Boyun Kırışıklıkları nasıl geçer

Güzel Bir Boyun İçin Öneriler

Bedenimizin her yeri estetik açıdan çok önemlidir. Fakat baş ve yüz bölgesi yaşımızı ve enerjimizi gösteren en önde gelen bölgelerimizdir. Cilt bozulmaları deformasyon ve yaş yüz ve özellikle boyun bölgesinden kendisini belli eder. Özellikle boyun bölgesi bedeninizin neresine hangi uygulamayı yaptırsanız da bakımsız bıraktığınızda sizi yaşlı gösteren en önemli bölgedir. Kadın sitesi güzellik bölümünde “Boyun bölgesi nasıl gençleşir ” yazımıza yer veriyoruz…

 

Güzel Boyun Bakım İster!

Boyun Kırışıklıkları nasıl onarılır
guzel-bir-boyun-icin-bilinmesi-gerekenler-nelerdir-2

Boyun, bir kadının yaşını belli eden bölümlerin başında gelir. Son derece hassas bir yapıya sahiptir ve çok büyük özen ister.

Cildimiz ne kadar bakımlı ve genç olursa olsun, boyundaki kırışıklık ve sarkmalar ne yazık ki istenmeyen görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Boyun derisinin en az göz bölgesi kadar hassas olduğunu belirten uzmanlar, boyun bölgemizdeki kasların canlılığını korumaya ve boyun derimizin asla kuru kalmamasına dikkat etmemizi öneriyorlar.

Boynunuzun en büyük düşmanları arasında, karışımında bergamut olan losyon ve kolonyalar gelir. Çünkü bergamut alkolle karıştığı zaman boynunuzda lekeler meydana getirir. Boynu uzun süre güneşte tutmak da son derece zararlıdır. Günlük hayata dışarı çıkarken sürdüğümüz güneş koruyucu ürünü, boynunuza da uygulamalısınız…

 

BOYUN GÜZELLİĞİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

  • Boyun Egzersizleri Yapın 

Boyun ve ense, bedenin stratejik noktalarıdır. Sinirler, damarlar ve omurganın bir bölümü bu bölgeden geçer. Bu bölgenin kaslarının sürekli kasılmış halde olması, kan dolaşımını engeller. Oysa beyin, bol oksijenli kana ihtiyaç duyar. Aşağıda verilen hareketleri yaparak hem boynunuza sağlık verirsiniz, hem de baş ağrısı, migren gibi şikâyetleri azaltmış olursunuz.

  • Bu harekette baş, bir ileri, bir geri gider. Baş öne geldiğinde boyun kaslarının, baş geriye gittiğinde ense kaslarının sıkışmakta olduğu hissedilmelidir. Baş öne geldiğinde çene göğse değmelidir. 8-10 kez tekrarlayın.
  • Baş, saat yelkovanı gibi önce sağdan sola, sonra soldan sağa doğru yuvarlanır. Önce baş kendi ağırlığıyla öne gider, sonra sağa yönelir ve arkaya gider, sonra sola yönelir ve tekrar öne gelir.
  • Bu harekette baş, sağ omuza doğru sanki omuzu dinleyecekmiş gibi giderken çeneyi az da olsa yukarı yöneltmeli ki, boynun sol tarafında kaslar çalışsın. Bu hareketler ne kadar ağır yapılırsa, yayarı o kadar fazla olur.
  • Gerdan oluşumuna karşı, parmaklarınızı çenenizin alt kısmına koyun ve aynı zamanda konuşun. Konuşurken elinizle hissettiğiniz adaleleri gerin. Bu şekilde başınızı arkaya doğru itin ve 6 saniye süreyle ensenizde tutun, sonra bırakın.

 

  • Duruşunuzu Düzeltin

Dik ve vücudun ortasında tutmak önemli:
Gün boyunca başımızı eğeriz. Her türlü işi yaparken; okurken, yazarken, düşünürken, bilgisayar başında boynumuz daima öne doğru eğilir. Sonunda kat kat kırışır ve yatkın olanların gıdıkları da büyür. Masa başında, saatlerce başımız öne eğik olarak çalışmak hem kırışıklık, hem de kireçlenme açısından sakıncalıdır. Siz en iyisi başınızı daima dik tutun. Bunu sağlamak için sırt ve omuzlarınızı da dik tutmanız gerekir ki, bu bütün duruşunuzu ve vücut dilinizi olumlu yönde etkiler.

  • Doğru yastık, doğru yatış şekli:

Fazla yüksek ve ergonomisi bozuk yastıklar boyun çizgilenmesine sebep olur. Sırt üstü yatmak ve yumuşak kılıflı yastıklar kullanmak  kırışıklıkların önüne geçmenize yardımcı olur. Yumuşak yastık kılıfları cildinizi çizmediği için kırışıklıkları tetiklemez. Vücudunuzun şeklini alan visco yastıklar hem yüzünüzü hem boynunuzu katlanmaktan korur. Sırtüstü uyumak için, seyahatlerde kullanılan ve boyuna takılan şişme yastıkları da kullanabilirsiniz…

 

  • Güneş büyük düşman!

Boyun ve dekoltemiz güneşte en kolay kuruyan, lekelenen ve kırışan bölgemizdir. Güneş ve aşırı solaryum etkisini ilk önce boyunda gösterir. Boyun derisi kısa sürede kalınlaşır, kabalaşır ve kırışır. İşin garip tarafı yüzümüze kat kat kremler süreriz ama birçoğumuz boyun ve özellikle dekoltemizi bu bakımdan mahrum ederiz. Oysa güneşten koruma, yüz temizleme ve nemlendirme adına yaptığımız her şeye hatta peeling’ler ve maskelere boyun ve üst dekoltemizin de ihtiyacı vardır.

  • Parfümlere dikkat

Parfüm şişesini elimize aldığımızda ilk yaptığımız hemen boyun kenarlarına ve göğsümüze sıkmaktır. Oysa parfüm, güneşe karşı hassasiyetimizi ciddi ölçüde artırır. Özellikle yaz aylarında, boyun bölgesine parfüm sürmeyin. Boyun ve göğüsteki lekelerin çoğu parfümlerin eseridir. Geceleri parfüm sürdüğünüzde sabah duş almadan güneşe çıkmayın.

 

Boyun Onarım uygulaması önerileri

Boynunuzu gece yatmadan önce tıpkı yüzünüz gibi temizlemeli ve kremlemelisiniz. Haftada 1 defa boynunuza uygulayacağınız peeling işleminin ardından maske yaparak boynunuzu gururla taşıyabilirsiniz. İşte sizi doğla bir peeling tarifi.

Boyun için Doğal Peeling;

1 çorba kaşığı yulaf unu ve 1 çorba kaşığı badem yağını 2 çorba kaşığı sütle karıştırın. Bu, yüz ve dekoltenize uygulayabiliceğiniz doğal bir peelingdir. Yüzünüze uyguladıktan sonra ovarak çıkarın ve bol suyla durulayın.

Boyun ve yüz Çizgileri İçin Maske:

Eşit miktarda limon ve greyfurt suyunun içine bir çorba kaşıgı zeytinyağı ekleyip bir pamuk ile cildinizi siliniz. 15 dk bekleyip cildinizi durulayın ve daha sonra da buğday filizi yağı sürünüz.

Boyun için cilt onarıcı Patates maskesi:

Pişmiş patatesi soyup ezdikten sonra bir yumurta sarısı, bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyip bir lapa haline getirin. Bu karışımı bir sargı bezi veya tülbent içine koyup boynunuza sarın. Yüzünüz yuvarlak ise 20-30 dakika, ince ise 10-15 dakika kadar bekletin. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Boyun için Dinlendirici kompres:

Bir kabın yarısına soğuk süt koyup üzerini su ile doldurun. Yani yarısı süt yarısı su olan bir karışım hazırlayın. Sonra büyükçe bir pamuk parçası ile boynunuza birkaç kere kompres yapın. Ardından soğuk su ile yıkayın. Bu kompres anında etki eder. Boynunuz daha diri ve pürüzsüz görünür.

GÜZELLİK ve GENÇ KALMAK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN …

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZU OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN HEMEN TIKLAYIN 🙂

Güzel günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.