüp defektleri sorununa neden olabilmesidir.

Hamile kadınların vücutlarında depolanmadığı ve gebelik süresince normal zamanlardan çok daha fazlasına gerek duyulduğu için folik asidin her gün düzenli olarak alınması gerektiğini belirten Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanları gebelerde , folik asit eksikliğine nedeni ile  anne karnındaki bebeklerde “Nöral Tüp Defektleri adı verilen NTD adı altında toplanan bir takım form bozukluklarının meydana  çıkabileceğini belirtiliyor.

Ayrıca bu hamile kadınlarda , gebelikte ortaya çıkan ve hayati tehlike oluşturan tansiyon yüksekliğinin diğer adıyla preeklampsi’nin  daha çok gözlemlendiğini belirten doğum uzmanı doktorlar folik asidin Omurilik ve Beyin ve  içerisinde geliştiği sinir sistemi yapısı nöral tüp olarak adlandırıldığını belirtmekte ve anne rahminin içerisinde başlayan bebeğin hayatının  4. haftasının sonuna dek kapanması gereken bu tüpün açık kalması nedeni ile çok ciddi sağlık sonuçları olan konjenital bozukluklardan yani doğuştan olan sakatlıklardan birisi olan nöral tüp defektleri görülebilmektedir.

En yaygın NTD’ler arasında ensefalosel , anensefali, ve spinabifida gözlenmektedir. Folat yetersizliği fetal NTD için beslenmeyle ilişkili anneden kaynaklanan  bir risk oluşturmaktadır. Folat, suda eriyebilen bir B vitaminidir ve eksikliği  ancak vitamin takviyesi veya folat içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile giderilebilir. Hamilelik döneminde artan folik asit tüketiminin NTD’ sorunları ihtimalini azalttığı, yüksek miktarlarda alınan folik asitin  daha sonra olası gebeliklerde de NTD gelişme riskine engel olduğu belirtilmektedir.

 

bebeklerde gelişim bozukluğu sadece Folik Asit eksikliğine bağlı mı lur ?

Nöral tüp defektleri sadece folik asit vitamini eksikliği sebebi ile meydana gelmez .

Başka bir çok farklı sebebe  bağlı olarak da bebeklerde  nöral tüp defekti meydana gelebilmektedir. Bu nedenler arasında en yaygınları ; anne adayında insüline bağlı şeker hastalığının olması, daha önceki gebeliklerinde, aşırı kilolu veya obezite, gebeliğin ilk haftalarında geçirilmiş yüksek ateşli hastalık yaşanması veya antiepileptik ilaç kullanımı nöral tüp defekti nedenleri arasında  sayılabilir.

FOLİK ASİT HENGİ GIDALARDA VAR?

hamilelikte-bebek-gelisimi-ve-folik-asit-hangi-gidalarda-var (2)

Daha önceden folik asit eksikliğinin saptanmış veya nöral tüp defekt anomalili bebek doğurmuş kadınların, gebe kalmayı düşündükleri tarihin en az 3 ay öncesinden itibaren folik asit alımına başlamaları gerektiğini kadın doğum uzmanları ve kadın sağlığı uzmanları tarafından önerilmektedir.

  • Ispanak , pazı ve brüksel lahanası gibi taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır, ancak  bu sebzeler az pişirilerek tüketilmelidir.. Uzun süre taze sebzeleri pişirmek ve uzun süre bekleyen gıdalardaki folik asit miktarını azaltır.
  • Günlük gereksinmenin karşılanması için , folik asitin en yoğun şekilde bulunduğu besinler sakatatlar olarak bilinen karaciğer, dalak,böbrek ve diğer iç organ etleridir.
  • Fasülye,mercimek,nohut gibi kuru baklagiller folik asit açısından ihtiyacı karşılayabilmektedir.
  • Sert Kabuklu fındık ve ceviz gibi çerezler folik asit içermektedir günde 1 avuç folik asit miktarını almak için yeterlidir.
  • Narenciye  grubunun tamamı folik asit içermektedir.
  • Özü ve kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri ve patates folik asit içermektedir.
  • Mandalina, Limon Portakal gibi Turunçgiller de folik asit bakımından zengin meyvelerdir. Bu meyvelerin mevsiminde günlük olarak tüketilerek folik asit ihtiyacı karşılanabilir.

 

FOLİK ASİT TAKVİYESİ NASIL NE ZAMAN KULLANILMALI ?

hamilelikte-bebek-gelisimi-ve-folik-asit-ne-zaman-takviye-ilac-olarak-alinir

Folik asit eksikliği ve giderilememe durumu genellikle sindirim sistemi bozuklukları sorunu olan kişilerde meydana gelmektedir. Bu durumlarda gıdalar ile folik asit tamamlanamayabilir. Folik asit kullanımı için mutlaka kadın doğum uzmanı veya kadın hastalıkları uzmanından tavsiye alınması gerekmektedir.

Genellikle Folik asit kullanımı için önerilen zamanlamanın gebelikten bir ay önce ve gebeliğin ilk üç aylık dönemi olduğunu yaygın bir doktor tavsiyesidir. Fakat kişinin kendi düşüncesine göre vaya kulaktan dolma folik asit kullanması doğru ve sağlıklı değildir.

Gerekli olan folik asit miktarını doktorunuzun gnlük tavsiyesi üzerine alınması gebelerin hem kendi salıkları hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Gerekli görülmeyen durumlarda gıdalardan folik asit ihtiyacının yeterli miktarlarda tüketilerek alınması en sağlıklı olanırıdr.

HAMİLELİK SÜRECİNDE STRES YAPMAYIN . NEDENLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN.

ve

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Hamilelik sürecinizin kolaylıklar içinde geçmesini ve sağlıklı tatlı bebeğinizi sağlıklı biçimde kucaĞınıza almanızı diliyoruz.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.