Güneşe Şapkasız Çıkmayın ; Aşırıcı sıcak havanın özellikle hasta, yaşlı ve çocukları daha çok etkilediği biliniyor. Bu kişilerdeki sıvı ve tuz kayıplarının da normal insanlardan daha fazla olduğu için terleme ve diğer yollarla kaybedilen sıvı da mutlaka alınmalı ve fazlasıyla yerine konulmalıdır.

Reklam

Güneş altında ya da gölgede olsun aşırı sıcak herkesi olumsuz etkiler.

Bu nedenle önlem olarak açık alana çıkıldığında güneş gözlüğü ve beyaz şapka takılması, beyaz şemsiye kullanılması, beyaz ve açık gömlek ve bluz giyilmesi, kravat ve sıkı yakadan kaçınılması, trafikte sakin olunması fiziksel, ruhsal ve sosyal yaşamın sorunsuz devam etmesi için gerekmektedir.

Diğer yandan göz kapağı tümörünün oluşumunda, farklı nedenler olmakla birlikte, güneş ışınlarının birinci derecede etkili olduğu artık biliniyor. Bu etkiden korunmak için güneş gözlüğü, şapka gibi gözün doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmasını engelleyecek aksesuarlar ile güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanılmasının ihmal edilmemesi gerekiyor.

Göz kapağı tümörlerinin genelde iyi huylu olduğunu belirten ve fark edildiği anda müdahale edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bu evre yakalanamadığı taktirde daha komplike bir operasyonla baş başa kaldığını belirtiyorlar.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.