HAMİLELİKTE SAÇ BAKIMI NASIL OLMALI

Hamileler İçin Saç Bakım Önerileri

Hamilelik genel olarak 9 aylık bir süreç olarak düşünülür fakat, planlanan hamileliklerde bu süreç daha uzundur. Bebek için karar veren çift yavaş yavaş yaşam tempolarında değişikliklere giderler. Hamilelik öncesi ve hamilelikte en sık yaşanan sorunlardan biri de kadınlarda  saç bakımıdır. Doğal olarak bir kadın hamilelikte de bakımlı olmak ister. Çünkü hamilelik fizyolojik bir süreçtir ve bu süreçte hayattan kopmak doğru değildir. Kadın sitesi güzellik ve anne bebek bölümünde ” hamilelikte saç bakımı ipuçları” yazısını paylaşmak istiyorum…

 

Hamile Saç Bakımı nasıl olur ?

Hamilelikle karnın büyüyor olmasının yanı sıra, annenin vücudunda da bir dizi değişiklik art arda yaşanmaya başlar.

Hamilelik döneminde hormonların etkisiyle nadiren de olsa, saçlarda incelme, dökülme ve cansızlaşma görülebilir. Hamilelik ve emzirme dönemi bittiğinde saçlar da normal dengesine kavuşur. Hamilelikte sıvı tüketimini artırmak, özellikle de kalsiyum açısından zengin olan süt ürünleri; yoğurt, peynir, dondurma ve sütten yapılan tatlıları, portakal suyu ve rokayı bol bol tüketmek gerekir. Anne adayı iyi beslenmezse hem bebekte hem de kendisinde demir eksikliği görülür, bu da anne adayında saçların dökülmesi şeklinde kendini gösterir.

Hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında, saçlar değişim gösterebilir. Anne adaylarının bu dönemlerde doktorunun önerdiği vitaminleri (Folik asit dahil) ve demiri düzenli olarak kullanması çok önemlidir. Ayrıca, hamilelik öncesinde kullanılan saç bakım kürleri, saç vitaminleri ve özel şampuanlar hamilelik süresince kullanılmamasında fayda vardır. Çünkü bu tip kozmetik ürünlerin içerdiği kimyasal maddeler bebek için tehlikeli olabilir. Bu tip ürünlerin doktor onayı ile kullanılması çok daha sağlıklıdır. Ayrıca deneyebileceğiniz bir çok kısa saç modeli mevcut saçlarınız sağlığını yitirmişse size uygun olan bir tanesini deneyebilirsiniz. ..

 

Hamile saç bakımı için Birkaç Öneri;

HAMİLELİKTE SAÇ BAKIMI
sac-bakiminin-temelleri-nelerdir-2
  • Çok sıcak su ile banyo yapmak, güneş altında şapkasız gezmek, sık sık Fön çektirmek, düzensiz uyumak ve her zaman atkuyruğu şeklinde bağlamak, saçların daha çabuk yıpranmasına neden olacaktır.
  • Saçlarınızı mümkün olduğunca boyatmaktan kaçının zaen bebek tarafından alınan saç yapıcı moleküllerden kalanları da boya ile bozmayın
  • Saçlarınız ne kadar uzun olursa hamilelik sürecinde ki yıpranma da o kadar fazla olurSaçlarınızı en az 20 günde 1 -2 santim gibi az az kestirin yavaş yavaş kısaltın böylece saç uçları kırıkları azaldığı gibi hamileliğin son dönemlerinde artan saç yapısı bozulmalarını da en aza indirmiş olursunuz.
  • Ağır saç bakımı ürünlerinden uzak durun. Mümkünse eğer her gün duş alabiliyorsanız sadece su ile durulayın . en fazla haftada yada 10 gnde 1 şampuan yada sabun kullanın
  • Saçları ıslakken taramak, sert ve çekiştirerek taramak da saçların daha çok dökülmesini sağlar.
  • Saçlar tarakla veya fırçayla taranırken daima doğru yönde taranmalıdır. Stresten uzak durmak saçların sağlığı açısından da önemlidir.
  • Ayrıca yüzmeyi seven hamileler ise, saçlarını tuzlu ya da klorlu su ile bırakmamalı hemen duş almalıdır…

 

BEYAZ SAÇLARDA ÇOĞALMA OLURSA

Hamilelikte saçlardaki beyazlar anne adaylarının en önemli sorunlarından biridir. Sonuçta hepsi birer kadın ve estetik kaygılar en az bebeklerine gösterdikleri titizlik kadar önem taşır. Sabırsızlıkla doktorlarının saçlarını boyamalarına izin vermelerini beklerler.
Uzmanlar hamileliğin ilk 3 ayında perma yaptırmaktan veya saç boyatmaktan kaçınmamız gerektiğini söyler. Daha sonraki aylarda da kurşun, nikel ve bakır içeren saç boyalarını kullanmamamızı belirtirler. Kimyasal boyalar yerine bitkisel içerikli boyaların kullanılması ve bol soğuk su ile durulanması gerekir. Saç boyaları genelde geçici, kısa süreli ve kalıcı saç boyalarıdır. Uygulanan boyalar haricinde boyanın saçta kalıcılığını sağlamak için sabitleyiciler kullanılmaktadır. İçerdikleri maddeler her firmanın ürünleri için değişiklikler gösterir ve sıklıkla bu maddeler değiştirilir. Hamilelikte önemli olan kullanılan bu ürünlerin saçta kalış süresi ve uygulama şeklidir. Tüm maddelerin saç kökleri ve saç cildinden kana geçtiklerini biliyoruz. Bu nedenle saça uygulanan şey boya veya başka bir maddeyse mümkün olduğu kadar ciltle teması az olmalıdır…

 

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN ,

 

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİ ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN OKUYUN

ve

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.