GÜNDE 3 KAHVENİN FAYDALARI

Hücre hasarına karşı önlemlere yardımcı olan antioksidanlar arasına giren kahveyi, günde üç fincan içen yetişkinlerin bazı hastalıklara bağlı ölüm riskinin yaklaşık yüzde 10 azalabileceği belirlendi…

 

KAFEİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

Orta düzeyde kafein tüketiminin artık herhangi bir sağlık riskiyle ilişkili olmadığı pek çok çalışmayla gösterilmiştir. Amerikan Ulusal Kanser Kurumu’nun yaptığı araştırmaya 1995-1996’da 50-71 yaşında olan 400 bin kişi katıldı. Katılımcıların sağlık durumu 31 Aralık 2008’e kadar izlendi. “New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan araştırma, günde ortalama üç fincan normal ya da kafeinsiz kahve içenlerin, kalp-damar, solunum, şeker hastalıkları, inme ve yaralanmaya bağlı ölüm riskinin içmeyenlere göre daha az olduğunu gösterdi. Bu sonuçların kahvenin ömrü uzattığı anlamına gelmediğini belirten bilim adamları, kahve içmek ve genel olarak ölüm riskinde azalma arasında bağlantı bulduklarını ifade etti. Kahvenin farklı binden fazla madde içerdiğini belirten uzmanlar, bu maddelerin de sağlığı olumlu etkiliyor olabileceğini söylüyor.

2 yıl önce ABD Ulusal Kanser Enstitüsü uzmanlarının 766 karaciğer hastası arası üzerinde yaptığı araştırma, kahvenin genellikle sarılık hastalığından ileri gelen ikinci tip şeker hastalığı riskini de azalttığını göstermişti. Günde en az 3 fincan kahve içen hastaların ileri safhadaki müzmin Hepatit C ve diğer karaciğer rahatsızlıklarının ilerleme ihtimali, kahve içmeyenlere nazaran yüzde 53 azalıyor.

Ayrıca İsviçre’de 10 yıl boyunca sürdürülen bir araştırmada beslenme şekli ve hastalığın ilerleyişiyle ilgili 35,000 kadın incelendi. Bu kadınlar 1,680 tanesi kalp krizi geçirmişti. Ancak uzmanlar kahve tüketiminin kadınların sağlığını nasıl etkilediği yönünde bir inceleme yapınca, günde 1 fincandan fazla kahve içenlerdeki riskin çok daha az olduğu görüldü.

Özellikle ilerleyen yaşlardaki kadınlar için, günde 3 fincandan fazla kahve tüketimi kalsiyum kaybına yol açacağından kemik erimesi riskini arttırdığı düşünülmektedir. Yapılan başka bir çalışmaya göre kahve, yaşlı bireylerin daha hızlı düşünmesine sağlamakta ve hatırlama yeteneğinin artmasına yardımcı olmaktadır. 80 yaşın üstünde bulunan bayanlar üstünde yapılan çalışmada, önceden kahve tüketimi olanların zihinsel fonksiyon testlerinde daha iyi performans gösterdikleri, küçük çapta yapılan bir başka araştırmaya göre ise günde 3 fincan kahve tüketmenin Alzheimer hastalığı gelişim riskini % 60 oranında azalttığı bulunmuştur. Houston Kanser merkezinde yapılan bir çalışma kahve için erkeklerde prostat kanseri riskinin % 60 azaldığını gösterdi.

Tabi tükettiğiniz kahve türü içerdiği kafeinin size yarar sağlamasının yanı sıra farklı zararlara yol açmaması açısından çok önemli. Bizim tavsiyemiz en güzel kahve olan Türk Kahvesi veya granül olmayan filtre kahve tür veya türevlerini tüketmenizdir.

Sevgiyle kalın…

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.