AMELİYATLA GÖZ RENGİ DEĞİŞİMİ

Ameliyatla göz rengi değişir mi ?

Hemen cevabı verelim : Evet göz rengi ameliyatla değişebiliyor. Göz rengimiz kimi zaman memnun olmadığımız bir renktedir. Bunu değiştirmek için çoğu zaman gözümüze taktığımız renkli lensler ile göz rengimizi olduğundan farklı bir renge dönüştürürüz. Fakat artık göz rengini sürekli takıp çıkartmak zorunda kalmayacağınız kısa süreli ve acısız bir lazer operasyonla mümkün. Bugün kadın sitesi güzellik bölümümüzde sizlerle,  göz rengi değiştirme ameliyatı hakkında yazımızı paylaşıyoruz…

 

Göz rengi değiştirime Ameliyatı

GÖZ RENGİ NASIL DEĞİŞTİRİLİYOR
goz-rengi-ameliyatla-degisir-mi-2-nasil-yapiliyor

Teknoloji ve tıp dünyasının gelişmesi ile birlikte hem sağlık hem de estetik açıdan bir çok yeni kolaylık da birlikte gelişiyor. Göz cerrahisi de bu konuda ki gelişmelerin en yaygın biçimde arttığı dallardan biri.

Kısa zaman öncesine kadar sadece görme bozuklukları , Katarakt tedavisi gibi yaşa bağlı sorunlara akıllı mercekler gibi ileri teknoloji yöntemlerle çözüm bulan göz cerrahisi artık insanların estetik taleplerini de karşılamaya başladı.

Bu estetik  taleplerden biri de göz rengini kalıcı olarak değiştirme  isteği.

Not: Yeşil yada mavi rek gözler bir pigment bozukluğu sonucu meydana geliyor eğer gözleriniz kahverengi tonları ise bu pigmentleri doğru şekilde olan gözlerinizi dış etkenlere karşı sağlıklı koruyan gözleriniz olduğunu gösterir. Bunu bilmenizde fayda var.

Göz rengi değiştirme operasyonu neden Yapılıyor.

Göz rengi değiştirme operasyonları genellikle kişilerin estetik olarak kendilerini değiştirme arzularından kaynaklanıyor. Fakat bazen bu durum iki gözün farklı renkte oluğ bu durumdan çok rahatsız olan insanların istekleri üzerine de gerçekleşebiliyor. Yani genel anlamı ile istek üzerine yapılabiliyor yani zorunlu bir operasyon değil.

Göz rengi değiştirme ameliyatı nasıl yapılıyor ?

Göz rengi değiştirme cerrahi operasyonun lu ana kadar geliştirilmiş 2 şekli var

  1. Göz içine yapay iris takılması cerrahi operasyonu
  2. Lazer atışları ile göz rengi değiştirme operasyonu

 

  1. Göze yapay iris takılması operasyonu Nedir ? 

Teknolojinin şu an ki durumu itibari ile en güvenli göz rengi değiştirme operasyonu şekli Yapay İris cerrahi operasyonudur.

Göze rengini veren göz tabakasına iris adı verilir. Bu uygulama kısa süre öncesine kadar yaşanan bir travma yani bir şekilde göz irisinin dışsal yada içsel bir sağlık problemi ile zarar görmesi sonrası ya da doğuştan irisin tamamen ya da kısmi olmadığı durumlarda uygulanmaktaydı. Gözün iris ile en dış tabakasının arasında ki bölümüne kamara adı verilir. Bu cerrahi sırasında gözün ön kamara adı verilen bu alana tam , irisin önüne, kişinin göz rengi ile uyumlu olacak şekilde silikon yapıda yapay  bir iris ( iris implant)yerleştirilir.

Bu Operasyon son yıllarda göz rengi değiştirmek isteyen kişilere de uygulanarak seçtikleri farklı göz rengi yapay iris yerleştirilmesi ile de uygulanabilmektedir. Yapay iris ile göz rengi değiştirme ameliyatında renk seçimi uygulama yapacak göz organizasyonunun imkanları dahilinde çok çeşitlidir.

Göze Yapay iris implant ameliyatı acılı bir ameliyat değildir. Operasyonu yapan kişiye ve operasyon olan kişinin göz yapısına göre ameliyat süresi ve kişinin yönergelere uygun davranması sonucu değişebilmektedir. Normal şartlarda ameliyat olarak yapay iris uygulaması olan kişi 2-3 günde normal hayatına dönebilmektedir. Ameliyat sonrası herhangi bir enfeksiyon olmaması halinde sadece 1-2 gece hafif batma ve karıncalanma hissi olduğu belirtilmektedir..

2. Göz Rengini Lazerle Değiştirme

Lazerle göz renginin değiştirilmesi operasyonu vücudun kendisine doğrudan müdahale eden bir uygulamadır. İşlemin en basit açıklaması düşük seviyede lazer ışını atışları ile pigmentlerin öldürülmesi sonucu gözün içinde bulunan diğer rengin ortaya çıkartılmasıdır.

Günümüzün teknolojilerinin geldiği noktada Lazer ile göz rengi değiştirme operasyonu sonuçları kesin olarak öngörülememesi nedeni ile  tartışmalı bir uygulamadır. Düşük enerjili lazer kullanılarak irisin stroma denilen tabakasındaki göze rengini veren pigment hücrelerinin dökülmesi sağlanır. Bu sayede koyu renk azalır gözün rengi değişir. Bu işlem ile göz bir yeşil yada mavi tonuna döner ama göz renginin tam olarak ne olacağı kestirilemez.  Gözümüzün rengini pigment hücrelerinin yani boya hücrelerinin sayısı belirler.  Yani şu renk olsun mavinin yada yeşilin bu tonu olsun diye seçemezsiniz. Yeşil , ela yada mavinin tonu sadece taslak olarak bilgilendirilebilir . Bu güne kadar yapılan uygulamalarda elde edilen genel sonuçlar şöyledir;

 

Pigment hücreleri, koyu kahverengi ise yani gözünüz koyu kahveyse 

Gözümüzde bu hücrelerden çok sayıda varsa gözümüz siyahtır lazer renk değiştirme operasyonuyla  koyu kahverengine dönüşür.

Pigment hücrelerimizin sayısı orta karar ise gözümüz açık kahvedir ,  lazer renk değiştirme operasyonuyla ela rengine dönüşür.

Gözümüzde hiç pigment hücresi yoksa, o zaman lazer renk değiştirme operasyonuyla mavi  yada  yeşil göz rengine dönüşür.

Laser ile boya hücrelerini toz haline getirip bunları iris üzerinden temizlemek mümkündür bu durumda, lazer renk değiştirme operasyonuyla  kahverengi göz kendiliğinden mavi renge dönmektedir.

Fakat ne yazık ki günümüz teknolojisinde lazer renk değiştirme operasyonunun ön görülemeyen sonuçları vardır ve bu henüz tam olarak bilinemiyor. Bunun yanısıra körlüğe kadar varabilecek tespit edilen bazı durumlar vardır.

 

Lazer Göz rengi Değiştirme operasyonu tehlikeleri neler ?

Göz devamlı olarak, göz küresi içinde kapalı kalan bir sıvı üretmektedir. Bu sıvının üretim fazlasını da filtre görevi yapan dokulardan geçirerek kan damarları yoluyla göz küresinin dışına atılır.

Göz sıvı üretmeye ara vermeden devam eder . Gözün rengini değiştirmek için laser operasyon uygulaması  yaptığımızda boya hücreleri göz içinde toz biçiminde uçuşmaya başlar ve bu filtre dokuları tıkayabilirler. Göz içindeki bu filtre dokular herhangi bir sebeple tıkanırsa fazla sıvı göz küresini terk edemez ve göz içinde birikmeye başlar. Sürekli olarak sıvı kana gönderilemeyip artıkça basınç da artmaktadır.Aşırı basıncın etkisiyle görmemizi sağlayan hücreler ezilerek ölmeye başlar.

Bu duruma glokom, yani göz tansiyonu hastalığı diyoruz.

Göz tansiyonu rahatsızlığı eğer  erken teşhis edilemez çok hızlı ve etkin bir tedavi yapılamazsa hastanın kalıcı olarak kör olması sonucuna varmaktadır..

Bu durumla karşılaşan kişinin başı büyük dertte demektir. Çünkü göz tansiyonu sorunu yaşayan kişinin tedavisi zorlu bir süreç . Hayat boyu ilaç kullanımı, hatta birden fazla ameliyat yapılması durumu gerekebilmektedir.

Gözümüzün rengini değiştirelim derken, körlük riskiyle baş başa kalabiliriz. dolayısı ile şimdiki teknolojide göz rengi değiştirmek için lazer operasyon yaptırmak çok büyük risk taşımaktadır. Bu durumun görülme olasılığı şu ana kadar , bu tedaviyi olan kişilerin %20-25’inde bu riskin oluşacağı hesaplanmakta. Yani her lazer göz rengi değiştirme operasyonu ile pigmentlerine müdahale ettiren her 4 kişiden 1 i kör kalma riski ile karşı karşıya.

 

Göz rengi değiştirme ameliyatları nerede Yapılmalıdır ?

Hangi operasyon olursa olsun göz ile ilgili herhangi bir sorun yada göz rengi değiştirme ameliyatları gibi operasyonlar mutlaka güvvenlir göz hastaneleri yada güvenilir hastanelerde cerrah ve hekim belgesi olan kişilerce yapılmalıdır. GÜnümüzde bir çok merdiven altı güzellik merkezinde de göz rengi değiştirme operasyonları yapıldığı bilgilerini gazetelerden okuyabiliyoruz. Fakat bu durum çok tehlikelidir.Konuyu çok iyi bilen göz hastaneleri ve hastaneler bulmak doğru bilgiyi doğru cerrahtan almak çok büyük önem taşır.

Aksi taktirde bırakın gözleriniz aynı renkte kalsın yada renkli kontakt lensler ile istediğiniz rengi gözlerinizde uygulayın.  Eğer bu konuyu çok fazlakafanıza takıyor ve gözünüzü karartmaya niyetliyseniz , Size tavsiyemiz gözlerinize siyah bir bant takın ve sadece yarım saat ev içinde dolaşın. HİÇ BİR ŞEY SAĞLIĞINIZDAN DEĞERLİ OLMADIĞINI YARIM SAATTE ANLAYACAKSINIZ.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN …

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZU OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN HEMEN TIKLAYIN 🙂

Güzel Günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.