Gebelikte , Mide Yanması Problemi

Hamilelik sürecinde kadın vücudu bir çok değişim geçirir. Bu değişimler güzel bebeğin gelişini müjdeleyen doğal süreçlerdir. Fakat bazen bazı değişimlerin anne adaylarının mutluluklarını gölgeleyen ciddi ve yaşam kalitesini düşüren sonuçlara yol açabilmektedir. Bu değişimlerin olumsuz sonuçlarından biri “hamilelikte mide yanması sorunu” diğer bir deyişle “Hamilelik Reflüsü” dür .

Reklam

 

Bugün sihirli kadın sitesi yazarları olarak sizlerle Hamilelik reflüsü ve Çözümleri konusunu paylaşmak istiyoruz.

Hamilelik Reflüsü Nedir , Belirtileri Nelerdir ?

hamilelik-surecinde-reflu-sorunu-2-nedir-belirtileri-nelerdir

Hamilelik sürecinde kadın vücudu  hormon , metabolizma açısından fiziksel olarak gözle görünen ve görünmeyen bir çok değişime uğrar. Bu değişimler kimi zaman farklı br potansiyel rahatsızlığı meydana çıkarması nedeni ile kalıcı hale gelebilir fakat çoğunlukla bu olumsuz süreçler hamileliğin bitmesi sonrası azalır veya tamamen yok olur.

 

Hamilelik süresince kadın vücudu, doğum süreçlerine kendisini hazırlamak amacıyla “Progesteron” homonu adı verilen bir hormon salgılar. Bu hormon kas gevşetme görevi görür ve ilk etki ettiği yerlerden biri de midedir. Mide kapakçığının gevşemesi sonucu da Mide asit’inin yemek borusuna geriye doğru dönmesi durumu meydana gelebilmektedir. Bu durum Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde büyüyen karnın mideye baskı yaparak daha da artmasına neden olabilmektedir. Böylece hamilelik reflüsü ( GEBELİKTE MİDE YANMASI SORUNU) meydana gelir.

Hamilelik sırasında yaşanan Reflü rahatsılzığının  en belirgin özelliklerinden biri Şiddetli geğirme sonrasında, mide asidinin yemek borusunda yani göğüste yanma hissi yaratması ağza mide asidinin gelmesi hatta bu şekilde uykudan uyanmak gibi bir çok olumsuz belirtisi vardır. Hamilelikte mide yanması sorunu çoğu zaman geçici bir durum olup hamileliğin bitmesi ile birlikte sona ermekle birlikte kimi zaman kalıcı hale gelebilmektedir. Bazı yaşamsal alışkanlıkların değiştirilmesi ve düzeltilmesi ile bu sorunu hem hamilelik sürecini kolay haline getiren çözümleri hem de hamilelik sonrası bu sorunu yaşamanıza engel olacak çözümler mevcuttur. Hamilelik sürecinde şiddetli reflü sorunu yaşıyorsanız REFLÜ TEDAVİSİ konusunda mutlaka kadın sağlığı uzmanınıza danışmanızı öneriyoruz.

 

Hamilelik Reflüsünü Nasıl Tedavi edersiniz ?

Hamilelik reflüsünü hamilelik süresince biraz dikkat edip yaşam kalitenizi yükselterek en aza indirmeniz veya bu sorundan tamamen kurtulmanız mümkün. Tabi halihazırda reflü hastası değilseniz veya çok ciddi sorunlar yaşamıyorsanız.

Reklam

 

Gebelikte Mide Yanması Sorununun Çözümüne 8 Öneri

hamilelik-surecinde-reflu-sorunu-3-ve-cozumu
 1. Hamilelik süresince Kendinizi Tanıyın: Gebelik süresi bir çok fiziki değişime neden olur. Bu değişimlerin etkilendiği bazı ortak dış faktörler varken bazı dış faktörlerden etkilenme şekli ve şiddeti doğal olarak her insan farklı olduğu için farklılık gösterir. Yenilen ve içilen şeyler arasında limon, kahve portakal suyu gibi bazı yiyecek ve içeceklerin ortak olarak mide yanması sorununa yol açtığı gözlemlenmektedir. Fakat bunların dışında sizin metabolizmanızın farklı olması nedeni ile diğer bazı şeyler sizin hamilelik sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bunları keşfedin ve bu yiyecek içeceklerden uzak durmaya gayret edin .
 2. Uyku zamanı ve Yemek zamanınızı iyi ayarlayın:  Yemeklerden hemen sonra yatmak sadece hamilelik sürecindeki anne adayları için değil normal yaşam süreçlerinde devam eden insanlar için de hem sağlıksız hem de tehlikeli bir davranış biçimidir. Yemek ile uyku saatleriniz arasına en az 2 saat boşluk yaratmayı adet edinin. Mideye yiyecek girmesinin hemen ardından mide asidi üretimi arttığı gibi içerisine gıda giren midenin dolum noktasına yaklaşması da mide borusuna asit sızıntısına bu da dolayısı ile mide yanmasına neden olabilir.
 3. Yastığınızı Yükseltin :  Özellikle hamileliğin 3-4 . ayından sonra büyüyen karın göğüs seviyesinin yükselmesine ve midenin daha fazla baskı altında kalmasına neden olur. Bu doğal bir süreçtir fakat midenin altında kalan baş ve göğüs bölgesine asit sızıntılarının olması için müsait bir ortam oluşur. Bunu engellemek için hamileliğin ilk zamanlarından itibaren yastığınızı omuzlarınızdan başınıza doğru yükselecek şekilde ayarlamaya başlamanızı tavsiye ediyoruz. Böylece meyil aşağıya doğru olacaktır.
 4. Yemek sonrası Kısa Yürüyüşler yapın: Eğer fiziksel bir engeliniz veya kadın doktorunuzun aksine bir önerisi yoksa her yemekten 20 ila 30 dakika sonrasına kendinize temposuz kısa yürüyüşler programlamayı adet edinin. 30 dakika sonra programlamanızın nedeni metabolizmanızın yüksek performans ile vücudun ihtiyacı olan protein ve minerali mideye gönderme ihtiyacı duymasıdır. ardından yapacağınız Yürüyüş de hem metabolizma çalışmanızı hızlandıracak ve sindiriminize yardımcı olacak hem de reflü’ye neden olan gazın atımına da yardımcı olacaktır. Ayrıca bu yürüyüşler gereksiz iloların birikmesine engel olarak enerji olarak vücudunuzda doğru şekilde kullanılmasını sağlar. Böylece Hamilelik reflüsünden korunduğunuz gibi ayrıca formunuzu da korursunuz ;). Taib bu yürüyüşler sakin ve makul mesafelerde olmalı.
 5. Sıvı Tüketirken Dikkatli Olun :  Sıvılar mide sızıntısına neden olan en yaygın gıdalar sıvılardır. Yani reflü sızıntısına neden olan en öndeki şeyler sıvılardır. Hamilelik sürecinde sıvı tüketimi çok gerekli ve önemlidir. Sıvıları olabildiğince doğru maddelerden seçin ve mümkün olduğunca sık ve aza az başka bir değişle yudum yudum tüketmeye gayret edin. Böylece aniden mideye sıvı alarak sızıntının önüne geçmiş hem de yeteri miktarda sıvı almış olursunuz.
 6. Yemeği abartmayın :  Hamilelik süresince annelerin en yaygın hatalarından biri çok fazla yemek yeme sorunudur. Çok fazla yemek yemek anne güdülerinin bize söylediğinin aksine hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığını bozan bir yanlış düşüncedir. Hamilelik süresince alınması gereken en fazla ( eğer 1 çocuksa ) 30-12 kilodur. Fazla yemek aynı zamanda mide asidinin fazla üretilmesine ve dolan midenin bu baskıyı kaldıramayıp alışmayan mide kapağındansızıntı yapmasına neden olabilmektedir. Merak etmeyin doyacaksınız.
 7. Kıyafet seçiminiz çok önemli:  Şıklığınıza önem verdiğinize eminiz. Fakat şık olmak için yaptığınız bazı alışkanlıklardan vazgeçmeniz hamilelik süreci için büyük önem taşımaktadır. Mümkün olduğunca bol kesim belden sıkmayan kıyafet seçmeniz özellikle hamileliğin 2. ayından itibaren çok önemlidir. Halihazırda midenin büyümesi ile sıkışan mideyi bir de karnın altından sıkıtırılması ile daha fazla basınç uygulatmaya gerek yok. Emin olun çok şık bol kesim hamilelere uygun kıyafetler mevcut. Hatta hamilelik sonrası bile bu rahata alışanlarınız mutlaka olacaktır 🙂
 8. Reflü Baskılayıcı ilaçlar: Biz kesinlikle çok ciddi bir rahatsızlık yaşanması durumları haricinde ilaç kullanmanızı hele bu ilaçları kendi kafanıza yada eş dost tavsiyesiyle kullanmanızı önermiyoruz. Nihayetinde tüm ilaçlar gibi reflü baskılayıcı ilaçları da bir çok yan etkiye sahiptir. Hem kendiniz hem de bebeğinizin sağlığı için ilaç kullanımınızı durumunuzun elzem olduğuna kanaat getiren kadın doktorunuzun önerisi haricinde KULLANMAMANIZI tavsiye ediyoruz. Eğer mide yanması sorununuz dayanılmaz ve yukarıdaki tavsiyelerimizi bir işe yaramıyorsa lütfen DOKTORUNUZA DANIŞIN…

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Sağlıklı bir hamilelik süreci ve bebeğinizle mutlu bir ömür dileriz.

Benzer yazılar

2 yorum var: “Hamilelik Sürecinde, Reflü Sorunu

 1. Sevgili en iyi kadın sitelerinden biri olan sihirli kadın yazarları öncelikle bu faydalı gebelikte mide yanması yazınız için çok teşekkür ederim .Bir sorum olacak sizlere :
  Reflü problemini dayanılmaz şekilde yaşıyorum hangi aşamada ilaç almalıyım acaba lütfen yardımcı olun. Geceleri uyutmayacak kadar büyük sorun yaşıyorum.
  Sevgilerimle

  1. Sevgili Sinem Hanım merhabalar öncelikle sitemiz ve yazımız hakkında söylediğiniz övgü dolu cümleler için çok teşekkür ederiz. Reflü probleminiz hamilelik ile ilgili olmayabilir ve kronik reflü hastası olabilirsiniz. Eğer bu durum hamilelik sürecinde sizleri çok olumsuz etkiliyorsa lütfen konu ile ilgili kadın doğum uzmanınıza danışın. Kendisi sizi bir uzmana yönlendirebilir ve konu ile ilgili gerek görülen tedavi veya Reflü ilacı kullanımı konusunu ancak kendisi sizlere önerebilir. Lütfen kulaktan dolma ilaç kullanmayın bu hem bebeğiniz hem de sizin açınızdan riskli sonuçlar doğurabilir.
   Sevgilerimizle

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.