Güneş ve Yararları

Yaz ayları geldiği zaman Güneşin zararlı ışınları ve insan üzerinde ki olumsuz etkileri ile ilgili bir çok yazı okur ve güneşten sakınmaya çalışırız.  Dünyamızın etrafında döndüğü bize en yakın yıldız olan güneş her zaman zararlı değildir. Hatta aslında dünyanın üzerinde bulunan her canlının yapısı oluşurken güneşin etkileri ve biz insanların da temel ihtiyacı olan bazı şeyler Güneş Işıklarında yer alıyor…

 

Güneş Işınlarına İhtiyacımız var

Günümüz insanlarının çoğu iş yaşamlarında büyük binalarda veya kapalı alanlarda gün Işığını çok az alarak bir yaşam sürmekte ve bu durum bir çok farklı Güneş faydasından yararlanma ihtimalini yok etmekte ve farklı bedensel yetersizlikler meydana getirmekte.

Doğru bilinen yanlışlardan biri de Güneş Işınlarının zararlı olduğu Mitidir. Yapılan araştırmalar farklı sonuçlar verse de güneş ışınlarına maruz kalmak değil Güneş Işınlarına ne zaman ne kadar süre maruz kaldığımız bize zarar veya yarar sağlaması konusunda etkili konuları oluşturmaktadır. Güneşin yararları ve D vitamininin önemi pek çok bilimsel yayında vurgulanıyor. ABD’deki bazı önde gelen üniversiteler “bilimsel fikir birliği (konsensüs) makalesi” başlığı altında güneş ışığı ve D Vitamininin insan sağlığı için vazgeçilmez olduğunu açıklamış ve kamu otoritelerine çağrı yaparak bu konuda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Bugün sizlerle Güneşin Zararlarından ziyade Güneş’e neden ihtiyacımız olduğu güneş ışınları ile vücudumuza verdiği faydalar konusunu paylaşmak istiyoruz…

 

Güneşin Faydaları Nelerdir, Güneş Işınlarına Neden İhtiyacımız Var ?

gunes-ve-faydalari-2

Tabi ki güneş altında saatlerce kalınması gerekiyor gibi bir urum söz konusu değil fakat belirli zamanlarda gün ışıklarından yani gündüz ışıklarından faydalanmak gerekiyor. Özellikle kış aylarında çalışan insanlar neredeyse hafta sonları haricinde hiç güneş ışınlarından faydalanmıyor. Ve bir süre sonra D-Vitamini eksikliği belirtileri başta olmak üzere bir çok farklı güneşe bağlı vitamin eksikliği sonucu rahatsızlıklar yaşıyor ve D Vitamini başta olmak üzre takviye almak durumunda kalıyor.

D Vitamini İnsan vücudu için çok gerekli bir vitamindir .D Vitaminini haplar sayesinde alarak , nasıl olsa D Vitamini takviyesi kullanıyoruz ve bu sebepten  güneşte kalmanın gereği yok şeklinde düşünmek pek doğru görünmüyor. D vitamini güneşin insanın ihtiyacı olan faydalarından yalnızca bir tanesi.  Güneşin UVB ışınlarından faydalanması çok eskiye dayanıyor. Birçok farklı hastalığın tedavisinde yüz yıllar dır geleneksel olarak kullanılmış fakat bilimsel temellere henüz önceki yüz yılda  dayandırılmıştır.

Son yüzyılda  fototerapi ismi verilen  yapay UVB ışınlarıyla çeşitli tedaviler geliştirilmiş ve bir çok hastalık konusunda çalışmalar yapılmıştır. Güneş Işınları ile tedavinin insan vücudunda nasıl kullanılabileceği konusunda önemli bir çalışma ilk olarak  40 yıl önce Richard J. Wurtman tarafından araştırılmış ve detaylarıyla yazılmıştır.

İşin kötü yanı bu vitamin içeren hapları alarak sorununuz bir kaç günde çözülmüyor ve geniş zamana yayılarak bir süre sonra ancak vücut normal durumuna geliyor.

ve

Mutlu Günler dilerim

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.