Gut Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Gut hastalığı kısaca; eklem bölgelerinde ağrı ile eş zamanlı şişmeye başlayan ve buna vücuttaki ürik asit dediğimizin asidin birikmesinin neden olduğu bir sağlık sorunudur.

Reklam

Gut hastaları bazı eklemlerinde şiddetli ve ani oluşan ağrıların yanı sıra kızarıklık, sıcaklık sorunlarına da maruz kalırlar. Bu yaşadıkları sıcaklık sorunu gut hastalarının nöbet geçirmelerine neden olmaktadır. Gut rahatsızlığı bir eklem rahatsızlığıdır. Ama yaygın bir rahatsızlık değildir. Gut hastaları tüm eklemlerinde yaşamaz bu sıkıntıları. Tek eklemde oluşan bir problemdir.

Çoğu zamanda ayak başparmağında görülür. Ayak başparmağından sonra genellikle dizde, el ve ayak bileğinde, dirsekte görülmektedir. Çok nadir olsa bazı gut hastalarında ilerleyen dönemlerinde kalça, omurga ve omuz tutulumu da gelişebilir.

Gut hastalığı herkeste aynı şekilde olmaz. Gut rahatsızlığına yakalanan herkes aynı şikâyetlerde bulunmaz. Bazı gut hastalığına yakalananlar sadece ataklara maruz kalıp bu durumdan şikâyet ederken, bazı gut hastaları da eklemlerinde hasar oluşumu, eklem ağrılarının yüksekliği ve sıklığı ile birlikte nöbetlere de maruz kalabilmektedir.

GUT ATAKLARI( NÖBETLERİ)

Gut atakları akut ( bir anda, aniden oluşan) ataklardır. Gut hastalığında ataklar çok nadir oluşmaktadır.

Atakların ilki genellikle gece uyku halindeyken gelişir. Uyku halindeyken insanı uykusundan uyandıracak kadar şiddetli ağrılar oluşur. Ataklar arasında her şeyin tamamen normale döndüğü bölümler olur. Bunlara atak arası adı verilir. Atak arasında hiç bir şikayet olmaz ve hasta biraz olsun rahatlar. Gut hastalığı tedavi ile kontrol altına alınmazsa ataklar sıklaşır.

Tekrarlayan ataklarda eklemlerde hasara neden olur. Atak sıklığına göre eklemlerde sertleşme ve hareket kısıtlığı oluşabilir.

GUT ATAKLARINI TETİKLEYEN FAKTÖRLER

 • Dengesiz ve özellikle aşırı beslenme
 • Yanlış diyet uygulamaları
 • İlaç tedavileri sonucu olarak
 • Alkol tüketimi
 • Cerrahi operasyonların bazılarının sonrasında

Gut hastalık‘ı belirtileri görülebilmektedir.

Reklam

Gut İhmal edilmemeli

gut-hastaligi-nedir-ve-belirtileri-2

Gut hastalığı ihmal edilmemelidir. Hastalığın nedeninin tespit edilmesi tedavisi açısından büyük önem taşır.

Gut hastalığı semptomları görüldüğü taktirde hekim desteği alınmalıdır.

Gut rahatsızlığı eğer kontrol altın alınmazsa hem yaşam konforunu çok fazla düşüren hem de sağlık açısından çok daha ciddi sonuçlara neden olabilir.

Gut Tedavisi Nasıl olur ?

Gut Hastalığı teşhisi sonrasında hekim tarafından uygun görüldüğü taktirde verdiği ilaçlar ile olur.

Aynı zamanda gut hastalığı yaşayan kişilerin yaşam şekillerini değiştirmeleri gerekmektedir.

Gut Hastalığının tedavisi ve Guttan Korunmak için Nasıl Yaşamalı

Gut hastalığı için beslenme en önemli şeydir. Hem böbreklerinizi hem de genel olarak metabolizmanızı korumak için bu diyeti sürekli hale getirmeye çalışmalısınız. Gut hastalığı sizin metabolizmanızı daha fazla etkilemeden sağlıklı beslenmeye, öğünlere bir düzen getirmeye ve atıştırmalardan uzak durmaya çalışmalısınız.

 • Gut hastalığı tedavisinde ve gut hastalığına yakalanmamak için Yediklerinizin yanında su tüketimine önem vermeli ve su içmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Gut hastalığı olan kişilerin , sık aralıklarla ve az yemek yemelidir.
 • Tahıllı yiyecekler, sınırlı olanlar dışındaki bütün sebzeler, hemen hemen bütün meyveler, beyaz ekmek, pirinç ve hububat tüketilebilir. Ancak bunları tüketirken de dikkatli olunmalı ve fazla yemekten kaçınılmalıdır.
 • Kiraz, çilek, yaban mersini gibi yiyecekler ve kabak, salatalık gibi bol su içeren sebzeler kandaki ürik asit dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.
 • Gut hastalığı olan kişinin tüketmesi gereken yağlar sağlıklı yağlar olmalıdır Fındık yağı ve  zeytinyağı önerilmektedir.
 • Kereviz yemenin de gut hastalığı belirtilerini azalttığı gözlemlenmiştir.
 • Protein vücudumuzun temel yapı taşı olmasına rağmen her şeyde olduğu gibi onun da aşırı tüketilmesi vücudumuza zarar verebilir. Gut hastaları kırmızı et tüketimini azaltmalıdır. Bir günde iki avuç içi büyüklüğünden fazla et tüketmemeli ve ayrıca çok yağlı etlerden uzak durmalıdır. Dalak, işkembe, yürek, sucuk, pastırma, salam, sosis, ördek, ançüez, sardalye, kabuklu deniz ürünleri, kaz ve küçük balıklar da gut hastalarına önerilmez. Günlük önerilen miktarı geçmemek koşuluyla az yağlı kuzu eti, dana eti, hindi, tavuk ya da balık eti yenebilir. Et yendiğinde de yanında süt ya da yoğurt gibi besinler alınması gerekir. Çünkü bunlar ürik asidin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Gut hastaları baklagil tüketimine de özen göstermeli ve özellikle mercimek, kuru fasulye, nohut gibi yiyecekleri bir öğünde altı yedi kaşık dışında almamalıdır. Bunun yanında ıspanak ve karnabahar gibi sebzeleri sekiz yemek kaşığından fazla, bezelye, mantar ve kuşkonmazı ise iki yemek kaşığından fazla tüketmemelidir. Diğer sebzeler için ise herhangi bir sınırlama yoktur.
 • Mayalı yiyecekler ve kuru yemiş de gut hastaları için tehlikelidir. Nane, tuz, maydanoz, sirke ve istenildiği kadar meyve yenebilir. Özel bir durumu olmadığı sürece, gut hastalığı olan bir kişi esmer gıdalardan kaçınmalıdır. Sadece zayıflaması gerekli olan gut hastaları için diyetisyen önerdiğinde esmer ekmek ve diğer esmer gıdalar tüketilebilir.
 • Karbonatlı yiyecekler, et türevleri ve tam yağlı yiyecekler de gut hastalığı için kesinlikle önerilmeyen yiyecekler arasındadır. Gut hastaları tam yağlı yoğurt, süt ve karbonatlı yiyecekleri yememelidir.
 • Gut rahatsızlığı yaşıyorsanız  kesinlikle kızarmış yumurta yememeli, bunun yerine haşlanmış ya da rafadan yumurta tercih etmelisiniz.
 • Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi gut hastalığı sırasında da margarin, katı yağlar ve iç yağlar gibi sağlıksız yağları hayatınızdan çıkarmalısınız.
 • Gut hastaları kesinlikle alkolden uzak durmalıdır.
 • İlaç kullanımına özen göstermeli ve aspirin almamalıdır.
 • Hafif yürüyüşleri ve hafif sporları günlük yaşantısından eksik etmemelidir.
 • Gut hastalığının tedavisi için kesinlikle doktorun önerdiği beslenme düzenine sadık kalınmalıdır. Gut hastalığı diyeti hastadaki rahatsızlıkların azalması ve fazla hasara yol açmaması için çok önemlidir.
 • Bütün bunların yanında aslında önemli olan iyi gelen yiyeceklerin fazla miktarda alınması değil, dikkatli ve düzenli tüketilmesidir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.