GÜNEŞ YANIĞI VE GÜNEŞ ALERJİSİNE DİKKAT !

Yaz mevsimi  geldi . Gerek KoronaVirüs karantinası dolayısı ile mecburen uzun süre evde kalmışlığın etkisi gerekse biten bayramın ardından okulların da tatil olmasıyla başlayan yaz tatili sürecinde olduğumuz bu günlerde her fırsatta sahilleri ve havuz başlarını dolduruyoruz yada dolduracağız. Güzel, bronz bir cilde sahip olmak  hepimizin arzusu.Fakat bu güzel yaz günlerinde çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri yüksek sıcaklıkların neden olduğu GÜNEŞ YANIĞI ve GÜNEŞ ALERJİSİ  sorunu ile karşılaşmamak. Bugün kadın sitesi tavsiyelerinde sizlerle ” güneş alerjisi ve güneş yanığından nasıl korunuruz ? “konusunu ele alıyoruz…

Reklam

 

GÜNEŞ YANIĞINDAN NASIL KORUNULUR ?

gunes-yanigi-ve-gunes-alerjisine-dikkat-2

Güneş yanığı çoğunlukla uzun süre güneşe çıkmadığımız zaman bir anda güneş ışınlaraına maruz kaldığımızda sıkça yaşadığımız bir durumdur.

Güneş yanığının zararları nelerdir ? : güneş yanığı çok ciddiye alınmasa da cilt kanserine kadar bir çok hastalığa neden olabilmektedir.

 

Güneş yanığından ve güneş alerjisinden korunmak için Yapılması gerekenler

gunes-yanigi-ve-gunes-alerjisine-dikkat-4
  • Güneş yanığından korunmak için öncelikle eğer uzun süre güneş altına çıkmadıysak, gölgede güneşin tenimize değmeyecek şekilde yanmaya başlamaktır. Belki biraz uzun sürecek gibi gelecektir fakat cildinizi alıştıra alıştıra bronzlaşmanız hem daha sağlıklıdır. hem de kısa sürede derinin soyulmasına engel olacaktır.
  • Sık sık duş alın .  Eğer havuzda iseniz  içerisindeki  klor, denizdeyseniz yüksek oranda tuz. Yanma hızınızı doğal olarak artırmaktadır. Klor cildinizin çabuk yanmasına ve soyulmasına. Tuz ise kurumasına neden olur dolayısı ile sudan çıktıktan sonra mutlaka duş alın…

.

  • Vücudun üst bölgeleri ile alt bölgelerinin aynı oranda yanması ayakta durmanız ve üst bölgelerin daha fazla güneşe maruz kalması dolayısı ile doğal yollardan mümkün değildir. Onun için özellikle alın, burun ve omuzlarınızın üst kısımlarına bolca yüksek faktör krem yada güneş sütü sürmenizi öneriyoruz. Böylece hem orantılı yanarsınız , hem de güneş yanığı olma riskiniz azalır.
  •  Güneşin tehlikeli ışınlarından korunmak ve güneş yanığı olmamak için 30 faktör ve üzeri güneşten koruyan süt veya güneş yağlarından kullanmanızı öneriyoruz. tavsiyemiz 50 faktör güneş yağı veya sütü ile başlayıp 30 faktör olan güneş kremine geçiş yapmanız olacaktır. En az 2 gün 50 faktör ardından 30 faktör ile devam ederseniz hem yanık acısı çekmezsiniz hem de çok daha kalıcı bir bronzluğa sahip olursunuz..

 

  • Kozmetik ürünlerinden uzak durmalısınız. Özellikle güneş altındayken makyaj malzemeleri kullanmamanızı öneriyoruz zaten yüksek oranda kimyasal içeren makyaj malzemeleri güneşin etkisi ile cildinize daha fazla nüfuz edebilir ve güneş alerjisi riskinizi artırır.
  • Bikinini veya mayonuzu sık sık değiştirin ve kurutun böylece özellikle bikini bölgeniz ve etrafında güneş alerjisi veya isilik gibi kabartılar olması ihtimalini en aza indirmiş olursunuz…

 

  • Bol bol su tüketin. Yaz günlerinde vücudumuz yüksek oranda su kaybetme eğilimindedir. Eğer çok fazla su kaybederseniz vücudunuzda güneş alerjisi ve güneş yanığı olma ihtimali çok yükselir.
  • Yürürken mutlaka şapka takın bir yere gidecekseniz mutlaka şapka takın. Hatta abartın olabildiğince geniş bir şapka kullanın. Böylece hem burnunuzun hem de omuzlarınızın çok fazla yanmasına engel olursunuz…

 

  • 15-20 dakikadan fazla güneşlenmeyin. Güneş ışınlarına direk olarak 15 dakikadan fazla maruz kalmamaya gayret edin. Sakın yatıp 1 saat direk olarak güneş altında kalmayın. 15- 20 dakika dönerek tüm bölgelerinizi yakabilirsiniz. Bronzlaşmanız en fazla 2-3 gün sürecektir.
  • Tatil sonunda bugün iyice yanayım yanılgısına düşmeyin. Tatilin son günlerinde iyice yanayım da bronz kalayım diyerek güneş altına çıkmayın. Çok fazla yanmanıza ve hemen soyulmanıza neden olacaktır.

 

EN İYİ GÜNEŞ KREMİ HANGİSİ ?

gunes-yanigi-ve-gunes-alerjisine-dikkat-3

Öncelikle en iyi güneş kremi diye bir şey yoktur.sizin cilt yapınıza en uygun güneş kremi koruyucu olandır. Cildinize uygun bir güneş kremi seçmelisiniz.

Günümüzde bir çok kozmetik firması güneş kremi ve güneş sütü üretmekte. Fakat nihai olarak bu krem iyidir bu krem kötüdür dememiz mümkün değil. Çünkü bu ürünlerin iyiliği veya kötülüğünden ziyade nasıl bir cilde sahip olduğunuz çok önemli firma yetkililerinize cilt türünüzü söylerseniz sizin cildinize uygun olan bir tanesini vermeliler.

Güzellik tüm kadınlar için çok önemlidir ama bronzlaşmak için kendimize zarar vermemeliyiz.

GÜNEŞİN OLUMSUZ ETKİLERİNDEN KORUYAN BESİNLER YAZIMIZI MUTLAKA OKUYUN

ve

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

 

Sağlıkla kalın …

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.