Granül Kahve Nasıl Yapılır

Hayatının büyük bölümünü iş yerinde geçiren kişilerin bir çoğu hem kahve sevmeleri hem de hızlı yapılabilme özelliği ile granül kahve türlerini içmeyi tercih eder. Granül kahve her ne kadar kolay yapılabilir olsa da aslında granül kahveyi yapmanın farklı yöntemleri vardır. Ve bu yöntemler granül kahvenin lezzetini ve içimini oldukça etkiler. Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle granül kahve yapma yöntemleri yazımızı paylaşmak istiyoruz…

Reklam

 

Kahve Yapma Yöntemleri

granul-kahve-nasil-yapilmali-2

Granül kahve çeşitleri değişiklik göstermektedir. Kimizi koyu kıvamlı daha yoğun kimisi daha yumuşak aromalı ve hafif içimli olarak reyonlarda yerini buluyor. Günümüzde Nesle, Jakobs, Ülker, Tchibo, kahve dünyası,Glorias Jeans, Starbucks , İlly gibi bir çok kahve firması Brezilya,KübaArjantin,Türkiye gibi farklı bölgelerin kahvelerinden farklı isimlerle granül kahveler sunmakta. Bu kahvelerin yapılma teknikleri ise hemen hemen aynı.

 • En Hızlı Granül Kahve Yapım tarifi
 1. Su kaynatılır
 2. Kahvenin yoğunluğuna göre 1 ile 2 Tatlı kaşığı zevke göre granül kahve Bardağın içerisine koyulur
 3. Eğer şeker kullanıyorsanız bu aşamada şekeri de koyarak eritin ( Şeker sağlığa zararlıdır tavsiye etmiyoruz)
 4. Üzerine kaynamış su dökülür ve karıştırılır.
 5. Eğer arzu ediliyorsa istenilen miktarda süt eklenir. ( süt tozu / kahve kreması işlemin sonunda eklenir. Sağlığınız için iyi değil tavsiye etmiyoruz. )

Bu yöntem en hızlı yöntem olmasının yanı sıra kahveyi keser kahve topakları tam olarak genellikle yayılmaz ve lezzeti eksik olur.

 

Reklam
 • En lezzetli Granül Kahve Yapım Tarifi

  granul-kahve-nasil-yapilmali-3

Granül kahveyi en lezzetli ve aromasını en güzel şekilde alabilmek için önce kahveyi yoğun olacak şekilde iyice eritmeniz gerekmektedir.

 1. Su kaynatılır
 2. 1-2 tatlı kaşığı istediğiniz miktarda kahveyi Bardağa koyun ,
 3. Kaynamış suyu kahveyi ıslatacak kadar bardağa damlatın ( Eğer şeker kullanıyorsanız bu aşamada şekeri de koyarak eritin)
 4. Tahta bir kaşıkla kahve tanelerini ( Granüller ) iyice ezip macun haline getirin.
 5. Ardından Bardağın çeyreğine kadar daha kaynar su koyun. Karıştırma ve granül kahvenin yapışkan halden kurtulana kadar ezerek karıştırmaya devam edin
 6. Kahveler iyice kaşığa bulaşmayacak kıvama gelene kadar karıştıktan sonra istediğiniz bardak boyutunu doldurana kadar çok yavaş ve karıştırarak kaynar suyu koyun.
 7. Arzu ediyorsanız üzerine dilediğiniz miktarda süt koyun . ( süt tozu / kahve kreması işlemin sonunda eklenir. Sağlığınız için iyi değil tavsiye etmiyoruz. )
 8. En lezzetli granül kahve yapma tekniği budur…

 

 • Süte Granül Kahve Tarifi 

Kimilerimiz kahveyi sade kimilerimiz sütlü içer bazılarımız da sadece süt ile yapılan yani su koyulmayan kahveyi içmekten keyif alır. Bu kahve içim şekline Süte kahve adı verilir.

Yapımı EN lezzetli granül kahve yapma tarifine çok benzemektedir. Sadece sonradan eklenen su yerine sütün kaynamış olması ve süt koyulması gerekmektedir.

Kahveyi eritebilmek için yine kahveyi ıslattığımız ilk sıvı yine su dur. Ve kahvenin yine eritilmesi gerekmektedir. . Aksi taktirde kahve homojen şekilde yayılmaz ve eksik lezzetli olur.

 1. Su ve süt kaynatılır
 2. 1-2 tatlı kaşığı istediğiniz miktarda kahveyi Bardağa koyun ,
 3. Kaynamış suyu kahveyi ıslatacak kadar bardağa damlatın
 4. Tahta bir kaşıkla kahve tanelerini  iyice ezip macun haline getirin.
 5. Ardından Bardağın çeyreğine kadar kaynar sütü koyun. Karıştırma ve granül kahvenin yapışkan halden kurtulana kadar ezerek karıştırmaya devam edin
 6. Kahveler iyice kaşığa bulaşmayacak kıvama gelene kadar karıştıktan sonra istediğiniz bardak boyutunu doldurana kadar çok yavaş ve karıştırarak kaynar Sütü ekleyin.

 

 • Soğuk Kahve Nasıl Yapılır ?

Soğuk kahve özellikle yaz günlerinde kahve severlerin tercih ettiği bir kahve içim şeklidir. Süte kagve yani tamamı ile süt ile yapılan kahve tarifine çok benzemektedir. sadece süt kaynar olmayacağı için ve granül kahvelerin ilk kaynar su ile eritildiğinden emin olunmalıdır.

 1. Su kaynatılır.
 2. Süt buz dolabından olabildiğince soğuk olmalıdır
 3. 1-2 tatlı kaşığı istediğiniz miktarda kahveyi Bardağa koyun ,
 4. Kaynamış suyu kahveyi ıslatacak kadar bardağa damlatın. ( Eğer şeker kullanıyorsanız bu aşamada şekeri de koyarak eritin)
 5. Tahta bir kaşıkla kahve tanelerini  iyice ezip iyice macun haline getirin. Bu aşama soğuk kahvede çok önemlidir. Kahvenin macun şeklinde kalması sütün soğuk olması nedeni ile çözülmeyecektir. Kahvenin ilk damlatılan kaynar su ile İyice erimesine dikkat edin
 6. Ardından Bardağın çeyreğine kadar soğuk süt koyun. Karıştırma ve granül kahvenin yapışkan halden kurtulana kadar ezerek karıştırmaya devam edin. Arzu ediyorsanız mini kahve karıştırıcı blander kullanabilirsiniz. Bu hafif köpük de yapacaktır.
 7. Kahveler iyice kaşığa bulaşmayacak kıvama gelene kadar karıştıktan sonra istediğiniz bardak boyutunu doldurana kadar çok yavaş ve karıştırarak soğuk Sütü ekleyin.

SAĞLIKLI YİYECEK ve  İÇECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 . HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

 

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.