Güneş gözlüğü camı hangi renk olmalı? 

Yaz Ayları geldi güneşin parlattığı bu günlerde rahatsız olmamak için güneş gözlüğü almayı planlıyorsak estetik kadar doğru güneş gözlüğünü almamız göz sağlığımız için de çok önemli. Kadın sitesi tavsiyeler bölümünde “Hangi güneş gözlüğünü almalı ?” yazımıza yer veriyoruz…

 

Güneş gözlüğü seçimi yaparken hangi renk camları tercih etmeliyiz?

gunes-gozlugu-cami
gunes-gozlugu-cami

Güneş gözlüğü alırken tavsiye edilen cam rengi kahverengi ve füme renkleridir. Zira bu renk gözlükler, doğal ortamdaki renk tonlarına (kontrast algılamasını) etki etmeyen renklerdir . Bu sebeple kahverengi ve füme renklerinin dışındaki yeşil, gri, sarı, mavi, kırmızı, pembe gibi renkleri (*) önermiyoruz.

Yaz aylarında gerek sağlık ve gerekse moda açısından aksesuar olarak en çok tercih edilen güneş gözlükleri aslında yetişkin ve çocuk sağlığı açısından da bir zorunluluk.

Yeşil ve gri camlar görüntü kontrastını etkilemez ve renk bozulmasına sebep olmazken, kahverengi cam kontrastı ve derinlik hissini artırırken az bir miktarda renk bozulmasına sebep olur. Mavi camlar ise karda en iyi görmeyi sağlama özelliği taşısalar da diğer renklerde bozulmaya yol açar. Kırmızı ve pembe camlar bilgisayarda en iyi görüşü sağlarken yine renk bozulmalarına neden olurlar. Yukarıdan aşağıya rengi açılan gradyent camlar özellikle araba kullanırken rahatsız eden yansımaları önlerler.

Güneş ışınlarının daha dik geldiği saat 10.00-16.00 saatleri arasında güneş gözlüğü kullanımı oldukça önemlidir. Şemsiyenin altında, gölgede dahi güneş gözlüğü takılmalıdır. Çünkü çevrede kum, havuz, deniz, su veya kar bulunduğu takdirde bunlar zararlı ışınları siz farkında bile olmadan göze yansıtırlar.

 

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekli konular :

Güneş ışığındaki ultraviyole (mor ötesi) ışınları göz kapaklarında tümör, renklenme bozuklukları gibi problemlere neden olabildiği gibi, bu ışınlar katarakt ve yaşa bağlı sarı nokta hastalığı  (makula dejeneresansına ) sebep olabilmektedir.

İşporta tezgahlarında satılan gözlükleri almak zararlı mı?

İşportadan aldığını çoğu güneş gözlüğünün ultraviyole koruyucu özelliği bulunmadığından bunların yarar yerine zararları olacağını vurgulamak isteriz. Çünkü gözlerin doğal çalışma mekanizması güneşe çıkıldığında göz bebeklerinin kendiliğinden küşülerek zararlı ışınlardan gözleri korur. Ama gözün önüne alelade bir renkli cam konulduğu takdirde görme işlevini sağlamak için göz bebekleri büyür. Bu da eğer ultraviyole engelleme özelliği olmadığı takdirde zararlı ışınların göze zarar verme riskini artırır.

Bu nedenle kaliteli güneş gözlüğü markaları tercih edilmeli, işportadan, tezgahlardan veya ucuz mağazalardan alınan ve ulraviyole koruma özelliği olmayan gözlükleri tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine kaliteli gözlük markalarının %100 ultraviyole koruyuculuğu olan güneş gözlükleri veya ultraviyole koruyucu lens kullanılması gerekmektedir.

Küçük gözlük mü büyük güneş gözlüğü mü tercih etmeli?

Gözlük çerçevesi seçimini de gözlüğün yüze uyum sağlaması şart olup, küçük çerçeveli gözlükler güneşten yeterli korumaya sağlamayabilirler. Bu nedenle moda ve aksesuar endişesi duymak yerine yüze uyumlu güneş gözlüğü modelleri tercih edilmelidir.

DAHA FAZLA TAVSİYELER ve KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA YAZI İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Mutlu ve sıcacık günler dilerim.

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.