Sağlıklı Bir Cilt İçin 6 İpucu

İyi bir cilt bakımı, cildinizi sağlıklı ve parlak tutabilir. Cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, doğal yaşlanmayı geciktirebilir ve çeşitli cilt problemlerini önleyebilir. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız altı ipucu ile sizde gayet sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz! Sizlerle bugün cildinizi korumak ve güzelleştirmek için ne yapmalıyız ? konusunu paylaşmak istiyoruz…

Reklam

 

Cildi güzelleştiren ip uçları

guzel-ve-saglikli-cilt-icin-2-yapilmasi-gerekenler-neler

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için estetik uygulamalardan daha öncelikli olan cilt sağlığı temel kurallarını bilmek gerekir. . Bu uygulamaları yaptıktan sonra çok daha az makyaj ve diğer estetik uygulamalara ihtiyaç duyacaksınız…

 

Cilt Ürünleri

Kozmetik dünyası bir çok çalışma ile birlikte farklı ve etkili her cilde uygun bir çok ürün sunmaktadır.

Cilt nemlendirici kremler , cilt onarıcı krem , kırışık önleyici kremler gibi farklı cilt güzelliği ihtiyacı karşılayan ürünler farklı cilt ve kişilerde farklı etkiler gösterir . Kimi kadın çok memnunken kimisine etki etmez,yada nispeten daha az etkilidir.

Bir güzellik dermatoloji cilt ürününün yani cilt kreminin daha  etkili olabilmesi için cildiniz için aşağıda belirttiğimiz kuralları uygulayarak cildinizi sağlıklı hale getirmeniz men etkili sonucu verecektir .

  1. Kendinizi Güneşten Koruyun

Güneş ışınları insanların temel ihtiyaçlarından biridir . Fakat olması gereken zamanda olması gerektiği kadar güneşe maruz kalmak çok önemlidir.

Cildinize iyi bakmanın en önemli yollarından biri güneşin olumsuz etkilerinden korunmaktır. Ömür boyu güneşe maruz kalmak, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine, diğer cilt sorunlarına neden olabilir ve cilt kanseri riskini artırabilir. Bolca güneş kremi kullanın. SPF’si en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini cildinize nazikçe ve her iki saatte bir uygulayın.

Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatler olan 10.00 ile 16.00 arasında güneşten kaçının…

 

  1. Sigara İçmeyin

Kötü alışkanlıklar özellikle sigara kullanımı vücut iç ve dış olgularını olumsuz etkile .

Sigara içmek, cildinizin daha yaşlı görünmesini sağlar ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Ayrıca cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildi daha da soluklaştırır. Bu aynı zamanda cilt sağlığı için önemli olan oksijen ve besin maddelerini tüketir. Sigara içmek cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kollajen ve elastine de zarar verir. Buna ek olarak, sigara içerken yaptığınız yüz ifadeleri kırışıklıklara katkıda bulunabilir.

Sigara içmek yassı hücreli cilt kanseri riskinizi artırır. Sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olması için doktorunuza başvurun.

  1. Cildinize Nazik Davranın

Temizlik çok önemlidir fakat bazı temel temizlik haytaları genel düşüncenin aksine hem sağlığımız hem de cilt güzelliğimiz açısından doğru değildir.

Duş alma sürenizi sınırlayın. Sıcak su ve uzun duşlar cildinizdeki yağları temizler. Fakat duş alırken tüm yağın temizlenmesi cildi korumasız bırakır ve esnekliğinin kaybolmasına neden olur. Duş alırken sıcak su yerine ılık su kullanın. Sert yapıda ve fazla arındırıcı sabunlardan kaçının. Sert sabunlar cildinize zarar verebilir. Bunun yerine yumuşak temizleyiciler tercih edin. Duş aldıktan sonra, cildinizde bir miktar nem kalacak şekilde cildinizi bir havluyla hafifçe kurulayın.

Cildiniz kuruysa, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için, SPF içeren bir nemlendirici tercih edebilirsiniz…

 

  1. Sağlıklı Beslenme

Vücudun tüm organları gibi en büyük organımız olan cildimizin sağlıı beslenme şeklimiz ile doğrudan etkilenmektedir.

Sağlıklı bir diyet, en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız proteinler yiyin. Diyet ve akne arasındaki ilişki belli değildir, ancak bazı araştırmalar karbonhidrat bakımından düşük bir diyetin daha genç görünen bir cildi teşvik edebileceğini göstermektedir.

Cilde iyi gelen besinler nelerdir ?  öğrenmek ve bu şekilde beslenme düzeni oluşturmak yeteri miktarda  miktarda su içmek cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.

  1. Stresi Yönetin

Stres bizi hayatta tutmaya yarayan bir otokontrol mekanizmasıdır. Fakat gereğinden fazla stres bizi korumak yerine aksine bize zarar verir.

Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas hale getirebilir, akne ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Sağlıklı bir cilt ve sağlıklı bir ruh halini elde etmek için stresinizi yönetin. Yapılacaklar listenizi oluşturun ve hoşunuza giden şeyleri yapmak için kendinize mutlaka zaman ayırın…

 

  1. Sağlıklı uyku

Uyku problemi günümüzde sağlığı olumsuz yönde etkileyen fakat bir çok insanın göz ardı ettiği bir sorundur.

Uyku esnasında insan vücudu yenilenir ve onarılır. Düzenli uyku tüm beden gibi cilt sağlığı açısından da çok önemlidir.

Yeteri kadar ve sağlıklı uyku çok önemlidir.

KÜÇÜK KUSURLARI EN HIZLI GİDERME TÜYOLARI yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

ve

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN …

Güzellik dolu sağlıklı günler dilerim.

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.