Göz Makyajı Gölgelendirme Nasıl Yapılır?

Makyaj yapmak bazı düzeltmelerle güzelliği öne çıkartmak içindir. Makyaj yapmak iyi bir amaca hizmet etmesi gerekirken yanlı makyaj da utandıracak durumlara düşürür bazen bizleri .

Reklam

Doğru makyaj yapmak için göz şekli çok önemlidir. İyi ve doğru bir makyajla gözlerinizdeki ışıltıyı ortaya çıkarabilirsiniz.

Her göz şekline uygun farklı makyaj teknikleri ile en güzel sonucu almanız mümkündür.

Göz Kapaklarına gölgeleme nasıl yapılır?

Göz kapaklarınıza far ile hafif ve aydınlık bir gölge vererek işe başlayın. Gölge efektini yapmaya başlamak için en güzel yer, “Crease” bölgesidir. Crease denilen yer, elinizi gözünüz kapalıyken kaş kemiği oyuğuna koyup bulduğunuz yerdir.

O boşluğa fırçayı oturtup, yukarı-aşağı değil, sağa-sola veya dairesel olarak hareket ettirerek gölge alanına başlayabilirsiniz. Gölge yaparken dikkat edilecek şey doğru renk seçimidir. Göz kapağınızın tamamına bir sünger yardımıyla biraz belirgin ve karışık bir göz farı da uygulayabilirsiniz. Pırıltılı bir göz farı ile bakışlarınızı daha parlak hale getirebilirsiniz. Dumanlı bir bakış elde etmek istemedikçe koyu renkli far kullanmayın. Şimdi göz çukuruna uyguladığınız farın biraz daha koyusunu sürün. Bu bakışlarınızı daha keskinleştirecek ve vurgulayacak. Göz kapağınızın en derin bölgesinden başlayın, gözünüzün doğal yapısına uygun bir şekilde sürün. Ana göz hattınızın üzerinde bir sünger yardımıyla düzeltme yapabilirsiniz.

Göz kapağınızdaki farın dikkat çekmesi için, kaşınızın hemen altındaki göz kapağına kadar olan kısımı da uyguladığınız fardan daha açık bir renk sürün. Kaş kemiğine doğru yapacağınız makyajda inci parlaklığı, altın, kirli beyaz, gümüş veya beyaz bir krem kullanın.

Göz Makyajı için Birkaç Püf  Noktası

goz-makyaji-ve-golgelendirmesi-nasil-yapilir-2
  • Gözlerinizin büyük görünmesini istiyorsanız göz içine beyaz kalem çekin.
  • Eğer gözleriniz çıkıksa: Bu göz şeklinde göz kapağı daha ön planda ve şiş göründüğü için, göz kapağını geriye çekicek şekilde bir makyaj uygulanması gerekir. Öncelikle göz kapağına koyu renkli mat bir far sürülür.Gölge far göz kapağı üzerinde yoğunlaşır ve soluklaşarak kaşlara doğru çıkar. Göz kapağı kıvrımı koyu bir hat şeklinde belirginleştirilir. Göz kalemi ( eyeliner ) gözün üstüne kalın ve alt bölümde gözün içine sürülür.Rimel (MASKARA ) sadece üst kirpiklere sürülür.
  • Eğer Çukur lu gözlere sahipseniz: Çukur gözler göz kapaklarının yapısından dolayı olduğundan daha küçük gözükürler. Bundan dolayı açık renk far kullanılarak göz daha belirgin hale getirilir, ayrıca çıkık olan kaş altlarını da geri plana çekmek gerekir. Kaş altlarına orta koyu renkte bir far ve göz kapağı üstüne açık, pastel tonlarda astar far sürülür. Kirpik üstleri aydınlık olacak şekilde göz kapağı ile kaş arasına çok koyu olmayan bir farla gölge yapılır.  Kalem ve eye-liner gibi uygulamalar sadece göz kapağına ince bir şekilde uygulanır. Göz içine beyaz kalem sürülür.

 

  • Gözleriniz Yuvarlaksa: Gölgelendirme gözün dış kısmında yapılarak, yüze şaşkın bir ifade veren yuvarlak göz yapısı olabildiğince badem göze yaklaştırılır. Göz kapağına astar far sürülür.Göz çukuru kısmına koyu renk far uygulanır, dışa doğru kaşa paralel uzatılır ve kaş yayına doğru renk olarak arttırılır. Göz kapağı kıvrımı belirginleştirilir. Alt ve üst kirpik diplerine çizilen çizgiler, kuyruk kısmında dışa doğru uzatılmalıdır. Alt ve üst kirpikler dış, uç noktalarda belirginleştirilir.
  • Göz kapağınız düşükse: Göz kapakları gözün renkli kısmını örter ve bu kişinin olduğundan daha yaşlı ve üzgün görünmesine neden olur. Bu gibi gözlerde göz kapaklarını daha belirsiz hale getirip, gözü ön plana çıkarıcı işlem yapılmalıdır.Mat ve koyu renk astar far uygulanır. Orta koyulukta mat bir gölge farla göz pınarından, kaşın orta bölümüne doğru çıkarılır. Far kirpik üstlerinde iyice açılır ve yukarı çıktıkça koyulaşır. Genellikle kalem uygulanmaz ya da çok ince uygulanır. Altta göz ucundan yukarı doğru hafif gölge yapılır.Sadece üst kirpikler boyanır.

 

  • Gözleri birbirine yakın olan bayanların , gözlerinde gözün kuyruk kısmının dikkat çekmesi gerekmektedir ve kaşlar kontrol edilerek birbirinden uzaklaştırılmalıdır. Astar far tüm göz kapağına uygulanır, gözün iç ucu açık renk, dış kısmı koyu renk boyanır. Kalem ve eyeliner gözün iç ucundan değil, biraz daha geriden başlanarak sürülür.Gözün dış ucundan dışarı ve yukarı doğru taşırılır.
  • Göz kapakları birbirinden uzak olan bayanların makyaj yoğunluğu gözün iç bölümünde yer almaktadır. Kaşın kuyruk kısmına aydınlatmak amacı ile açık renk far sürülür. Göz kapağı kıvrımı buruna yakın olan bölgede daha belirgin hale getirilir. Kirpik diplerine çekilen çizgi bu bölümde sert hat oluşturmayacak şekilde kalın uygulanır. Astar far uygulandıktan sonra sürülecek gölge far burun kökünden kaşlara doğru çıkartılır ve bir yay çizilerek göz kapağına inilir. Gözün uç kısımlarında renk açılmalıdır.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzel günler diliyorum

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.