Gluten İn-toleransı

Hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri olan unlu gıdaların son yıllarda açıklanan bir çok zararı bizi ne yiyeceğimiz konusunda alışkanlıklarımızı değiştirmeye itiyor. Bunların en önde gelenlerinden biri Glüten. Bu maddenin neden olduğu sorunlar ise  ve Glutenin İntoleransı ve çölyak rahatsızlığı .

Gluten Alerjisi

gluten-alerjisini-nasil-anlariz-2

Gluten tahıl ürünlerinin içerisinde bulunan ve bir çok sağlık problemi ile ilişkilendirilen bir madde. Bu maddenin günlük olarak tükettiğimiz bir çok ürünün içerisinde olduğunu artık biliyoruz.

Gluten içeren gıdaların çoğunu tespit etsek de glüten’e karşı hassasiyetimiz yani Gluten in-toleransı olup olmadığı konusunda bilgimiz çok az. Fakat Gluten’in neden olduğu 50 den fazla rahatsızlık olduğu yapılan araştırmalar sonucunda  artık biliyor. Dolayısı ile bazı belirtiler olsa da çoğunlukla bunu gluten İntoleransına bağlamak yerine güncel basit sorunlar olarak görüyoruz.

Bu durum da ileride karşılaşabileceğimiz bir çok sağlık sorununun önünü açıyor. Bugün sizlerle Gluten İntoleransının belirtilerini paylaşarak sizleri olası sağlık problemlerine karşı önlem alabilmeniz için bilgilendirmek istiyoruz.

Gluten İntoleransı Belirtileri

Yapılan Araştırmalar vücuda gluten girdiğinde gluten intoleransı olan kişilerin bedeninde meydana gelen bazı durumları tespit etti.

Reklam

Bu belirtilerin en önde gelenleri, sindirim, cilt,yorgunluk ,tiroid, eklem, ruhsal , Nörolojik, hormonal ve üreme, ruhsal sorunlardır

Bu belirtiler bizleri Gluten Alerjimiz olduğunu veya Çölyak rahatsızlığınız olduğunu size anlatıyor olabilir…

Gluten İntoleransının veya Çölyak hastalığının neden olabileceği  Belirtiler

gluten-alerjisini-nasil-anlariz-3
  • Glutenin Intoleransının neden olabileceği Bedensel yorgunluk belirtileri .

Bulanık Beyin , bitkinlik,  veya gluten içerikli yemek sonrası şiddetli yorgunluk hissi,  kronik yorgunluk veya fibromiyalji teşhisi. Bu teşhisler, basitçe konvansiyonel doktorunuzun, yorgunluğunuzun ve ağrınızın sebebini tam olarak belirleyemediği durumlarda Gluten hassasiyeti veya Çölyak rahatsızlığına bağlı olabilir..

  • Glutenin Intoleransının neden Olabileceği Sindirim Problemleri.

Gaz, şişkinlik, ishal ve hatta kabızlık. Çocuklarda, özellikle gluten tüketimi sonrası dışkı sertliği ( kabızlık )  Gluten alerjisini veya Çölyak rahatsızlığının belirtileri olabilir.

  • Glutenin Intoleransının neden olabileceği Tiroid Sorunları.

Tiroaid ve tiroaide bağlı sorunlar olarak bilinen , tiroid bezi iltihabı, romatoid artrit, Haşimoto , ülseratif kolit, skleroderma, lupus, sedef hastalığı, veya MS gibi otoimmun hastalık teşhisi Gluten hassasiyeti veya Çölyak rahatsızlığı ile bağlantılı olabilir.

  • Glutenin Intoleransının neden olabileceği Baş Ağrısı sorunu

Işığa karşı yüksek hassasiyet ve/veya şiddetli baş ağrıları olarak bilinen Migren ağrıları Gluten in-toleransına veya Çölyak rahatsızlığına işaret ediyor olabilir.

  • Glutenin Intoleransının neden olabileceği Cilt Sorunları

Kolların arkasında ‘tavuk

Reklam
cildi’ olarak da bilinen cilt bozukluğu sorunu. Bu Bozuklu  Keratosis Pilaris  olarak bilinir ve  bağırsakların gluten hasarından dolayı yağ emiliminde sorun oluşması  sebebi ile oluşan, yağ asidi eksikliği ve ikincil olarak da A vitamini eksikliğinin bir göstergesidir.

  • Glutenin Intoleransının neden olabileceği Eklem Sorunları .

Kalça, Diz,dirsek, omuz ve parmaklarda meydana gelen eklem yerleri inflamasyon (iltihap/yangı), ağrı ve şişme gibi belirtiler gluten alerjisi veya Çölyak rahatsızlığına işaret ediyor olabilir.

  • Glutenin Intoleransının neden olabileceği Denge Sorunları .

Denge sağlamakta zorlanma , baş dönmesi  gibi nörolojik belirtiler Çölyak veya  Gluten hassasiyetine işaret ediyor olabilir.

  • Glutenin Intoleransının neden olabileceği Üreme Problemleri ve hormonal bozukluklar

Açıklanamayan gebe kalamama sorunu ( Açıklanamayan kısırlık)  , Adet dönemi sorunlarından olan premenstrural sendrom ( PMS ) , polikistik over sendromu  (PCOS )  gibi hormonal dengesizlikler Gluten hassasiyeti veya Çölyak rahatsızlığına işaret ediyor olabilir.

  • Glutenin Intoleransının neden olabileceği Ruhsal sorunlar .

Depresyon, ani duygu değişiklikleri , Yüksek Kaygı  endişe, , odaklanma problemleri ( dikkat bozukluğu) ve buna benzer  gibi duygu durumu sorunları , Gluten hassasiyeti veya Çölyak rahatsızlığına işaret ediyor olabilir.

 

Gluten Tedavisi Nasıl olur ?

Gluten tedavisi doktor tarafından verilen teşhis snrası kendisi tarafından belirlenir.

Tedavinin büyük bir bölümünü diyet yani yeme alışkanlıkları ve düzeni değişimi oluşturur.

Yukarıda sizin için derlediğimiz belirtileri siz veya sevdikleriniz yaşıyorsa bu gluten intoleransı belirtileri olabilir ve ilerleyen zamanlarda daha ciddi sorunlar ile karşılaşmamak için bedeninizin bu uyarılarına kulak verin ve doktorunuza gidin.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim.

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: [title]
Web adresi : [link]

Çeşitli alternatif bilgiler için:
[title] Google
[title] Yandex
Bugün: 19-Nov-2019 01:35:05
Ulusalarası saat: 18-11-19 22:35:05
Yazı tarihi ve Günü : 19 Temmuz 2019Cuma

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.