GÜNEŞTEN KORUYAN BESİNLER

Güneşin Olumsuz Etkilerinden  Koruyan Gıdalar

Güneş ışığı özel durumu olan kişiler haricinde  tüm insanlar için gereklidir. Fakat güneş altında çok uzun süre kalmanın ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı bilinmektedir. Bugün kadın sitesi güzellik bölümümüzde sizlerle ” Güneşin zararlı ışınlarından koruyan gıdalar nelerdir ” yazımıza yer veriyoruz…

 

Güneşin olumsuz ışınlarından neden korunmalıyız ?

GÜNEŞİN OLUMSUZ IŞINLARINDAN KORUNUN
gunesten-koruyan-gidalar-2-güzelleşirken-dikkat

Güneş ışığı her insanın ihtiyacı olan bazı eksikleri tamamlar. Fakat çok fazla güneş altında kalmak cilde zarar verir.

Çok fazla güneş altında kalarak cildi ciddi miktarda yıpratır. Yıpranan cilt bir süre sonra savunmasını kaybeder ve cilt kanseri gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Özellikle yaz günlerinde daha güzel görünmek için bronzlaşma ve daha güzel görünme arzumuz ağır basarak cilt sağlığımızı göz ardı edebiliyoruz. Güneşin olumsuz etkilerinden korunarak bronzlaşmak için ne zaman güneşlenmek salıklıdır ve güneş yanıklarından korunmak için yapılması gerekenler konularının yanı sıra güneşin olumsuz etkilerinden koruyan doğal besinleri de tüketmeniz sağlıklı şekilde güneşe çıkabilmeniz için çok önemlidir.  Aşağıda ki gıdalar sizi güneşin olumsuz etkilerine karşı en çok koruyan gıdalar listesidir.

 

Güneşin olumsuz etkilerine karşı cildi  koruyan gıdalar

GÜNEŞTEN KORUNMAK İÇİN MUTLAKA YEMELİSİNİZ
gunesten-koruyan-gidalar-3
 • Sarımsak 

Sarımsak muhteşem bir antioksidandır ve bir çok başka faydasının yanı sıra güneşin olumsuz etkilerinden vücudu korur ve oluşan olumsuz etkileri onarır.

 • Soğan 

Soğan da aynen sarımsak gibidir ve Güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için tüketilmesi gereken gıdalardandır.

 • Koyu Yapraklı Yeşil sebzeler

Tere,Ispanak, Pazı gibi koyu yeşil yapraklı gıdalar içlerinde bulunan Betakaroten ve Lutein maddeleri nedeni ile ciddi bir koruyucu etkiye sahiptir…

 

 • Nar

Nar meyvesinin  anti-oksidan etkisi çok iyi biliniyor narın suyu nar çiçeği de aynı etkiye sahiptir.

 • Yeşil Çay 

Yeşil Çay içerisinde “Epigallı Kateşin” adında bir Polifenol vardır ve bu Polifenol cildi UV ışınlarından koruyan en etkili maddelerdendir. Yeşil Çay ayrıca DNA yapısında oluşan bozulmaları düzeltme etkisine sahiptir. Günde 1 fincan Yeşil çay sizi hem güneşin olumsuzluklarından korur hem de kanser riskinizi azaltır.

 • Mantar

Sağlıklı şekilde yetiştirildiğine emin olduğunuz mantar kanser tümörlerinin gelişimini durdurduğu kanıtlanmış durumda . Chaga Mantarı en etkili kanser savaşçısı…

 

 • Siyah Çekirdekli Üzüm

Üzüm çok değerli bir meyvedir . Özellikle koyu renkli yani kırmızı ve siyah çekirdekli üzümler yaz mevsiminde insan sağlığı açısından çok değerlidir. Üzüm içerisinde insan sağlığı için çok değerli olan kanser koruyucusu Polifenoller bulunur ve bu polifenollerin Yaklaşık %65 i çekirdeklerinde bulunur. Dolayısı ile yaz mevsimi meyvesi olan siyah çekirdekli üzümden bir kaç tanesini çekirdekleri ile yemeniz sizi güneşin olumsuz etkilerinden koruyacaktır.

 • Zencefil 

Zerdeçal gibi insan sağlığı açısından dünyanın en değerli bitkileri arasında yer alan zencefil Gingerol isimli madde içermektedir. Gingerol  , Ciltte oluşan kanser hücrelerinin gelişimini azalmasını sağlıyor.

 • Zerdeçal 

İçerdiği Kurkumin ile dünyanın en şifalı bitkileri arasında yer alan Zerdeçal tüm kanser türleri gibi cilt kanserinden de koruyor ve yaz aylarında güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için çok değerli bir gıda…

 

 • Deve Dikeni Tohumu

Deve dikeni tohumu içinde bulunan Silimarin maddesi üzerinde yapılan araştırmalar UV ışınlarından cildi koruduğu ve cilt tümörü gelişimini yavaşlattığını gösteriyor.

 • Soya Fasülyesi

Eğer Genleri ile oynanmamış soya fasulyesi bulabilirseniz ,tüketmeye çalışın. Soya fasulyesinin cilt esnekliğini sağladığı kırışıklıkları giderdiği ve kollajen sentezini arttırdığı biliniyor…

 

Öğünlerinize Bu Gıdaları Mutlaka Ekleyin

Yukarıda sizlerle paylaştığımız gıdaları mutlaka öğünlerinize ekleyin. Hepsini bir arada tüketmek tabi ki mümkün yada sağlıklı değil fakat salatanızı yada yemeğinizin 1 öğününü yeşil yapraklı gıdalardan yada öğünlerinizden birini bu gıdalardan yapmanız günde 1 adet Yeşil Çay içmeniz ,Salatalarınıza ve yemeklerinize zencefil ,zerdeçal eklemeniz yada bunlarla yeşil çay yapmanız çok kolay,sağlıklı beslenme konusunda faydalı   ve çok da lezzet katan bir seçim olacak. .

 

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

,

ESTETİK VE GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARINIZI OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN !

Sağlık dolu günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.