Göz altı şişlikleri nedir ve nasıl önlenir?

Göz altı torbaları yorgunluk, fazla tuz kullanımı, uykusuzluk, stres, regl dönemindeki hormon değişiklikleri ve vücutta toksin birikimi ve buna benzer nedenlerin lenf sıvısının dolaşım bozukluğuna yol açmasıyla oluşabilen geçici bir sorundur. Kadın Sitesi güzellik bölümünde Bugün sizlerle “Göz altı torbalarını yok etmek için evde yapılabilecekler ” ile ilgili bilgi vermek istiyorum…

 

Göz altı şişikleri neden olur ?

Göz altı torbaları, göz altındaki yağ keseciklerinin bir nevi fıtık haline dönüşmesinde dolayı kendini gösterir. Bu yağ kesecikleri göz çevresindeki birçok kasın arasında tampon görevi görür.

Zaman içinde bunların üstündeki bağ dokusu ve deri gevşedikçe, kaslar da uzun süre kasılı vaziyette kaldığında bu torbalarda fıtıklaşmalar oluşur. Stresli olmak, kaslarda kasılmayı artırdığından, keseciklerin üstünde basınç yaparak bunların aralarda fıtıklaşmasını tetikler.

Göz altı torbalarının oluşumuna yol açan diğer önemli faktörler de genetik yapıdır. Annemizde, anneannemizde bu tür oluşumlar varsa, bizim de 25-30 yaşından itibaren göz altı torbalarıyla karşılaşmamız kaçınılmazdır…

Göz altı Güzelliği için Ne yapılır ?

goz-alti-sisliklerine-son-2

Soğuk patates-salatalık dilimleri ve çay torbası kompresi, düzenli göz kremi kullanımı ya da içeriğinde jel olan soğuk göz maskeleriyle görünümü büyük ölçüde azaltılabilir.

Eğer bu şekilde dönemsel olarak ortaya çıkan göz şişleriniz varsa uzmanlar yukarıdakilere ek olarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan yeşil çay içmenizi ve tuz kullanımını azaltmanızı öneriyorum.

Soğuk, buz içeren maskeler genellikle hızlı bir şekilde göz altı dokusunu sıkıştıracağından, hızlı bir rahatlama sağlar. Bunları 10-15 dakika kadar gözlerimizin üstünde tutmak faydalı olur. Ayrıca Soğuk patates ya da salatalık dilimlerini maske şeklinde belli bir süre bu göz bölgesinde tutmak gerekir. Soğuk çay maskesi de yapılabilir. Siyah çay ya da papatya çayı aynı etkiyi gösterir.

Genetik faktörlere ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşmuş, ilerlemiş seviyedeki göz altı torbalarının giderilmesi basit yöntemlerle mümkün olmaz. Bunun için bir estetik cerrahi yöntemlere başvurmak gerekebilir. Plastik cerrah bu torbaları bazen çıkarır bazen de bunların bir fıtıklaşma durumundan  kaynaklandığını göz önünde bulundurarak tekrar yerine yerleştirilecek operasyonlar uygulayarak bu sorunu giderebilir…

 

Göz Altı Şişkinliğinden Uzak Kalmak İçin

Düzenli bir günlük yaşam sürmek, dinlenmek, uyku saatlerimize dikkat etmek, yorgun kalmamak, doğal besinlerle beslenmek, çok tuzlu ve soslu yiyeceklerden sakınmak öncelikli olarak yapmamız gerekenlerdir. Ayrıca, aşırı sıvı almaktan da kaçınmak gerekir. Çünkü sıvı alımı vücudun sıvıyı atma kapasitesini aştığı takdirde göz altı torbaları oluşabilir.

Bazı kozmetiklerin de göz altı şişliklerine yol açtığı artık biliniyor. Aşırı yağlı yüz kremlerini kullanmamak, bunları özellikle göz çevresine yaklaştırmamak gerekir. Çünkü bu kremler gözenekleri tıkayarak , kan ve lenf dolaşımını engelleyeceğinden göz altında şişme ya da torbaya neden olabilirler.

Diğer yandan çok mecbur kalmadıkça suda erimeyen, sabit makyaj malzemeleri kullanmamalıyız. Çünkü bunların temizlenmesi çok zordur. Temizlemek için yağlı temizleyiciler gerektiğinden, bu ürünler göz çevresi bölgesini tahriş edebilir. Alerjik bünyemiz varsa, bize alerji yaptığını bildiğimiz yiyecek ya da dokunduğumuz maddelerden uzak kalmalıyız…

 

Göz çevresini Güzelleştiren Birkaç basitÖneri:

gozalti-sisiklerine-son-3
  • Salatalık   Ve süt tozu :

İki çay kaşığı minik şekilde doğranmış salatalığı bir çay kaşığı süt tozu ile karıştırın. Göz çevrenize ve göz kapaklarınıza sürerek 10 dakika bekletip yıkayın. Bu maskeyi yaptıktan sonra gözlerinizdeki ağırlığın uçup gittiğini hissedeceksiniz.

  • Çay ve Nane :

1 çay bardağı kaynar suya birer kahve kaşığı çay ve nane koyun.5 dakika beklettikten sonra süzün. Bardakta kalan posayı gazlı bez arasına koyup gözlerinize sürün.

  •  Ihlamur :

1 tutam ıhlamuru 1 çay fincanı kaynar suya ilave edip 10 dakika bekletin. Süzdükten sonra soğumaya bırakın.2 parça pamuğu çaya batırıp göz kapaklarınıza sürün ve 10 dakika bekletip yıkayın.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Işık saçtığınız mutlu bir gün diliyorum.

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.