what is omad diet

Günde 1 öğün diyeti

Kilo verme ihtiyacı olan insanlar için her geçen gün yeni bir diyet türü öne sürülmekte. Son zamanların trendi olarak yaygın biçimde kullanılan aralıklı beslenme ardından son zamanlarda ismi sıkça duyulmaya başlayan OMAD diyeti gündemde.  Bugün sizlerle diyet bölümünde ” OMAD nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir ?  zararları nelerdir ? ” yazımızı paylaşıyoruz.

 

OMAD diyeti nedir ?

OMAD zayıflama yöntemi
gunde-tek-ogun-diyeti-omad-2

OMAD diyeti, İngilizcede “One Meal A Day”  yani günde 1 öğün anlamına gelen kelimenin kısaltılmış halidir.

Günde Bir Öğün (OMAD) diyeti, aralıklarla oruç tutmak gibi süre kısıtlaması olan bir beslenme düzenidir. Ancak, genellikle dört veya sekiz saatlik bir yeme aralığını mümkün kılan aralıklı oruç dışında, OMAD diyeti bir saatlik yeme aralığına sahiptir. Yani günün diğer 23 saatinde orucun devam etmesi anlamına gelir..

Çeşitli ara öğünlerde oruç tutmanın kilo vermede etkili bir yol olduğu gösterilmiş olsa da OMAD diyeti bir çok beslenme uzmanı tarafından önerilmemektedir. Hatta günde 1 öğün beslenmenin bazı sağlık sorunları olan kişiler için hayati tehlikeler de yaratabilmektedir. İşte “günde tek öğün diyeti” ile ilgili bilmen gereken şeyler.

 

OMAD diyetinde neler tüketilebilir?

OMAD diyeti, yiyecek türlerini veya bir saatlik yemek süresince kaç kalori yiyebileceğinizi kısıtlamaz. Ancak boy, kilo, yaş ve cinsiyetiniz için önerilen miktarda kalori almayı hedeflemelisiniz.

 

Spor diyetisyenliği alanında sertifikalı uzman ve yetkili bir diyetisyen olan Amerikalı Kelsey Hampton şöyle diyor: “Genelde günde bir kez yemek yerseniz, o öğündeki günlük enerji ihtiyaçlarını karşılamak için gereken kalori miktarı tüketmeniz gerekir.

 

“Çoğu yetişkin, günde 1200 kalorinin altında kalori almamalı,” diyor. Kulağa apaçık gibi geliyor, ancak çok az kalori almak bağışıklık sistemini ve kas kütlesini zayıflatabileceği ve vücut enerji rezervlerini korumak için başka yollara başvurduğu için son derece önemli.”

 

OMAD diyeti sırasında yeterli sıvı alımı sağlamak önemlidir. Diyet gün içinde su, kahve veya çay tüketilmesini sağlar. Ancak düşük kalorili veya diyet içecekler gibi diğer içeceklere izin verilmez. Ayrıca öğününüzü her gün aynı saatte yemeniz önerilir. Böylece, 23 saatlik aralıklarla oruç tutabilirsiniz.

 

“Günde en fazla hareket ettiğiniz saatin ardından bu öğünü tüketmeniz en iyisi olacaktır. Bu, vücudunuzun egzersizden sonra toparlanmasına ve aktivite sırasında kaybedilmiş olabilecek besinlerin yerine geçmesine yardımcı olacaktır,” diyor Hampton.

 

OMAD diyeti sırasında yediğiniz bir yemeğin neye benzeyeceği hakkında fikir sahibi olmak için, sabah ve akşam yemeklerinden iki örnek vermek gerekirse, Bunlar yalnızca sağlıklı bir öğünün nasıl göründüğünü göstermek için yapılmıştır ve bir tavsiye değildir.

 

Sabah yemeği:

680 Kalori: 1 su bardağı yulaf ezmesi (307 kalori), %1 su bardağı süt (120 kalori), üzerine 1 su bardağı taze çilek (53 kalori), ¼ su bardağı ceviz (200 kalori)

685 Kalori: 3 yumurtalı omlet (240 kalori), ¼ bardak rendelenmiş çedar peyniri (220 kalori), 1 bardak ıspanak (7 kalori), üzeri bir avokado (218 kalori) ile

467 Kalori: 1 su bardağı taze fasulye (50 kalori), 1 ons tıraşlanmış badem (172 kalori) ve büyük boy fırında tereyağlı tatlı patates (245 kalori)

Toplam Kalori: 1832. Yaş, kilo, cinsiyet ve etkinlik düzeyinize bağlı olarak kaloriniz artabilir veya azalabilir.

 

Akşam yemeği:

880 Kalori: 300 g kemiksiz, derisiz tavuk göğsü (429 kalori), 1 su bardağı kinoa (150 kalori) ve 2 fincan zeytinyağı ile sotelenmiş brokoli (61 kalori) (240 kalori)

350 Kalori: Balkabağı, dimame ve fuji elma dilimli lahana salatası (350 kalori)

309 Kalori: 1 su bardağı mercimek çorbası (169 kalori), 1 su bardağı parmesanlı fırında Brüksel lahanası (140 kalori)

275 Kalori: 1 orta boy muz (105 kalori), 1/4 bardak badem (170 kalori)

Toplam Kalori: 1814. Yaş, kilo, cinsiyet ve etkinlik düzeyinize bağlı olarak kaloriniz artabilir veya azalabilir.

 

Yediklerinizin Besin değeri çok önemli

Bu örnekler sadece popüler kahvaltı ve akşam yemeği seçeneklerini yansıtır ancak yiyecekleri uygun gördüğünüz şekilde değiştirebilirsiniz. Unutmayın, OMAD diyetinde her istediğinizi yemeniz cazip gelebilir ancak yeterli vitamin ve mineral aldığınızdan emin olmak için besin değeri yüksek gıdalara odaklanmanız önerilir.

 

OMAD diyeti hakkında bilimsel gerçekler

Dört veya sekiz saatlik bir yeme aralığına izin veren aralıklı oruç tutmanın daha az uç versiyonlarının glikoz toleransını iyileştirdiği, insülin hassasiyetini artırdığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yine de alışılmadık büyüklükte günde bir öğün yemek, her şeyden önce diyet yapmanın zıt etkilerini de yaratabilir.

2015’te yayınlanan Beslenme Değerlendirmeleri dergisindeki bir çalışma, OMAD diyeti gibi aşırı sert diyet türlerine karşı uyarmaktadır. Bunun nedeni, diyete başladığınız andan itibaren iştahın ve vücut yağ yüzdesinin anormal şekilde artmasına ve kas erimesine neden olabilmesidir.

“Günde bir kez yemek yediğinizde kendinizi zayıf ve hasta hissedersiniz. New York’ta görev alan diyetisyen ve Melissa Rifkin Nutrition’in sahibi Melissa Rifkin, “Yemek yeme zamanı geldiğinde fazla yemek tüketmek, insülin patlaması ve nihayetinde kendini kötü hissetme ruh haline yol açabilir şeklinde.” yorumlamaktadır.

 

OMAD diyeti kim tarafından denenmeli?

  • Çocuklar,
  • yaşlılar
  • Diyabet
  • Sağlık problemleri olanlar

Çocuklar ,yaş almış insanlar ve diyabet rahatsızlığı olanların ve sağlık sorunu olup hekim önerisi olmayanların sağlıklı kalabilmek için düzenli olarak kalori almaları gerekir. Ayrıca, düzenli olarak reçeteli ilaç kullanan kişiler OMAD diyetinden uzaklaşmalıdır, çünkü ilaçların çoğunu aldığınızda beslenmeniz gerekir.

 

Spor ve Sağlıklı beslenme En iyisi

Hampton, sağlıklı bir yetişkin için Güvenli olabileceğini, fakat bunun yine de  ideal bir diyet olduğu anlamına gelmediğini belirtiyor.

Hampton ve Rifkin, bu diyetin daha sağlıklı bir diyete dönüştürmek için henüz yeterli araştırma olmadığını belirtiyor.

Bu nedenle sağlıklı yaşam prensiplerine uygun hareketlilik ve beslenme en iyisidir.

HENEÜZ BİLİMSEL OLARAK NET BİÇİMDE UYGULANAN BU TİP ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİNİ ÖNERMEMEKTEYİZ

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

Sevgiyle kalın…

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.